Maďarič o nominácii Rašiho za šéfa parlamentu: Je tu nevypočítateľný faktor Danko

Premiér Robert Fico sa cez víkend prihovoril, že by bolo najlepšie, keby bol šéf SNS Andrej Danko predsedom parlamentu. Čo možno prečítať z vyjadrenia premiéra?

Myslím si, že premiér Fico veľmi dobre vie, že politická realita je taká, že post predsedu parlamentu patrí Hlasu. To znamená, že ak navrhuje, že by mal patriť SNS, tak je to skôr hra, čo neznamená, že by si to neželal. Možno jednak z dôvodu, aby oslabil Hlas a zároveň, aby v koalícii vytvoril nejakú väčšiu rovnováhu. Ale vzhľadom na to, ako pokojne reagovali predstavitelia Hlasu a ako Andrej Danko mlčí, tak si myslím, že všetci v koalícii vedia, že je to teda len akási hra.

Naznačili ste, že je možné vnímať slová premiéra aj ako istú formu tlaku na stranu Hlas, aby ju oslabil. Myslíte si, že je to dlhodobý záujem premiéra, aby Hlas nerástol na úkor iných strán koalície?

Myslím si, že je to druhotná vec. Tá prvá je, že chce dať najavo Dankovi, že vníma jeho ambície. Minimálne chce deklarovať ústretové gesto voči Dankovi. Predstava, že Hlas nemá dve veľmi významné funkcie, by ho mohla ako keby oslabiť. Ficovi by teda mohol viac vyhovovať slabší Hlas ako ten, ktorý by potenciálne cez predsedu parlamentu a cez prezidenta mohol nejakým spôsobom silnieť.

Mohlo by Vás zaujímaťHlas chce za šéfa parlamentu Rašiho. Politická mapa sa nezmenila, odkazuje Dankovi

Hlas už avizoval, že na post predsedu parlamentu nominuje vicepremiéra Richarda Rašiho. Do eurovolieb je však ďaleko a až potom sa má voliť nový predseda. Končia sa oznámením Hlasu debaty v koalícii o tejto pozícii?

Domnievam sa, že všetci v tejto veci tak trochu ešte čakajú, ako dopadnú eurovoľby. Povedzme, že nejakým výsledkom SNS môžu niekde inde smerovať ambície jej lídra. Myslím si, že to, ako Hlas aj Smer vnímajú koaličnú dohodu a rozumejú politickej realite, tak je tá debata ukončená. Iná otázka je, že je tu jeden nevypočítateľný faktor, a to je Andrej Danko.

Napriek politickej realite, napriek tomu, že prezidentské voľby a koaličná dohoda ohľadom postu predsedu Národnej rady nijako nesúvisia, viem si predstaviť, že by v tajnom hlasovaní Richard Raši pár potrebných hlasov z SNS nedostal. Takúto predstavu nevylučujem, ale netvrdím, že to tak musí byť. Podľa mojej mienky je tento faktor otvorený aj v závislosti od toho, ako dopadnú eurovoľby.

Minister za SNS Tomáš Taraba cez víkend hovoril, že keď SNS nedostane post šéfa parlamentu, tak sa o zem hádzať nebude. Nespôsobí to však neskôr nestabilitu v koalícii a nezvýši sa napätie medzi Dankom a Hlasom?

Slová ministra Tarabu potvrdzujú to, čo som hovoril. V zásade sú to pokojné reakcie Hlasu, na druhej strane je tu Tarabovo vyjadrenie, nebudeme sa hádzať o zem, ktoré dávajú na vedomie skôr to, že to všetci nemyslia až tak vážne. Veď aj Fico nakoniec hovorí, čo by bolo dobré, ale že rešpektuje koaličnú zmluvu. Na druhej strane, napätie medzi Andrejom Dankom a Hlasom tu predsa bolo. Z hľadiska toho, že Danko sa asi necíti úplne uspokojený vo svojich ambíciách a aj vzhľadom na to, že Fico ako keby dával najavo, že chce byť spojencom Danka, tak zostáva priestor pre napätie medzi SNS a Hlasom. Ale do akej miery bude silné sa dá naozaj ťažko predpovedať.

Andrej Danko (zľava), Robert Fico. Foto: František Iván/TASR

Po prezidentských voľbách Danko jasne povedal, že sa zmenila politická mapa. Hlas tvrdí, že nič také sa nestalo. Nechá Danko odkaz Hlasu bez odozvy?

Ťažko predpokladať kroky Andreja Danka. Dlhšiu dobu je viditeľné, že sa snaží získať viac pre SNS alebo pre seba osobne, či už ďalší post vo vláde alebo teraz funkciu predsedu parlamentu. Takže v tomto bude asi pokračovať. Ale reálne páky na zvolenie seba samého za predsedu parlamentu asi nemá. Môže jedine vyvolávať napätie v koalícii a z toho ťažiť akýmsi vydieraním. Doteraz to robil. Veď nakoniec aj svojou podporou Petra Pellegriniho ako prezidentského kandidáta nie, že otáľal, ale najprv na neho doslova útočil, takže toto je nejaká politika, ktorou sa predseda SNS zatiaľ profiluje.

O poste predsedu parlamentu sa bude rozhodovať v pléne Národnej rady až po eurovoľbách. Je vôbec reálne uvažovať, že ak by SNS v eurovoľbách uspela a Andrej Danko sa stal europoslancom, že by odišiel do Bruselu?

Myslím si, že skôr nie. Ak by sa stalo, že by SNS získala pozíciu aspoň jedného europoslanca, tak už to samotné by mohol Andrej Danko vydávať za úspech. Aj jeho kandidatúra má byť akýmsi bojom o jeho politickú relevanciu. Takže, ak by náhodou uspel, myslím si, že toto by mu postačilo. Do europarlamentu by išiel niekto iný a on by zostal na Slovensku. Pretože ako europoslanec by bol politicky ešte bezvýznamnejší a menej viditeľný ako teraz, keď je poslancom Národnej rady.