Konzervatívna konferencia v Bruseli pokračuje aj po zásahu polície. Vystúpili Zemmour či Orbán
Izraelský historik a filozof Yoram Hazony, ktorý predsedá think tanku Edmund Burke Foundation, ktorý konferenciu organizuje, na sociálnej sieti zdieľal správu, že belgický súd oficiálne anuloval príkaz na zastavenie podujatia.
V rozhodnutí, ktoré sa považuje za víťazstvo slobody prejavu, súd rozhodol, že „článok 26 ústavy [Belgicka, pozn. red.] priznáva každému právo pokojne sa zhromažďovať“, a hoci starosta má právomoc vydať policajné nariadenia v prípade „vážneho narušenia verejného pokoja alebo iných nepredvídateľných udalostí“, v tomto prípade nehrozila dostatočná hrozba násilia, ktorá by to odôvodňovala.
Paul Coleman, výkonný riaditeľ ADF International, organizácie obhajujúcej rodinu a vieru, ktorá v utorok večer intervenovala na súde, obvinil miestneho starostu z „autoritárskej cenzúry“.
„Zatiaľ čo zdravý rozum a spravodlivosť zvíťazili, to, čo sa stalo včera, je temnou stopou európskej demokracie,“ povedal Coleman. „Žiadny úradník by nemal mať právomoc zastaviť slobodné a pokojné zhromaždenie len preto, že nesúhlasí s tým, čo sa hovorí.“
Podľa informácií Štandardu priamo z miesta konferencia pokračuje podľa pôvodného programu. Najväčším lákadlom druhého dňa akcie a zároveň podujatia ako takého je vystúpenie maďarského premiéra Viktora Orbána.
Orbán: Môžete s nami polemizovať, ale je to jedno
Maďarský predseda vlády podľa denníka Magyar Nemzet uviedol, že vďaka posilneniu pravice existuje v Európe šanca na politický pokrok, hoci podľa neho stále bojujeme s rovnakými problémami.
Ako druhý bod premiér uviedol, že za vlády Ursuly von der Leyenovej sa Európska komisia stala spolitizovaným hráčom namiesto strážkyne zmlúv.
„Sľubovali lepšie poľnohospodárstvo, ale teraz poľnohospodári v Európe trpia. Hovorili, že vyriešia migráciu, teraz sľubujú väčšiu migračnú krízu ako predtým. Povedali, že zastavia vojnu sankciami, ale tá sa deje,“ posťažoval sa politik.
Orbán podľa Magyar Nemzet takisto zdôraznil, že všetky problémy vo východnej Európe boli spôsobené medzinárodným úsilím a dajú sa riešiť len na národnej úrovni.
„Maďari povedali, že chcú, aby sme chránili naše hranice a našu kultúru. Je to naše rozhodnutie a nesieme zaň zodpovednosť. Môžete aj polemizovať, či je to dobré, ale to je jedno, pretože je to naše rozhodnutie,“ uviedol okrem iného.

Zemmour: Súčasná kríza môže byť posledná
Na konferencii v stredu vystúpil aj niekdajší francúzsky prezidentský kandidát Éric Zemmour, ktorý uviedol, že súčasná kríza v Európe by mohla byť posledná a v prejave identifikoval tri hlavné hrozby, ktorým podľa jeho mienky čelí súčasná európska civilizácia.
„Pozrite sa na francúzske predmestia. Veľká výmena sa tam deje každým dňom. Európske krajiny sú čoraz viac krajinami džihádu, kde vládne násilie, ponižovanie žien a zákaz kritiky koránu a Mohameda pod hrozbou trestu smrti. Len ideológovia a naivní ľudia si stále dovoľujú popierať realitu tejto situácie,“ povedal o prvej hrozbe islamizmu a masového prisťahovalectva.
Ako druhú hrozbu pomenoval európsku byrokraciu a tyraniu jej sudcov, ktorá neustále produkuje nové normy a príkazy, čo vraj svedčí o tom, že „tento kontinent, ktorý bol tak dlho slobodný, sa neúprosne stáva zónou úplného ochudobňovania našich slobôd“.
Tretiu hrozbu a nepriateľa vidí v progresivizme, ktorý vraj chce zničiť každý prvok našej civilizácie. „So zúrivou nenávisťou nenávidí naše tisícročia veľkých víťazstiev, geniality a kreativity,“ povedal.

Čo sa stalo v utorok
Príkaz na zastavenie zhromaždenia, ktorý vydal starosta bruselskej štvrte Saint-Josse-ten-Noode Emir Kir, ktorý je synom tureckých prisťahovalcov, uvádzal ako dôvod to, že “vízia [NatCon pozn. red.] nie je len eticky konzervatívna (napríklad nepriateľstvo k legalizácii potratov, zväzky osôb rovnakého pohlavia a tak ďalej), ale je zameraná aj na obranu ‚národnej suverenity‘, čo okrem iného znamená ‚euroskeptický postoj‘“.
Tiež v ňom stálo, že niektorí z rečníkov „sú považovaní za tradicionalistov“ a že konferencia musí byť zakázaná, „aby sa predišlo predvídateľným útokom na verejný poriadok a mier“.
V dôsledku tohto verdiktu na miesto konania neďaleko Európskej štvrte v Bruseli v utorok dorazila polícia a informovala organizátorov, že z dôvodu možných verejných nepokojov podujatie rušia. Polícia podľa zdrojov Štandardu prvý rokovací deň obmedzila vstup na konferenciu vrátane možnosti delegátov sa opätovne vrátiť do priestorov, kde sa konala.

Britský aj belgický premiér boli rozhorčení
Zásah polície odsúdil aj belgický premiér Alexander De Croo, ktorý krátko po medializácii prípadu na svojom účte na sociálnej sieti X obhajoval práva účastníkov odkazom na slobodu prejavu a zhromažďovania:
„To, čo sa dnes stalo v Claridge, je neprijateľné. Obecná autonómia je základným kameňom našej demokracie, ale nikdy nemôže zrušiť belgickú ústavu zaručujúcu slobodu prejavu a pokojné zhromažďovanie od roku 1830. Zákaz politických stretnutí je protiústavný. Bodka.“
Zásah proti organizátorom odsúdili viacerí účastníci ako politický. Hovorca britského premiéra Rishiho Sunaka označil toto rozhodnutie za „extrémne znepokojujúce“.
Okrem Orbána alebo Zemmoura na podujatí vystúpili a vystúpia poľský expremiér Mateusz Morawiecki, strojca brexitu Nigel Farage, bývalá britská ministerka vnútra Suella Bravermanová, známy poľský europoslanec Ryszard Legutko, nemecký kardinál Gerhard Ludwig Müller, americký spisovateľ a novinár Rod Dreher alebo Hans-Georg Maassen, ktorý v minulosti viedol nemeckú tajnú službu.
Na podujatí sa zúčastnili aj hostia zo Slovenska, medzi nimi napríklad bývalý minister práce Milan Krajniak, exposlankyňa Anna Andrejuvová či riaditeľ Inštitútu Ladislava Hanusa Marek Novák.
Pripomeňme, že sála Claridge bola až tretie miesto konania konferencie. Prvé miesto Concert Noble ju odmietlo po tlaku od primátora Bruselu. Liberálny starosta časti Etterbeek zase zatlačil na hotel Sofitel, ktorý bol druhou voľbou.