Gender, covid či vojna sú posvätné územia, na ktoré vstupujete len na vlastné riziko 

Vytvoril sa akýsi zhluk tém, a ak sa v niektorej z nich odchýlite od oficiálnej ortodoxie, pravdepodobne to bude klasifikované ako dezinformácia, misinformácia alebo nenávistný prejav. Do tejto skupiny patria: pohlavie a rod, rasa, pandémia, kovidové vakcíny, vakcíny vo všeobecnosti, vojna na Ukrajine a teraz izraelsko-palestínsky konflikt, hovorí zakladateľ Britskej únie za slobodu prejavu Toby Young. 

'Good Morning Britain' TV show, London, UK - 11 Jun 2019 Toby Young. Foto: Profimedia.sk

Čo podľa vás najviac ohrozuje slobodu prejavu? Ľudia majú tendenciu predstavovať si klasického cenzora, ktorý necháva v novinách biele miesta. Ale asi to nie je až také hmatateľné.

Najvážnejšou hrozbou pre slobodu prejavu je dnes cenzúra na internete. V Európskej únii ju už máte zo zákona, mám na mysli nariadenie o digitálnych službách DSA. V Británii sa pripravuje takzvaný zákon o online bezpečnosti, ktorý bude možno ešte horší ako DSA. Podľa režimu DSA musia spoločnosti reagovať len, v úvodzovkách, na udania. Britský zákon bude priamo ukladať spoločnostiam povinnosť monitorovať a odstraňovať akýkoľvek obsah, ktorý by mohol byť nezákonný alebo porušovať podmienky zmluvy medzi spoločnosťou a používateľom.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.