Európsky dopyt po skvapalnenom plyne má zažívať obrat. Smerom nadol

Európska agentúra pre kooperáciu energetických regulátorov (ACER) vydala v polovici apríla 2024 zatiaľ najkomplexnejší dokument o súčasnosti a budúcnosti skvapalneného zemného plynu na starom kontinente.

Sassnitz Mukran, Germany. 24th Feb, 2024. The almost 300-metre-long "Energos Power" enters the port of Mukran accompanied by tugboats. A special ship intended for Rgen as a floating terminal for liquefied natural gas (LNG) has reached the port of Mukran. Ilustračné foto. Profimedia.sk

Správa sumarizuje pomerne dobre známu nedávnu minulosť. Rok 2022 bol rokom úzkeho hrdla pre kapacity na export aj import skvapalneného zemného plynu (LNG). Už na konci roka 2023 však bola situácia odlišná. Európa počas roka a pol pridala kapacity na príjem LNG v objeme 50 miliárd kubíkov plynu, čo je zhruba jedenásťročná spotreba Slovenska, a z Únie sa tak stal najväčší svetový importér skvapalneného plynu.

Tokom LNG do Európy či prudkému rastu svetových exportných kapacít som sa už viackrát venoval a nie je dôvod opakovať rovnaké čísla. Zaujímavým prínosom reportu je hlavne analýza kontraktov a modelovanie dopytu po LNG z pohľadu európskych „zeleno-energetických“ politík, ktorými sú FitFor 55 a REPower EU.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.