Môže hlboko veriaca kresťanka viesť vládu? To je momentálne otázka, ktorú riešia v Škótsku. Prvý minister, ako sa hovorí predsedovi škótskej autonómnej vlády, Humza Yousaf v pondelok rezignoval, keď úplne nezvládol náhlu vládnu krízu.
Jeho Škótska národná strana (SNP) teraz musí vybrať nástupcu. Teoretickou favoritkou bola bývalá ministerka financií Kate Forbesová. Mladá, má 34 rokov, sympatická a podľa všetkého veľmi schopná politička bola ideálnou kandidátkou. Ospevovali ju aj jej ideoví protivníci. Forbesová má však jeden veľký problém: je členkou konzervatívnej protestantskej Slobodnej škótskej cirkvi. V sociálnych otázkach má tak veľmi tradicionalistické názory.
Netají sa napríklad tým, že keby bola poslankyňou v roku 2014, hlasovala by proti schváleniu manželstva pre homosexuálov. Je proti umelým interrupciám a predmanželskému sexu. Tieto jej názory jej vyniesli prezývku „poslankyňa pre 19. storočie“.
Forbesová opakovane hovorí, že svoje názory nechce nikomu vnucovať. Tvrdí, že rešpektuje demokraciu a chápe, že v týchto otázkach je mimo hlavného prúdu. Keby sa stala premiérkou, nepresadzovala by zrušenie manželstva pre homosexuálov, zákaz potratov ani tresty za sex pred svadbou.
Iné je to v otázke transgenderu. Forbesová bola napríklad proti novele zákona, ktorá by uľahčila zmenu pohlavia. Tento zákon nakoniec nevošiel do platnosti, pretože ho vetovala centrálna vláda v Londýne. V tomto prípade však Forbesová má bližšie k názoru škótskej spoločnosti ako zvyšok jej strany.
Forbesová ešte ani neohlásila kandidatúru na šéfku strany, a už sa v médiách a na sociálnych sieťach spustila kampaň vyjadrujúca zdesenie nad tým, že niekto s takto „spiatočníckymi“ názormi by mohol viesť Škótsko.