Jeden dôvod na oslavu tu predsa len je. Nezamestnanosť vo svete je rekordne nízka

Na svete nás žije 8,1 miliardy. Nielenže je to rekordné číslo, ale je to aj počet, ktorý v minulosti vzbudzoval strach. Pokiaľ nás je tu toľko, zdá sa to ako nemožné nás všetkých uživiť aspoň v tej najviac elementárnej podobe, teda nás zamestnať. V spojení s technologickým pokrokom sa zdalo takmer jasné, že dnes bude po svete pobehovať armáda nezamestnaných.

pexels-hikaique-109919 Ilustračné foto: Pexels.com

A napriek tomu je v súčasnosti na svete najnižšia nezamestnanosť od čias, keď toto číslo globálne vôbec meriame. Posledné dáta podľa International Labour Organization ukazujú, že celosvetová nezamestnanosť je na rekordne nízkej úrovni. Bez práce je nás iba 5,1 percenta zo všetkých ekonomicky aktívnych obyvateľov planéty.

Je to číslo, ktoré by sme nepochybne mali oslavovať. Porazilo totiž dva príbehy, ktoré sme v minulosti vo veľkom rozprávali. Raz sme sa báli preľudnenia, ktoré neumožní ľuďom mať dostatok pracovných príležitostí. Je to tá mýtická predstava koláča, z ktorého sa, samozrejme, lepšie odlamuje, keď je menej stravníkov.

Druhým efektom proti nám mala byť technológia. Tá, ktorá nám vezme prácu a my sa postupne dostaneme do jej područia. Opäť nás mal čakať osud armády nezamestnaných. Ani to sa zjavne nestalo a opak bol pravdou.

Je možné, že nás niekedy v praveku bolo bez práce menej, ale počas obdobia, keď sa snažíme svetovú nezamestnanosť aspoň trochu obstojne merať, je to skutočne rekord.

Nemusí to byť, samozrejme, navždy. Je možné, že súčasná umelá inteligencia je natoľko revolučná, že konečne začnú platiť stáročia staré teórie, trend sa zvráti a svetová nezamestnanosť zásadne vzrastie. Z minulého vývoja určite nemožno tvrdiť, že nám do budúcnosti nič nehrozí. História je však cenným nástrojom na poznanie toho, ako sme sa rastúcej populácii a technologickému pokroku prispôsobili.

A urobili sme to tým najlepším spôsobom – oba trendy sme využili vo vlastný prospech. Otvorená svetová ekonomika dokázala využiť výhody z globálnej deľby práce a rast populácie nebol na úkor rastu, ale presne naopak. Rovnako sme nové technológie dokázali využiť na prechod z poľnohospodárstva do priemyslu a neskôr z priemyslu do služieb.

História nám teda nemôže zaručiť svetlé zajtrajšky a oslavovať by bolo predčasné, ale môže nám priniesť optimizmus. Dôvodom na oslavu je však nepochybne už to, že žijeme v dobe s najnižšou nezamestnanosťou na svete.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.