Ak by Černáka podmienečne prepustili, odsedel by si menej ako dva roky za vraždu

V histórii Slovenskej republiky neexistuje osoba s vyšším dokázaným počtom vrážd ako je Mikuláš Černák. Ten bol označovaný za šéfa slovenského podsvetia a za mnohonásobné zločiny najťažšieho charakteru spájané s organizovaným zločinom bol odsúdený na doživotie. Sám sa priznal k štrnástim vraždám, z desiatok ďalších je podozrivý. V súčasnosti požiadal o podmienečné prepustenie na slobodu, pričom ak by mu súd vyhovel, za každú iba priznanú vraždu by si odpykal trest nižší ako dva roky.

Na snímke odsúdený banskobystrický bos Mikuláš Černák. Foto: TASR/Jaroslav Novák Na snímke odsúdený banskobystrický bos Mikuláš Černák. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Doživotný trest udelili súdy za viacero skutkov, pričom v tom čase dozorujúci prokurátor Peter Šufliarsky hovoril dokopy o siedmych vraždách v období medzi rokmi 1994 až 2000 a jednu vraždu si Černák objednal aj priamo z väzenia. Súd mu preukázal aj vraždu Imricha Oláha, sám Černák sa priznal k plánovaniu vrážd Róberta Holuba a Štefana Fabiána. Súdy pri týchto skutkoch často konštatovali obzvlášť zavrhnutiahodné pohnútky alebo obzvlášť brutálny spôsob vykonania zo strany niekdajšieho šéfa podsvetia.

Peter Šufliarsky. Foto: TASR/Jakub Kotian

Černák sa neskôr v rámci uzatvárania dohôd o vine a treste pred súdom priznal dokopy k štrnástim vraždám a dvom skutkom všeobecného ohrozenia, keď na likvidáciu konkurentov použil výbušný systém. Bývalá prokurátorka Eva Mišíková, dnes advokátka, hovorí o tom, že sa jej Černák priznal až k tridsiatim vraždám. Napriek rozsiahlemu výpočtu tých najzávažnejších trestných činov, aj takýto odsúdený má možnosť dostať sa na slobodu pri splnení zákonných podmienok.

Každý má nárok na prepustenie


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.