Prečo v Bruseli potrebujeme mať svojich špiónov

Nadchádzajúce eurovoľby sú nám prezentované ako ďalšie osudové voľby. O tom, prečo v skutočnosti nič nezmenia a čo znamená zvoliť v nich slušnú budúcnosť, píše Ivan Hoffman.

European parliament building, Brussels, Belgium Budova Európskeho parlamentu, Brusel, Belgicko. Zdroj: Profimedia

Nespomínam si na žiadne voľby, pred ktorými by sa netvrdilo, že budú tie najdôležitejšie. Že sa v nich rozhodne o budúcnosti na dlho dopredu. Že predstavujú poslednú šancu, ako zabrániť katastrofe. Že je najvyšší čas na zmenu, pretože je o päť minút dvanásť. Nespomínam si však ani na žiadne najdôležitejšie voľby, po ktorých by sa niečo zásadné zmenilo.

Voľby bývajú sprevádzané nerealistickým, naivným očakávaním, a to nielen v krajinách, ktoré majú nepatrný vplyv na globálnu politiku, ktorou sú vlečené. Aby nám to neprišlo ľúto, zanedbateľný efekt na zotrvačnosť politických procesov majú aj voľby amerického prezidenta, vraj najmocnejšieho muža planéty. Voľby sú zo všetkého najviac politický cirkus, predstavenie, pri ktorom sú diváci ako komparzisti vtiahnutí do deja. Hlasovaním potvrdzujú svoju lojalitu k režimu.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.