Čo si môžeme dovoliť povedať

V knihe Spoločnosť nevoľnosti rozprávam príbeh zo zbierky poviedok Po starom schodisku od talianskeho spisovateľa Maria Tobina, povolaním psychiatra: vysoký úradník fašistickej moci skončí v blázinci, pretože sa u neho rozvinulo delirium negationis.

Václav Bělohradský. Foto: Profimedia.sk Václav Bělohradský. Foto: Profimedia.sk

Závoj negácie zahalil celý jeho svet, nič neexistuje, tvrdí, dokonca ani Mussolini a jeho zadok napchaný v čiernych pančuchách či hulákajúce davy v čiernych košeliach. Dokonca ani jeho žena a deti. Stojí sám proti dravému prúdu obrazov, hlasov a tvárí, ktoré všetky musí negovať – svet ako vedomie a nič. Len stonanie umierajúcich spolubojovníkov z prvej svetovej vojny a ich zakrvavené telá nedokáže úplne negovať – stále sa mu vracajú.

Ladislav Klíma, filozof, excentrik, alkoholik, spisovateľ, zomrel v Prahe v roku 1928. Svoje myšlienky sprostredkoval svetu prostredníctvom krikľavých latinizmov ako descensus, divinizmus, egosolizmus, ludibrionizmus, egodeizmus. V šesťdesiatych rokoch sa k jeho kultu začali hlásiť mnohí antikonformní československí intelektuáli, viem si to vysvetliť len sociologicky. Naplnil ideál alternatívneho českého intelektuála: „presunúť sa na smetisko epochy“ a odtiaľ hľadieť na slobodné nebo.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Po kliknutí na tlačidlo Registrovať sa Vám bude na uvedenú e-mailovú adresu doručená správa s odkazom pre dokončenie procesu registrácie. Kliknutím na odkaz v zaslanej správe vyjadríte súhlas so Všeobecnými obchodnými podmienkami Prémiového Obsahu a potvrdíte, oboznámenie sa s Podmienkami k ochrane súkromia.