Ústavný súd Českej republiky nedávno prijal prelomový rozsudok týkajúci sa právnej úpravy tranzície. O tom, prečo toto rozhodnutie ohrozuje jeho vlastnú legitimitu, ba až existenciu, píše Ivan Hoffman.
Právnici tvrdia, že Ústavný súd prijal prelomový rozsudok, respektíve, že sa dopustil prelomového rozsudku, keď z Občianskeho zákonníka odstránil vetu, že „zmena pohlavia človeka nastáva chirurgickým zákrokom pri súčasnom znemožnení reprodukčnej funkcie a premene pohlavných orgánov“. Parlament Českej republiky dostal od Ústavného súdu domácu úlohu, aby do roka vypracoval zákon, ktorý by rešpektoval dôstojnosť ľudí, ktorí sa cítia uväznení v nesprávnom tele.
Prelomová nie je len ústretovosť ústavných sudcov voči minorite transľudí, ktorí sa dožadujú práva meniť si úradne svoj gender v dokladoch bez toho, aby sa museli chirurgicky prerábať, respektíve zmrzačiť. Prelomové je aj to, že keď rovnaký problém riešil Ústavný súd pred rokmi v inom zložení, dospel k opačnému výsledku. Inými slovami, zisťujeme, že výklad ústavy závisí od toho, kto ústavu vykladá. Interpretácia ústavy môže byť zatrkpnuto konzervatívna, ale môže byť tiež neomarxisticko-progresívna. Dôležitejší ako to, čo je v ústave napísané, je jej výklad.