Rozvod v Barcelone
Trénerský kolotoč v Európe sa krúti a keď sa už zdalo, že FC Barcelona nezasiahne, prišiel nečakaný otras.
Xavi Hernandez, jeden z najslávnejších hráčov katalánskeho veľkoklubu, smeroval k návratu na Nou Camp dlhé obdobie, keďže dával prednosť učňovským trénerským rokom v istote ďalekého Kataru v klube Al Sadd. Už na začiatku roka 2020 mohol nahradiť Ernesta Valverdeho. Keď Barcelona s trénerom Quiquem Setienom dostala výprask 2 : 8 v štvrťfinále Ligy majstrov v Lisabone od Bayernu Mníchov, opäť sa skloňovalo Xaviho meno. Barca sa napokon rozhodla pre Ronalda Koemana, ktorý však vydržal pri mužstve len pätnásť mesiacov. Zažil herný prepad i odchod Messiho.
V novembri 2021 uvoľnil miesto Xavimu. Očakávaný ťah sa stal realitou.
Xavi a návrat ku koreňom
Klub dúfal, že renovácia mužstva prebehne s guardiolovskou intenzitou zo sezóny 2008/09, Xavi však nemal pod rukami taký skvostný materiál. Napriek tomu vytiahol Barcelonu v prvej ucelenej sezóne (2022/23) k ligovému titulu. Teraz s ňou vybojoval druhé miesto, s odstupom za Realom Madrid, s ktorým prehral počas sezóny všetky tri vzájomné zápasy (v lige aj v Superpohári). Po štyroch rokoch dostal Barcu do štvrťfinále Ligy majstrov.
Aj napriek tomu ešte v januári ohlásil, že po sezóne končí. Dôvodom mali byť slabšie výsledky a neustále otázniky ohľadom napredovania tímu. Klub však po dvoch mesiacoch začal Xaviho presviedčať, aby rozhodnutie zmenil a aby naplnil kontrakt platný do júna 2025. Forma mužstva narástla, od februára produkovalo čoraz lepší futbal.
Xavi neodolal a akurát v čase veľkého pocitu skrivodlivosti z ligového El Clásico v Madride (2 : 3) potvrdil, že neodchádza a bude pokračovať v práci. Cítil motiváciu a nechcel sa zmieriť s paradoxom, ktorý sám pomenoval: „Keď sme vlani získali titul, nehrali sme najmä v dôležitých zápasoch futbal, po akom túžia fanúšikovia a aký chceme predvádzať, ale získali sme víťazstvá a body potrebné na titul. V tejto sezóne sme sa herne posunuli, produkovali sme lepší futbal, ale dosahovali sme horšie výsledky.“
Stačila však minulotýždňová tlačová konferencia pred zápasom v Almerii a oheň bol na streche. Xavi vo viacerých odpovediach spomínal limitovanú barcelonskú konkurencieschopnosť, najmä v porovnaní s Realom Madrid – na základe súčasnej ekonomickej situácie klubu odvíjajúcej sa od obmedzení vo finančnej fair play.
Establišment prezidenta Joana Laportu sa tretí rok snaží sanovať klubové financie po predchádzajúcom prezidentovi Bartomeuovi. Laporta a vedenie Barcelony sa po Xaviho vyjadreniach cítili dotknutí. Xavi stratil Laportovu dôveru, pretože vraj stupňoval ekonomické nároky ohľadom nákupu hráčov a tvrdil niečo iné než koncom apríla, keď sa rozhodol pokračovať. Všetko sa ešte malo prerokovať po stretnutí so športovým riaditeľom Decom, ale výsledok je rovnaký: Xavi po víkendovom zápase s FC Sevilla v Barcelone končí!

Je to šokujúca správa. Takýto koniec klubovej ikony nikto nečakal. V liste na rozlúčku sa poďakoval všetkým a uistil, že „ešte viac, ako som bol hráčom a trénerom Barcelony, zostávam jej najväčším fanúšikom“.
Dedičstvom, ktoré zanechal a ktoré Laporta prehliadol, je návrat ku koreňom. Pozornosť upriamil po rokoch na akadémiu La Masia, ktorá sa postarala o zrod Guardiolovej éry so Xavim v jednej z hlavných úloh a z ktorej sa tesne pred jeho trénerským angažmánom presadili do A-mužstva Pedri s Gavim.
Pod Xavim sa postupne etablovali ani nie mladíci, lež futbalové deti: krídelník Lamine Yamal (debutoval tri mesiace pred šestnástymi narodeninami!), stopér Pau Cubarsí (debut štyri dni pred sedemnástymi narodeninami), 17-ročný obranca Hector Fort, 18-ročný útočník Marc Guiu. Menej ako dvadsaťdva rokov majú v kádri aj ďalší traja hráči (Alejandro Balde, Fermín Lopez a Vítor Roque). Celková hodnota týchto deviatich futbalistov presahuje 380 miliónov eur.
Hansi Flick – tretí Nemec na lavičke Barcy
Novým trénerom sa stane Hansi Flick, ktorého meno sa spomínalo už po januárovom Xaviho vyhlásení. Bývalý stredopoliar Bayernu Mníchov bol známy najskôr ako asistent Joachima Lowa v nemeckej reprezentácii. Bol jeho pobočníkom od jesene 2006 až po triumf na MS 2014 v Brazílii. Potom sa stal na dva a pol roka športovým riaditeľom futbalového zväzu. Do klubového futbalu sa vrátil v lete 2019 ako asistent Nika Kovača v Bayerne. O štyri mesiace neskôr, začiatkom novembra, prebral mužstvo ako hlavný tréner s nebývalým úspechom. Bayern bez straty bodu triumfoval v Lige majstrov (!) a dosiahol treble. To všetko po pár mesiacoch práce! Bundesligu vyhral aj v ďalšej sezóne. Keď v lete 2021 odchádzal k nemeckej reprezentácii ako Lowov nástupca, mal z 86 zápasov na lavičke Bayernu 70 víťazstiev a len sedem prehier!
Nemecko poľahky priviedol na MS 2022, ale v Katare zažil šok: Nemci podobne ako v Rusku 2018 prehrali vstupný zápas (Japonsko 1 : 2) a vypadli v skupine! Viacerí volali po Flickovej rezignácii, zväz sa rozhodol dať mu dôveru na vybudovanie tímu majstrov Európy.
Šampionát v domácom prostredí už bude bez neho. Keď sa počas minulého roka dostavili ďalšie hororové výsledky vrcholiace septembrovou domácou prehrou 1 : 4 s Japonskom, Flick bol odvolaný.

Muž, ktorý pripravil Barcelone s Bayernom najväčšie poníženie na európskej scéne (spomínanú prehru 2 : 8 v Lige majstrov), sa pokúsi presadiť v prostredí, aké doteraz v trénerskej kariére nepoznal.
„Štýl jeho práce bude Barcelone vyhovovať. Dokáže pracovať s mladými talentovanými hráčmi, ktorých vždy presadzoval a ktorých kvalitu zveľaďoval,“ napísal pre Bild Lothar Matthäus.
Dvaja slávni Nemci sedeli na lavičke Barcy a nepochodili: Hennes Weissweiler (1975/76) vydržal desať mesiacov a Udo Lattek (1981 – 1983) necelé dve sezóny. Flick nemá zďaleka takú auru a gloriolu, vo veľkom klubovom futbale má za sebou jedinú štáciu. Barcelona však verí, že dokáže to, čo sa za posledných dvanásť rokov podarilo čiastočne len Luisovi Enriquemu: priblížiť mágiu Guardiolovej éry.