Dolinková: Nemocnica v Ružinove bude mať vyše tisíc lôžok. Kramáre a Staré mesto zatvoria
Nemocnica by mala mať kapacitu 1 015 lôžok a dokončená by mala byť najneskôr do konca roka 2032. Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej sa bude dať tento dátum ešte skrátiť vďaka zmenám zákonov o verejnom obstarávaní.
Národná nemocnica by mala vzniknúť rekonštrukciou bloku D ružinovskej nemocnice a dobudovaním novej v súčasnom priestore zimného štadióna. Na novú budovu sa využije časť existujúceho projektu Rázsoch. Vzniknúť by tiež mohlo vzdelávacie zázemie formou kampusu tak, ako bolo navrhnuté v lokalite Rázsoch.

Upustenie od výstavby v Lamači kritizujú lekári, opozícia aj Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb.
Má však aj svojich priaznivcov. „Ak nepríde k časovému oneskoreniu, logisticky je táto časť Bratislavy vhodnejšia,“ povedal na stredajšej tlačovke dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Juraj Payer.
Dolinková predpokladá, že nemocnice na Kramároch a v Starom Meste zatvoria. Nespresnila, kedy sa tak stane. Nemocnicu v Podunajských Biskupiciach by chcel rezort využívať aspoň ako doliečovací ústav pre dlhodobo chorých.
Rezort ešte musí vysúťažiť štúdiu uskutočniteľnosti oboch zdravotníckych zariadení. Dolinková ju chce zverejniť hneď, ako bude hotová.

Koncová nemocnica pre detských pacientov
V lokalite Rázsoch, kde mala nemocnica pôvodne stáť, chce štát najneskôr do roku 2031 postaviť koncovú nemocnicu pre deti s kapacitou 446 lôžok.
Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) má pritom dostatok pozemkov na obrovskú dostavbu a má už aj projekt napasovaný na lokalitu Kramárov.
Firma Amberg Engineering Slovakia ho teraz musela prerobiť na lokalitu Rázsoch. Vláda však konštatuje, že veľký voľný pozemok v Lamači umožní vybudovanie zázemia pre rodičov počas hospitalizácie detského pacienta a poslúži pre všetkých detských pacientov zo Slovenska.
Riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň povedal, že nový projekt spĺňa úroveň zdravotnej starostlivosti 21. storočia.

Problémy s pozemkami
Vláda možno rozhodla o Ružinove takpovediac predčasne.
Ružinovská nemocnica sa nachádza v hustej zástavbe. Štát v roku 2019 prehral súd a bratislavský magistrát získal kompletne pozemky okolo jazera Rohlík, pod ružinovským zimným štadiónom až po budovu Rosum.
Nevedno, či mestskí poslanci odsúhlasia zmenu územného plánu tak, aby sa mohla nová nemocnica postaviť.
„Je potrebné zbúrať štadióny pri ružinovskej nemocnici, ktoré tam v súčasnosti stoja a je vysoko pravdepodobné, že samospráva bude požadovať za to kompenzácie. Rázsochy pritom mali k dispozícii pozemok, mali stavebné povolenie, mali EIA (štúdia vplyvu na životné prostredie) a v podstate mali hotový projekt. V krátkom čase sa mohlo začať stavať,” povedal poslanec hnutia Slovensko a exminister zdravotníctva Marek Krajčí.

Starosta Ružinova Martin Chren už dávnejšie uviedol, že so zbúraním štadióna bude súhlasiť, iba ak štát postaví neďaleko nový štadión s rovnakými parametrami.
Dolinková uviedla, že si uvedomuje, že Ružinov potrebuje športoviská a je ochotná rokovať s primátorom Bratislavy aj starostom Ružinova o tom, kde by malo nové športové centrum stáť.
Peter Visolajský upozornil, že štát bude musieť vyvlastniť pozemky na danom mieste, nemalé peniaze bude stáť aj zbúranie štadiónu a výstavba nového nás odhadom vyjde okolo tridsať miliónov eur.
Ministerka na stretnutí nič nevysvetlila, otázky odignorovala
Ministerka v utorok zorganizovala stretnutie s poslancami, zástupcami mesta i odbornou verejnosťou. Účastníci opisujú, že o žiadnu diskusiu nešlo. Ministerka zúčastneným len predstavila, že národná nemocnica bude stáť v Ružinove.
Nevysvetlila, na základe čoho sa rozhodla. Podľa viacerých zúčastnených, s ktorými Štandard hovoril, neodpovedala na kľúčové otázky a neposkytla im ani materiály, ktoré prezentovala. Jej správanie označili zmienení účastníci za „arogantné“.
„Na stretnutí s pani ministerkou sme sa nedozvedeli odpoveď na zásadnú otázku – prečo je výhodnejšie stavať národnú nemocnicu v Ružinove, ktorej výstavba bude zdĺhavá, a nie na Rázsochách, ktoré spĺňajú predpoklady, aby sa tam mohlo začať stavať takmer okamžite,“ poznamenáva poslanec Peter Stachura (KDH).
„Viacero otázok nebolo zodpovedaných, nedostali sme nijaké porovnávania harmonogramov, nedostali sme jasné prísľuby, ako bude zabezpečené financovanie nemocnice,“ uviedol poslanec Oskar Dvořák (PS). Podotkol, že pacienti a zdravotníci v Bratislave zrejme nebudú mať nemocnicu rýchlo a zároveň nebudú mať komplexnú nemocnicu, teda všetku starostlivosť pod jednou strechou.

KDH: Od Fica sme chceli okrúhly stôl
„Toto rozhodnutie považujeme za neodborné, nesprávne a škodlivé pre pacientov na Slovensku,” hovorí poslanec Peter Stachura (KDH).
KDH pripomína, že vo februári 2024 vyzvalo premiéra Roberta Fica, aby zvolal okrúhly stôl všetkých politických strán a našiel celospoločenskú zhodu o lokalite koncovej národnej nemocnice. Ten sa nikdy neuskutočnil.

„Vyjadrujem sklamanie aj nad voľbou samotnej lokality v Ružinove, ktorá nie je vhodná na výstavbu veľkej koncovej nemocnice. Namiesto projektu na zelenej lúke sa bude musieť spraviť množstvo kompromisov, aby bol projekt vôbec uskutočniteľný. Je to napríklad zbúranie zimného štadióna, problémy s kanalizáciou, parkovaním a dopravou v Ružinove ako takou,“ dopĺňa poslanec František Majerský.
Stachura vláde vytkol, že sa chystá postaviť len nový pavilón so štyristo lôžkami, pričom väčšina novej nemocnice bude sídliť v zrekonštruovanej takmer päťdesiatročnej budove Ružinovskej nemocnice.
„Plány s Ružinovom museli pravdepodobne vzniknúť už oveľa skôr. Po dnešnom rozhodnutí vlády sa časť univerzitnej zdravotnej starostlivosti po ukončení činnosti dosluhujúcich nemocníc na Kramároch a v Starom meste bude musieť presunúť do súkromnej nemocnice Bory, čím štát stratí dosah na časť poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Čo je veľmi zlá správa pre Slovensko,“ predpokladá Majerský.
SaS sa nepáči detská nemocnica na Rázsochách
Podľa poslanca Tomáša Szalaya (SaS) je Ružinov v porovnaní s Rázsochami lepšou a dostupnejšou lokalitou pre pacientov aj personál. „Sedí to aj so stratégiou rozvoja zdravotnej starostlivosti v Bratislavskom kraji, ktorú prijal Bratislavský samosprávny kraj pred dvomi rokmi, kde odporúčal, aby sa nová nemocnica stavala vo východnej, a nie západnej časti mesta,“ poznamenal Szalay.
Obáva sa, či sa nemocnica stihne postaviť podľa plánovaných odhadov, teda najneskôr do roku 2032. Predchádzajúce analýzy podľa neho hovorili o rokoch 2036 – 2038 za predpokladu, že nebudú žiadne komplikácie. „Nemocnica Bory bola postavená za osem rokov, tak počítať s tým, že štátu to rovnako potrvá osem rokov, je víťazstvo optimizmu nad skúsenosťou,“ povedal politik.
Druhú výhradu má k cene investície, ktorá sa aktuálne predpokladá na približne 440 miliónov eur. Časť pôjde na novú budovu, časť na rekonštrukciu starej. Szalay odhaduje, že finálna cena bude minimálne dvojnásobná.
„Dostavanie Rázsoch v roku 2010 malo cenovku 480 miliónov eur, Bory stáli viac ako 300 miliónov eur, a to boli ceny pred energetickou krízou, pred infláciou a pred nárastom cien za stavby, pričom v predpokladanej cene nie sú zahrnuté iné položky. Otázka je, kto to zaplatí, pretože nemáme informáciu o tom, že by to bolo v nejakej inej položke v štátnom rozpočte,“ poznamenal.

Nápad postaviť NÚDCH na Rázsochách poslanec nepovažuje za dobrý. „Príde mi to ako nepripravená improvizácia a obávam sa, že z tohto projektu nič nebude,“ povedal. Vhodným riešením by podľa neho bolo zrekonštruovať súčasný ústav na bratislavských Kramároch.
(tasr, est)