Putinove jedlá vraj testujú a údajne nosí vestu. Ochranu zrejme ešte zvýšili po atentáte na Fica

Bezpečnostné opatrenia okolo ruskej hlavy štátu majú teraz bezprecedentnú úroveň, uviedli pre opozičný web Moscow Times dvaja ruskí predstavitelia, ktorí boli prítomní na mnohých Putinových verejných vystúpeniach, ako aj zdroj blízky Kremľu.

„Kremeľ berie bezpečnosť Vladimíra Putina veľmi vážne. Chráni ho celá armáda viditeľných aj neviditeľných strážcov,“ povedal anonymný ruský predstaviteľ.

Má osobného kuchára, jedlá mu testujú

Medzi rizikové faktory pre Kremeľ patrí zatykač Medzinárodného trestného súdu (ICC) na Putina pre obvinenia z vojnových zločinov, ako aj riziko útokov ukrajinských dronov a sabotáží a útokov islamských radikálov, uviedol pre Moscow Times iný vysoký predstaviteľ.

Dodal, že Kremeľ je v mimoriadne vysokej pohotovosti po atentáte na japonského expremiéra Šinza Abeho v roku 2022 a po minulomesačnom pokuse o atentát na slovenského premiéra Roberta Fica.

Kremeľ verejne vyhlásil, že nie je potrebné zvýšiť Putinovu bezpečnosť. „Bezpečnostné opatrenia sú na štandardnej úrovni. Robíme všetko, čo je potrebné, aby sme zaistili bezpečnosť prezidenta,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov novinárom po pokuse o atentát na Fica, ktorý sa stal 15. mája 2024 po rokovaní vlády v Handlovej.

V skutočnosti špeciálne služby kontrolujú prakticky každý aspekt Putinovho života. Dokonca mu pomocou prenosného laboratória testujú všetky jedlá, či neobsahujú jed, uviedol zdroj blízky Kremľu.

„Prezident má osobných kuchárov, ktorí vždy cestujú s ním. Aj potraviny sa vozia s ním,“ povedal zdroj pre Moscow Times. „Ale aj tak s Putinom vždy cestuje špeciálna skupina dôstojníkov, ktorí kontrolujú všetky jedlá predtým, ako sa k nim Putin dostane.“

Pohyboval sa strnulo, nevidieť mu tvar chrbta

Zvýšenú mieru bezpečnosti ruského prezidenta si bolo možné všimnúť aj počas prehliadky na Deň víťazstva 9. mája, ktorá je pre Kremeľ dôležitou symbolickou udalosťou. Jej prípravy sa začínajú v dostatočnom predstihu a bezpečnostné opatrenia sú maximálne prísne.

Prístup na Červené námestie, kde sa Putin a jeho hostia objavujú v spomínanom dátume, dva týždne pred prehliadkou zatvoria. Niekoľko dní pred termínom je uzavretá aj oblasť susediaca s Kremľom, kam Putin, jeho zahraniční hostia a ruské elity prichádzajú položiť kvety.

“Tento rok 9. mája počas prehliadky mal prezident určite oblečenú skrytú nepriestrelnú vestu. A myslím si, že toto opatrenie je správne,“ povedal ruský predstaviteľ, ktorý bol prítomný na Červenom námestí počas prehliadky.

„Putin chodí dosť strnulo a na zadnej strane jeho kabáta nie sú viditeľné prirodzené záhyby, keď vojenský personál kráča a podáva si ruky,“ opísala britská bezpečnostná konzultantka Jade Millerová. Tvrdí, že Putinova horná časť tela vyzerala neprirodzene, jeho ramená vyzerali dosť široké a hranaté, taktiež mu nebolo vidieť ani tvar chrbta a lopatiek.

Keď Putin 9. mája položil veniec k Hrobu neznámeho vojaka pri múroch Kremľa, obklopovali ho zhruba dve desiatky ochrankárov s prenosnými nepriestrelnými štítmi maskovanými ako aktovky. Ďalšie desiatky príslušníkov špeciálnych jednotiek stáli mimo dosahu priamych televíznych kamier. Aj na strechách okolitých budov boli desiatky ostreľovačov.

Ochranke sa neprieči, bezpečnostné opatrenia rešpektuje

Investigatívny novinár Andrej Soldatov, ktorý sleduje aktivity ruských tajných služieb, uviedol, že Putin – bývalý agent KGB a šéf FSB – sa vo všeobecnosti riadi požiadavkami svojich bezpečnostných služieb.

Na rozdiel od mnohých lídrov iných krajín vraj vždy súhlasí so zvýšenou ochranou, keď ho o to požiadajú. „A práve teraz si myslím, že im vychádza v ústrety,“ uzavrel Soldatov.

(moscowtimes, let, est)