Starú fabriku nahradí obchodné centrum. Niektorým ľuďom sa to nepáči
Ako uvádza portál Vobraze.sk, vo veľkých skladových priestoroch továrne dozrievalo zhruba sedem druhov tabaku, ktorý sa potom ďalej spracovával. Po nežnej revolúcii však fabrika zanikla a z väčšej časti zostala prázdna. Tento stav pretrváva dodnes.
Zásadná zmena nastala až v tomto roku. Časť budov bývalej tabakovej továrne totiž zbúrali a na jej mieste vyrastie supermarket Lidl. Pre Banskobystrický Štandard to potvrdila Adriana Maštalircová z úseku komunikácie spoločnosti Lidl Slovenská republika.
„Na plánovanú predajňu v Rimavskej Sobote už disponujeme všetkými potrebnými povoleniami a výstavbu plánujeme začať v horizonte najbližších týždňov,“ konkretizovala Maštalircová.
V súčasnosti je už búranie skončené a vzniknutá plocha je pripravená na výstavbu. Demoláciu starej továrne však časť miestnej verejnosti prijala s nevôľou. Viacerí na sociálnych sieťach tento krok verejne kritizovali.
„Staré mocné budovy, postavené z kvalitných materiálov, musia ustúpiť novodobej výstavbe… Potrebujeme už toľko obchodných reťazcov?“ pýtala sa okrem iných Marcela.
„Nie sú peniaze na nič, ale búrajú sa kvalitné budovy v centre mesta, kde sa postavia plechové škatule,“ vyjadril sa Martin.
Areál tabakovej továrne v Rimavskej Sobote má celkom zaujímavú históriu. Ako prvé tam boli ešte v časoch Rakúsko-Uhorska postavené dve kasárenské budovy, ktoré stoja dodnes.
Viaže sa k nim udalosť z 12. mája 1918, keď sa v nich vzbúrili vojaci 80. cisársko-kráľovského pluku, ktorí odmietli ísť na front.

V roku 1957 boli dokončené ďalšie budovy v tvare písmena L (práve kratšie krídlo tohto celku bolo teraz zbúrané) a celý areál začal slúžiť na spracovanie tabaku.
Ten sa v Rimavskosobotskom okrese aj priamo pestoval. Rušné časy zažila tabaková továreň v novembri 1989, keď sa pred ňou konala demonštrácia, na ktorej sa zúčastnilo okolo päťtisíc ľudí.
Bohužiaľ, zmeny v štáte a spoločnosti zároveň znamenali aj rýchly koniec tabakovej továrne. Už v prvej polovici 90. rokov zostala väčšina priestorov bez využitia. V dvoch budovách bývalých kasární mala vzniknúť väznica, ale tento zámer sa nikdy nezrealizoval.
Objekt potom odkúpil taliansky investor, avšak plánovanú výrobu v ňom takisto nikdy nerozbehol. Pred štyrmi rokmi sa objavil zámer na prebudovanie časti areálu na zábavné centrum, ale ani k tomu doteraz nedošlo.
Spoločnosť Lidl chce postaviť v Rimavskosobotskom okrese aj ďalšiu predajňu, a to v druhom najväčšom meste Hnúšťa. Tento investičný zámer pripravuje už niekoľko rokov.
„V súvislosti s plánom vybudovať predajňu Lidl v meste Hnúšťa pracujeme na zabezpečení potrebných povolení a následne začneme výstavbu. Ďalšie termíny budeme vedieť špecifikovať až po ich získaní,“ uviedla Maštalircová.