Fico komunikuje s koalíciou. Priestrel tenkého čreva nemusí mať podľa lekárky následky

Robert Fico. Zdroj: Reprofoto Facebook

Trajektória guľky, rýchly prevoz do nemocnice či okamžitá operácia, to všetko boli faktory, vďaka ktorým je premiér nažive, hodnotí chirurgička Martina Horáková, ktorá sama pred dvadsiatimi rokmi prežila postrelenie do pravého boku. Priestrel tenkého čreva podľa jej slov nemusí byť závažný a na základe dostupných informácií nevidí problém v tom, aby sa Robert Fico vrátil v septembri do politického života.

„Ak všetko pôjde optimálne, postupne by som sa do práce mohol vrátiť na prelome júna a júla,“ povedal premiér Robert Fico vo videoodkaze tri týždne po pokuse o atentát na jeho osobu.

„Vždy som si chránil súkromie, preto sa aj teraz obmedzím len na konštatovanie, že útok mi spôsobil vážne poškodenie zdravia, opakované operácie, veľa bolesti a utrpenia. Bude malý zázrak, ak sa do práce vrátim o niekoľko týždňov,“ priznal predseda vlády.

Pripomeňme si ešte raz, čo sa v osudný deň 15. mája stalo a vďaka akým skutočnostiam premiér prežil.

Aj smrteľné zranenie sa môže javiť ako nebolestivé

Bezprostredne po streľbe v Handlovej nebolo známe, koľko striel Roberta Fica zasiahlo. Bolo však zrejmé, že minimálne jedna zasiahla oblasť brucha. Chirurgička Martina Horáková pre Štandard konštatuje, že zásah brušnej dutiny je nebezpečný najmä preto, že môže dôjsť k roztrhnutiu jednotlivých orgánov, poraneniu ciev a nervov, pričom stav pacienta sa prudko mení.

Náboj vytvorí v tele takzvanú trvalú dutinu, v ktorej popraskajú niektoré bunkové membrány a žily, vznikne krvácanie a opuch. V dôsledku neprekrvenia sa vytvorí aj odumreté nekrotické tkanivo, ktoré museli premiérovi po dvoch dňoch od hlavnej operácie opäť chirurgicky odstrániť.

Lekárka prízvukuje, že do brušnej dutiny sa dá úplne vykrvácať, a to aj v prípadoch, keď je pacient pri vedomí a brucho ho nebolí. Preto bolo podľa nej správne, že premiéra hneď po zásahu odviezli do nemocnice v Handlovej a odtiaľ do fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici.

„Klinické skúsenosti ukazujú, že pri jednoznačnom vnútrobrušnom strelnom poranení každé tri minúty, o ktoré sa oddiali operačný výkon, zvyšujú mortalitu o jedno percento,“ hovorí odborníčka, ktorá šesť rokov pracovala ako lekárka v záchrannej zdravotnej službe.

„Krvácanie z brušných a panvových orgánov nemožno ovplyvniť alebo zastaviť vonkajším tlakom. Významné krvácanie môžeme zastaviť iba pri otvorení brušnej dutiny na operačnej sále. Následné chirurgické postupy si nekladú za cieľ definitívne ošetrenie, ale slúžia na záchranu života a získanie času pre definitívne operačné riešenie. Preto pacienti so strelným poranením brucha môžu podstúpiť aj viac ako jeden chirurgický zákrok,“ vysvetľuje dôvody, pre ktoré Roberta Fica operovali viackrát.

Zdravotníci prevážajú na nosidlách postreleného predsedu vlády Roberta Fica z helikoptéry do nemocnice v Banskej Bystrici 15. mája 2024. Foto: Ján Krošlák/TASR

Priestrel tenkého čreva neznamená celoživotné následky


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami