Kto skutočne vyhral eurovoľby v Nemecku

13 June 2024: Shift to the right! Sign with AfD Alternative for Germany logo in front of blue sky with inscription: Rech Foto: Profimedia/ IMAGO, ČTK

Vyhlasovanie víťazov a porazených je jedným z rituálov volebných večerov. Nie je to vždy jednoduché. Veď mnohé výsledky volieb sa vymykajú jednoznačnej interpretácii.

Napríklad keď SPD získala pred tromi rokmi vo voľbách do Bundestagu 25,7 percenta hlasov a Olaf Scholz bol s pomocou koaličnej väčšiny zvolený za spolkového kancelára, vyzeralo to ako veľkolepé víťazstvo SPD. Čo iné by to aj malo byť?

Súdiac podľa prieskumov verejnej mienky pre sociálnych demokratov len niekoľko týždňov pred vtedajšími voľbami to tak bolo. Ale pre stranu, ktorá bola desaťročia zvyknutá získavať viac ako 40 percent, to bolo, samozrejme, katastrofálne. Všetko je relatívne.

Vo voľbách do Európskeho parlamentu sa sociálnym demokratom podarilo získať len 13,9 percenta hlasov. Je to katastrofa, ale v podstate v súlade s výsledkami prieskumov, ktoré SPD dosahuje už roky. Nie je to teda žiadne prekvapenie.

Ak niekto vo voľbách do EP v Nemecku prehral, boli to Zelení. Svoj hlas im dalo 11,9 percenta voličov. To je o 8,6 percenta menej ako vo voľbách do EÚ v roku 2019 a o 3 percentá menej ako v posledných voľbách do Bundestagu. Je to prepad.

Situácia tretieho koaličného partnera súčasnej vládnej koalície – FDP – vyzerala v nedeľu o niečo zmiešanejšie. Slobodní demokrati dosiahli iba 5,2 percenta. To je síce o 6 percent menej ako vo voľbách do Bundestagu v roku 2021, ale ide o podobný počet hlasov ako v eurovoľbách pred piatimi rokmi. Voľby do EP nie sú terénom nemeckých liberálov. Je to pravdepodobne preto, že pre kritikov súčasnej EÚ nie sú dostatočne kritickí a pre priaznivcov EÚ sú príliš skeptickí voči bruselskej byrokracii.

Médiá vyhlásili CDU za víťaza volieb do EÚ. Predseda strany kresťanských demokratov Friedrich Merz hovoril o „dobrom dni pre CDU/CSU“. Až taký skvelý tento deň pre CDU nebol. Pre stranu, ktorej cieľom je získať 35 a viac percent, je 30 percent ambivalentný výsledok. Príliš vysoký na to, aby vyzeral ako porazený, príliš nízky na to, aby sa dalo vážne hovoriť o víťazstve. Avšak – a to je dôležitý vedľajší aspekt – výsledok by mal byť dosť dobrý na to, aby si Friedrich Merz definitívne zabezpečil úlohu lídra kandidátky pre budúcoročné voľby do Bundestagu.

Napriek tomu je zarážajúce, aký nevýrazný je výsledok Únie. Je pravda, že CDU/CSU sa spamätala z katastrofálneho výsledku len 24,1 percenta v posledných parlamentných voľbách. Ale vzhľadom na slabosť súčasných vládnych strán a nepopularitu červeno-zeleno-žltej koalície je výsledok CDU skôr rozčarovaním. Časy, keď strana mohla dúfať, že dosiahne hranicu 40 percent, sú zjavne definitívne preč.

To platí aj pre bavorskú CSU, ktorej sa v zahraničí nedostáva toľko pozornosti, ale v nemeckej domácej politike zohráva významnú úlohu. Jej líder Markus Söder môže byť s výsledkom spokojný, neohrozuje ho na čele strany, ale víťazný pochod vyzerá inak. Bavorská sesterská strana CDU získala vo svojej spolkovej krajine 39,7 percenta hlasov. To by bol pre ostatné strany skvelý výsledok. Pre CSU v Bavorsku, ktorá za sebou v minulosti vždy dokázala zjednotiť viac ako 50 percent voličov, je to nová realita, ktorej sa musí prispôsobiť. Vedenie CDU v Berlíne privíta výsledok so spokojnosťou. Bavorskí spojenci sú dostatočne silní na to, aby poskytli vietor do plachiet, ale nie takí silní, aby si vždy trochu nepredvídateľný líder CSU Markus Söder mohol robiť nárok na kancelársky post.

AfD ako skutočný víťaz volieb do EÚ


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami