Rozhovor s Petrou Mikulášovou, ktorá spoluvytvára imaginárne mesto TREBØ

V nórskom Lillehammeri viedlo dialóg o slobode prejavu vyše 1 800 účastníkov od 14 do 80 rokov. Keď stretnete Petru Mikulášovú a začnete sa s ňou rozprávať o zmysle života, poslaní umenia či múdrosti, ktorá sa skrýva v deťoch, máte zrazu pocit, že sa svet stal lepším.

Petra Mikulášova. Foto: Zdroj/ Časopis Romboid Petra Mikulášova. Foto: Zdroj/ Časopis Romboid

Stále v tempe, v nových projektoch, nápadoch je Petra súčasne mamou troch dobrých a tvorivých detí, ktoré plynule prepínajú medzi slovenčinou, taliančinou a keď žili v Nórsku aj nórčinou. Od jej dcéry Iris som dostala asi jednu z najnáročnejších otázok: „A ty odkiaľ vieš, že nemôžeš byť ešte v tomto živote baletka?“ No, detaily bokom. Takú baletku vo výslužbe by som možno dala. Už kvôli odvahe a recesii, ktorú považujem za korenie života. Ale vráťme sa k pointe v titulku – Petrinej účasti na Svetovom fóre slobody prejavu (World Expression Forum – WEXFO) v Lillehammeri, ktoré sa konalo 26. – 29. mája tohto roku.

„Bola to horská dráha skvelých nápadov, inšpirácie a výmeny názorov s mnohými ľuďmi. Mali sme účastníkov z niekoľkých desiatok rôznych krajín, od 14 do takmer 80 rokov. Prišli do Lillehammeru, aby sa podelili o svoje poznatky a skúsenosti na témy, ako je stav slobody prejavu v roku 2024, umelá inteligencia, propaganda ako zbraň vo vojne a konflikte, pálenie náboženských symbolov, dôveru v politické voľby a volebné systémy,“ povedala nadšená riaditeľka WEXFO Kristenn Einarsson. (Viac na wexfo.no)


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.