Lex atentát rieši všetko okrem atentátu a potichu zavádza tvrdú ruku štátu

Po streľbe na predsedu vlády Róberta Fica bolo zrejmé, že treba zmeniť nastavenie fungovania bezpečnostných opatrení okolo vládnych činiteľov. O možnej zmene legislatívy ako odpovedi na tento čin sa hovorilo už krátko po atentáte, pričom dôraz sa kládol na zamedzenie podobných incidentov. Vláda však predložila návrh zákona, ktorý nijako nereflektuje atentát a jeho okolnosti, ale zameriava sa na zdanlivo súvisiace oblasti, ktoré však neriešia príčiny útoku. V prípade návrhu zákona je v mnohých bodoch otázna aj jeho ústavnosť alebo samotná potreba takýchto zmien.

TK po 38. zasadnutí vlády Minister obrany Robert Kaliňák. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Navrhovateľom tohto zákona je síce vláda, ale špecificky je pri nej uvedené Ministerstvo obrany SR, teda rezort Roberta Kaliňáka. Oficiálnym dôvodom na predloženie tohto návrhu zákona je reflektovanie na bezpečnostnú situáciu v Slovenskej republike po atentáte na predsedu vlády Roberta Fica v Handlovej. Predložené návrhy majú byť iba prvou skupinou opatrení, čo naznačuje ďalšie zmeny zákonov.

Opatrenia sa budú meniť pri poskytovaní ochrany určeným osobám a ochrany určených objektov a dochádza tak k rozšíreniu okruhu osôb a objektov, ktorým sa ochrana poskytuje, ako aj k explicitnej úprave veľkej časti z nich v zákone, a nie v uznesení vlády, čím sa im poskytuje zásadne vyššia právna sila. Vybraní politici tak dostanú ochranku v oveľa väčšom rozsahu a budú musieť počas svojho funkčného obdobia bývať v preverených a chránených nehnuteľnostiach.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.