Nemecký valec. Škótov prešiel bez potu a nervozity

Nemecko - Škótsko Na snímke vľavo nemecký hráč Kai Havertz strieľa tretí gól v zápase A-skupiny ME vo futbale Nemecko - Škótsko v Mníchove 14. júna 2024. Foto: TASR/AP

Žiadne EURO neodštartovalo takouto kanonádou. Nemecko sfúklo Škótov 5 : 1. Bez potu, nervozity, s ľahkosťou, kompaktnou kvalitou a nečakane priepastným rozdielom niekoľkých tried.

Po 20 minútach sa do mysle vkrádala otázka: čo hľadajú Škóti na ME? Ich národný hrdina William Wallace sa zrejme obracal v hrobe, pretože sa nekonal žiadny „braveheart“, žiadne „statočné srdce“. Tradičný odpor bojovníkov z ich strany chýbal, hoci tréner Stephen Clarke vyhlasoval, že „Škóti rešpektujú každého, ale neboja sa nikoho“.

Jeho mužstvo síce krátko pred koncom pri štvorgólovom manku skórovalo vďaka ukážkovému vlastnému gólu Antonia Rudigera, ale ako keby neexistovalo – za 90 minút nezaregistrovalo ani jeden strelecký pokus!

Stará múdrosť bývalého trénera Tommyho Dochertyho o tom, že „Škóti sa vracajú zo šampionátov domov skôr ako pohľadnice“, môže mať ďalšie pokračovanie. Nikdy sa im nepodarilo postúpiť zo skupiny: na siedmich svetových a troch európskych majstrovstvách. A s bezduchou hrou, statickou obranou a mlčiacou ofenzívou, akú predviedli proti Nemecku, bude táto cesta znovu neschodná. Od septembra vyhrali z desiatich zápasov len jeden – nad Gibraltárom…

Škótsko bolo pre domácich chutným sústom. Už v prvej minúte sa prihnal pred brankára Gunna Florian Wirtz a aj keď bol odmávaný v tesnom ofsajde, naznačil, v akých problémoch sa bude zmietať škótska defenzíva. Od tej chvíle sa začal brutálny nápor, v ktorom Nemci nepovolili až do chvíle, kým nerozhodli o víťazstve.

Na snímke nemecký stredopoliar Florian Wirtz oslavuje svoj úvodný gól v zápase A-skupiny ME vo futbale Nemecko – Škótsko v Mníchove 14. júna 2024. Foto: TASR/AP

Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami