Ideálny relax českého režiséra Jana Hřebejka: Žiť život a aj hovoriť o ňom

Jan Hřebejk Režisér Jan Hřebejk je stálica českého filmu s mnohými medzinárodnými úspechmi. Foto: Stanislava Topoľská

BRATISLAVA – Filmy Pelíšky, Pupendo, Šakalí léta, Musíme si pomáhat, Nestyda, Kawasakiho růže, Nevinnost, U mne dobrý, Učiteľka. Seriály ako: Detektívi od Najsvätejšej Trojice: Prípad pre exorcistu, Rédl, Božie mlyny alebo aj u nás tak populárna Iveta. Pod všetkými týmito dielami je podpísaný populárny český režisér Jan Hřebejk (56).

Ak sa rozprávate s českým filmovým televíznym i divadelným režisérom, už po chvíli sa v jeho prítomnosti cítite dobre. Nesie totiž v sebe akúsi domácku pohodu, bezkonfliktnú priateľskosť, dobrosrdečnú priamosť a je jasné, že tento človek vie rovnako tak zmysluplne a otvorene rozprávať ako veľmi pozorne počúvať.

To sa napokon odzrkadľuje aj v jeho filmoch, z ktorých vanie často až starosvetský duch domova a núti vás nenásilne uveriť, že náš život je dobrý. A má aj jasný cieľ a zmysel. Nech je chvíľami akokoľvek boľavý a plný prekážok a podlostí.

Český filmový tvorca patrí k tým vzácnym mužom, ktorí o svojej práci dlho premýšľajú, no aj tak sú plní pochybností, keďže vidia v nej nielen originálnu zábavu, ale vždy aj hlbší zmysel. Možno všeľudský rozmer, ktorý robí z filmu univerzálnu obrazovú reč umenia, akou sa učíme byť lepší a stáť na strane svetla. Tento významný český tvorca oslávi 27. júna 2024 svoje 57. narodeniny.

Ste dnes rešpektovaným režisérom, ktorý má za sebou vyše 20 celovečerných filmov, viacero úspešných seriálov, dokumenty, divadelné réžie… Čo bolo predtým, kým  ste začali točiť? Vyzerá to akoby bol film vaším osudom a predurčením alebo sa mýlim?

Ešte ako dieťa som chodil do Ľudovej školy umenia na kreslenie a aj neskôr do kurzov pre tých, čo sa chceli prihlásiť do Akadémie na maľbu. No videl som, že iní boli lepší, tak z maľovania zišlo. Bolo nás sedem kamarátov z gymnázia a mali sme asi 16, keď sme išli do kina na klasický romantický film Otakara Vávru – Romanca pre krídlovku, z roku 1967.

Troch z nás film natoľko nadchol, že sme sa  vzájomne „vyhecovali“ a išli na FAMU. Dokončili sme ju a dodnes tú prácu robíme a milujeme. Minulý rok som pracoval na Slovensku, mal som práve 56. narodeniny, teda 40 rokov po tom, ako som videl spomínaný film a natáčal som s pani Zuzanou Cigánovou, ktorá v tomto filme hrá hlavnú dievčenskú úlohu. Osud ti občas dáva dary, o ktorých ani netušíš.

Pri nakrúcaní druhej časti seriálu Iveta je vždy čo vysvetľovať. Foto: Stanislava Topoľská

Do  kinematografie ste vstúpili v 90. rokoch ako kométa filmami Pelíšky, Šakalí léta, Musíme si pomáhat, Pupendo. Všetko snímky, ktoré vo svojej dobe zarezonovali a povedzme mňa, ako človeka, ktorého film zaujímal od školských lavíc pritiahli k tomu, aby som vašu tvorbu pozorne sledoval. No v tom som asi nebol vôbec sám. Je taký veľký počiatočný úspech pre tvorcu záväzkom a nezväzuje mu tak trošku ruky pri výbere ďalších tém, keďže by asi nechcel nikoho sklamať?

Dá sa to vnímať aj tak, že na váš film povedzme vyjde päť pochvalných recenzií, ale vy samozrejme zareagujete najsilnejšie na tú zlú. Dostanete Českého leva a hovoríte si, no tak dostali sme cenu, ale nedostali sme sa na Oscara. Potom ste na Oscara nominovaní a poviete si, no ale veď sme ho aj tak nedostali. A prehrali sme.

Minule som sa dočítal o niečom, čo sa odborne volá impostor syndrom (syndróm podvodníka). Ja som v živote stretol pár skutočne veľmi slávnych a úspešných ľudí a aj takým sa stáva, že čímsi podobným trpia. Pre upresnenie, ide o psychologický jav, pri ktorom človek pochybuje o svojich schopnostiach, talente alebo úspechoch a má pretrvávajúci vnútorný strach z toho, že bude odhalený ako podvodník.

Navzdory jasným dôkazom o ich kompetencii, tí, ktorí tento syndróm zažívajú neveria, že si zaslúžia svoj úspech alebo šťastie. Veria, že je nezaslúžený a že ho dosiahli len vďaka tomu, že boli v správny čas na správnom mieste alebo mali šťastie. Pre ľudí, čo trpia týmto syndrómom, nie je ich úspech teda nikdy naplňujúci. A to som ja nikdy takto slávny určite nebol!

A nie ste teraz až príliš skromný?

Ale ani nie! Považujem za svoje veľké šťastie, že som osobne stretol v živote ľudí, ktorí boli mojimi umeleckými vzormi, ako boli režiséri Miloš Forman, Jiří Menzel, Věra Chytilová a ešte by sa ich pár našlo. A keď si potom čítate ich životopisy, zistíte jednu obecnú vec. Veľký úspech vždy niečo opačné vyrovnáva, a tak musíte byť stále v strehu, lebo čosi nedobré možno ešte len príde. Ale možno aj nie.

Hřebejkov film Pelíšky pozná asi každý. Dnes je už kultovou generačnou záležitosťou. Foto: Pelíšky

Vo vašich filmoch ste riešili často vážne témy a najmä medziľudské vzťahy v rodine, poznačené povedzme predošlým režimom. Chcete, aby sa vaši fanúšikovia vracali k tomu, čo ako ľudia nemáme vo vlastnej osobnej histórii ešte dostatočne vyriešené a najmä pomenované? Alebo vám ide o to, prerozprávať zaujímavý príbeh, ktorý má silné posolstvo?

Moje najúspešnejšie filmy sú spojené s prácou Petra Jarchovského a Petra Šabacha, teda mojich priateľov a ľudí, ktorých poznám už roky. Povedzme Petr Šabach nám viaceré z jeho neskorších knižiek, paralelne ako ich písal prerozprával, a tak sme s nimi žili už skôr. Poznali sme ich tak, ako sme poznali jeho a ďalej sme jeho príbehy voľne interpretovali. A Jarchovský ich pre filmy ešte obohacoval o svoje skúsenosti z rodinnej histórie.

Čiže tento žáner trochu nostalgickej tragikomédie bol spojený jednak s našimi spomienkami, ale aj s námetmi, ktoré sme našli ako: Učiteľka, Kawasakiho růže, trilógia Záhradníctvo, kde Jarchovský spracovával námety, ktoré boli zasa v jeho rodine. Základ scenára filmu Učiteľka mi rozprával Peter Jarchovský ako 14-ročný, pretože čosi podobné zažil na vlastnej koži!

V Pelíškoch zasa vystupujú jeho prarodičia, ale vynechal tam zámerne svoju mamu, ktorá je potom zobrazená v trilógii Záhradníctvo. Ja som síce s rovnakou chuťou robil aj príbehy, ktoré boli čisto súčasné, ale je tiež pravdou, že aj v iných mojich filmoch minulosť hrá dôležitú úlohu. Hoci je to „len“ individuálna minulosť tej ktorej postavy.

Jan Hřebejk a Petr Jarchovský, skvelí kamaráti a ešte lepší kolegovia v práci. Foto: T. Zezulka

Film Pelíšky je roky fenoménom, v tom sa zhodneme. Pritom pripomína časy neslobody a následného rozbitia Pražskej jari a predzvesť normalizácie. Myslíte si, že jeho úspech spočíva aj v tom, že nás nostalgicky vracia do čias, keď jediným prístavom slobody mohli byť rodina, priateľstvo či láska, ak to takto veľmi zjednoduším?

Za popularitou filmu Pelíšky stojí šťastná súhra náhod, že sa tam zišla skvelá predloha, výborný herecký a tvorivý kolektív, ale sú to tiež nejaké konkrétne, zdieľané dejiny. Hoci ja som ročník 1967, a tak som bol ešte len dieťa, tá celospoločenská trauma z okupácie v spoločnosti žila ešte o dosť dlhšie. Ľudia sa radi vracali k hudobným legendám tej doby a keď zaznel Mišíkov – Slnečný hrob, či Neckář, ľudia sa preniesli zrazu akoby zázrakom do tej doby.

Samozrejme, že sa s týmto filmom spája aj istá nostalgia, ale to nie je nostalgia za obdobím komunizmu. Tam sa ľudia naozaj nechcú vrátiť. No keďže v Pelíškoch sú skvele napísané jednotlivé postavy v rodinách, ktoré si síce aj občas poriadne ubližujú, stále je vidno, ako veľmi sa majú radi. A čosi podobné mohlo zažiť veľa ľudí a práve preto sa vo filme vidia a radi si ho pozrú na Vianoce zas a znova.

Musí mať režisér nejakú zásadnú ústrednú tému, ktorú by chcel pomôcť riešiť svojimi filmami a mení sa tento prístup povedzme vekom?

Toto je otázka skôr na niekoho zvonku a nie zvnútra kinematografie. Pokiaľ si dobre spomínam, tak keď sme mali za sebou len zopár filmov, ktosi ich zhrnul tematicky pod niečo, čo pomenoval hľadanie dôstojnosti. Ale ja neviem, či je to presné a správne pomenovanie.

No zase viem, že hoci sme s Petrom Jarchovským každý iný, to, čo nás spája, je tak trochu láskavý a aj nostalgický pohľad na odchádzajúci čas. Čo občas prenášame aj do námetov zo súčasnosti. Hoci v tých našich „raných“ dobových filmoch je to jasnejšie odčitateľné. Ale zároveň si myslím, že do všetkých, aj do tých najvážnejších filmov sme nejako chceli dostať humor. A väčšinou sa nám to, našťastie, aj podarilo.

Režisér rád pracuje so skvelými hercami a s priateľmi ako sú B. Polívka a M. Kňažko. Foto: TV JOJ

Dosť často si vyberáte do filmov rovnakých hercov, čo súvisí s tým, že máte konkrétnu predstavu o postave v scenári, mnohých účinkujúcich skvele poznáte a tak im plne dôverujete a viete, ako sú flexibilní. Film si teda môžete obsadiť sčasti dopredu a celkom sám. Akú úlohu má potom ešte casting?

Tak to dnes už nie je vôbec pravda! V posledných veciach ako boli slovenské projekty film Učiteľka alebo seriál Iveta sme hľadali hercov úplne od začiatku a ja som sa musel spoliehať na castingovú režisérku Ingrid Hodálovú. Ja keď si obľúbim nejakého herca, tak to mám podobne ako Woody Allen. Urobím s ním štyri – päť filmov a potom točím s niekým iným.

Minule mi niekto povedal: „Veď vy, pán režisér, robíte stále s Jardom Duškom a Evou Holubovou!…“ Pritom som s nimi nenatočil nič už roky. Spomínam si, že keď sme robili seriál Rédl, tak som obsadil do jednej z hlavných úloh slovenského režiséra Romana Poláka a bol skvelý. Teraz po prvýkrát v živote pracujem zasa s Božidarou Turzonovovou, s ktorou som nikdy nič nenafilmoval. 

Alebo s mojím kamarátom Bolkom Polívkom som urobil štyri veci po sebe a zišli sme sa až teraz, pri točení seriálu Večne mladí, na Slovensku. No medzitým sme 22 rokov spolu nespravili vôbec nič. Takže s prácou a výberom mojich obľúbených hercov je to veľmi relatívne.

Zásadnou súčasťou vašej práce sú aj televízne seriály, z ktorých sú mnohé kriminálky. Prečo práve tento žáner? Je oň taký enormný divácky záujem, alebo vás tak veľmi baví, alebo to iba priniesla doba?

V tejto časti mojej práce tvoria veľké množstvo príťažlivého materiálu zase predlohy Petra Jarchovského, ktorý objavil detektívku cez kolegu spisovateľa Michala Sýkoru z Olomouckej filozofickej fakulty. On sa týmto žánrom mimo iného zaoberá ako literárny vedec a napísal knihu Prípad pre exorcistu. Podľa nej Jarchovský napísal scenár akejsi 18-dielnej mini série, s výbornými a zaujímavo napísanými postavami (niekoľko filmov zo série režíroval Viktor Tauš). 

Hoci ja nie som čitateľ detektívok, v tomto prípade sa stretol dobrý námet, rovnako solídny scenár a skupina tvorivých ľudí, priateľov. Postupne sme pracovali na príbehoch, čo pribúdali a nadväzovali a všetci to považovali za čosi celkom prirodzené. Čo pokladám stále za vzácne, je tvorivé súznenie. Myslím si, že kriminálka je celkom zábavný a populárny žáner a povedzme, taký seriál Rédl, pod ktorý je podpísaný slovenský scenárista Miro Šifra, je čistý thriller. Navyše, veľmi zaujímavo dobovo vystavaný.

Režisér priamo na pľaci, v kulisách scény, pracuje na úprave scenára. Foto: Stanislava Topoľská

Seriál Iveta, ktorého druhý diel bol uvedený len nedávno v slovenských televíziách, spracováva námet Popolušky z vylúčenej komunity, ktorá sa vďaka svojej osobnosti, odvahe, či sile dostane do veľkého sveta. Práve z tohto seriálu som cítil vplyv, či uvoľnenosť rozprávania, akými baví divákov srbský majster čiernej komédie Emir Kusturica. Išlo o zámer, alebo to prinášajú ľudia, ktorých v diele zobrazujete?

Námet je od prvého počiatku situovaný na východ Slovenska, hoci Iveta nepochádza z osady a mama jej dokonca vraví, že nie je ani Rómka. Ale to prehnané zdôrazňovanie východu Slovenska, ktoré je trošku určite inšpirované aj tou kusturicovskou poetikou (alebo sa vracia k poetike filmu Pásla kone na betóne), ma neskutočne bavilo. Možno aj preto, lebo jeden z mojich najbližších spolupracovníkov je slovenský kameraman Martin Žiaran, ktorý sa narodil priamo v Trebišove, takže som mal v ňom jasnú oporu.

Pretože zobrazovať ľudí, čo „hutoria“ východoslovenským dialektom nie je ľahké, aby nevyzneli ihneď prvoplánovo smiešne, čo sme samozrejme vôbec nechceli. Seriál Iveta je síce tak trošku obeťou vlastného úspechu, keďže prvú časť série písal Peter Kolečko s veľkou chuťou a energiou a ja som seriál pracovne nazýval slovenský Most. (P. Kolečko v Čechách napísal scenár k dnes už kultovému seriálu Most.)

No to sme ešte netušili, aký úspech bude seriál mať a že televízia požiada Petra o druhú časť, pri ktorej sme si nevedeli rady, kam by mal príbeh pokračovať. Lebo logicky by mala odísť Iveta niekam na Západ, čo bolo ale nemysliteľné, keďže by sme stratili to najzaujímavejšie – kolorit východu, ktorý zohráva v seriáli úplne podstatnú úlohu.

A tak sa naša krásna Popoluška z hlavnej postavy stala len akousi pozorovateľkou toho, ako sa darí ostatným postavám a jej úloha bola potlačená do úzadia. No seriál, a teraz myslím obe časti rovnako, bavil nielen mňa, ale aj hercov. Hoci nie všetci boli z východu. Povedzme Zuzana Mauréry sa musela  východniarsky prízvuk poctivo nadrviť, no aj tak je v úlohe dobrá.

Pri natáčaní seriálu Iveta si režisér musí interiér dôkladne prezrieť. Foto: TV JOJ

Každý tvorca a teda aj filmár má svoje veľké vrcholy ale aj slabšie chvíle, či hluché obdobie, ale aj snímky, ktoré neboli docenené. Pre mňa sú to vaše dva filmy Nevinnosť Kawasakiho růže. Obidva filmy s veľmi silným mravným posolstvom a úžasnými hereckými výkonmi i skvelým scenárom. Čo si myslíte, prečo môže zostať podobne kvalitný film tak trochu zapadnutý, či nepovšimnutý, hoci rozoberá niečo skutočne vážne, dôležité a je kvalitne herecky obsadený?

No tu by som s vami aj polemizoval. Kawasakiho růže považujem za jeden zo svojich najúspešnejších filmov! Vzhľadom k tej téme by som neočakával, že naň príde do kina toľko ľudí ako na Pelíšky či Pupendo. Ale ten film bol v súťažnej druhej hlavnej sekcii Panoráma na Berlínskom filmovom festivale. Sekciu dokonca zahajoval a mal tam 8 projekcií.

Snímka získala distribúciu v USA a dostali sme viacero cien, dve len na spomenutom festivale. Navyše Kawasakiho růže sme točili už na digitál a hľadali sme nový vyjadrovací jazyk. Viac-menej od toho času túto metódu práce používam. Film je totiž od základov natočený úplne inak ako tie predošlé, jednak technologicky, potom aj rozprávaním. 

Ja by som sa ešte trošku vrátil k filmu Učiteľka, ktorý videlo v Čechách len 50 tisíc divákov, čo beriem tak, že je málo. Ale v Taliansku na tento predabovaný film prišlo 60 tisíc ľudí. Veľmi zaujímavé je, ako vnímali film v Japonsku či Izraeli, kde mal vždy inú konotáciu. V Japonsku ľudia cítili tému podriadenosti a nadriadenosti, lojality a strachu, keďže učiteľka bola skvelý manipulátor.

V Izraeli boli ľudia na besede po projekcii doslova šokovaní, že tá učiteľka „preplávala“ z totality do demokracie a učí ďalej. Ako je možné, že ruštinárka, ktorá rodičov vydierala prorežimnými praktikami, je odrazu presvedčenou demokratkou a učí etiku? Ako sa to mohlo stať?! V Čechách sa na tom smejeme, že ruštinári prezliekli kabáty a učia dnes deti angličtinu. No ľudia v Izraeli berú našu neschopnosť vyrovnať sa s minulosťou ako čosi šokujúce a až nepochopiteľne paradoxné.

Režisérska legenda Jiři Menzel bol Hřebejkovým priateľom aj radcom. Foto: ČSFD

Podstatnou zložkou dobrého kina je hudbu k filmu. Aké sú vaše preferencie, máte radi ak muziku urobí jeden skladateľ alebo sa vyskladá povedzme z dobových pesničiek, ktoré snímku ilustrujú?

Čo sa týka hudby k mojim filmom, tak tam je použitá škála akéhokoľvek možného prístupu, aký sa dá len zvoliť. Hudba totiž pre mňa v živote veľmi veľa znamená a pre môjho kamaráta a dobrého spolupracovníka Petra Jarchovského tiež. Predsa náš spoločný debut film Šakalí léta je muzikál. Jeho piesne boli komplet hotové ešte pred prvou klapkou a všetku muziku urobil Ivan Hlas, ktorý mal pôvodne vytvoriť aj hudbu k Pelíškom. No tu trochu s nami stratil trpezlivosť, lebo sa natáčanie vlieklo, a tak sme čiastočne z núdze siahli k dobovým skladbám. Čo sa ukázalo napokon ako celkom šťastná voľba.

Nechceli sme tam však dať notoricky známy Olympic či Martu Kubišovú, ale siahli sme po Soulmenoch, Mišíkovi a Neckářovi. Podobne sme postupovali pri Pupende, kde už tínedžeri (ktorých predobrazom sme boli aj my s Jarchovským) počúvali presne to, čo sme počúvali aj my začiatkom 80. rokov ako pubertiaci. A potom podstatnú časť muziky pre nás robil aj náš kamarát Aleš Březina, ktorého poznám skoro 40 rokov a vždy som chcel, aby mi urobil hudbu k filmu.

Úplne iný príbeh je zase s veľmi talentovanou a tvorivou Vladivojnou La Chia, ktorá mi písala piesne k filmu Nevinnosť. Zavolala mi do strižne, že: „Počúvaj Honzo, mne sa dnes snívalo niečo s basovou linkou. Tak som si kúpila basgitaru a učím sa na nej hrať a niečo ti hneď aj pošlem.“ A tak mi posielala demo skladby, ktoré sme potom strihali do filmu. Čiže tých fungujúcich prístupov som vyskúšal skutočne veľa a takmer všetky uspeli.

Vzácna chvíľka relaxu počas natáčania s cigaretkou. Foto: TV JOJ

Aj veľmi vyťažený režisér, akým určite ste, nežije len prácou a tá vaša vás asi dosť často núti odchádzať z domova, kde máte už väčšie deti, manželku, zázemie. Ako to beriete dnes, ste človek, ktorý je v rodine jasne ukotvený ?

Je dobré, keď ste pri práci tak trochu od rodiny. No ja som doma rád, keďže bývam na hausbóte na Vltave, čo je ako bývať v chate. A tak sa tu cítim už 20 rokov ako na dovolenke. Spomínam si, že keď som točil Krásku v nesnázích, občas som dokonca z Barrandova zobral hercov a boli sme sa previezť na lodi.

Keď som nakrúcal Ivetu v Bratislave, v odznievajúcej epidémii korony, tak som večer býval dosť unavený, ale nemusel som nijako fungovať. Čo uznáte, ak ste doma, nie je až tak celkom možné. Lebo stále sa s niekým musíte rozprávať, vyriešiť dáky detský spor, navonok malicherný problém. V rodine vždy nejakým spôsobom fungujete, aj keď ste akokoľvek fyzicky vyčerpaný…

A ja som si pekne ležal v klimatizovanej izbe v Devíne, pozeral ako tečie Dunaj, popíjal drink a nemusel vôbec nič riešiť. Dnes je veľmi náročné natáčanie televíznych mini sérií, pretože je ťažké zohnať všetkých hercov na konkrétny spoločný termín, keďže sa bežne točí aj počas divadelnej sezóny. Filmy sa kedysi robili len počas divadelných prázdnin a za tri-štyri týždne sa to zvládlo.

Teraz točíme mini sériu tri dni skoro v kuse, potom štyri dni pauza a zasa tri dni naplno. Mne to nevadí, ale pre štáb a produkciu je to čierna mora. Kedysi sme dotočili a potom sme spoločne s hercami ešte popíjali. To už dnes nehrozí, 5 minút po poslednej klapke sedím v aute a šoférujem smerom domov. Na hausbóte je predsa tak krásne!

Hausbót na Vltave je režisérovým domovom aj príjemným útočiskom. Foto: Pexels.com

A aká je vaša ideálna predstava krásne a zmysluplne stráveného nedeľného oddychu, dokážete vôbec totálne zrelaxovať ?

Úplne asi nie. Moja predstava je, že si sadneme ráno do nášho štvormetrového člna, ktorý trčí tak pol metra nad vodou a pomaličky plávame krásnou Vltavou na Náplavku a obdivujeme Prahu z úplne inej perspektívy, keďže autá od hladiny nevidíme.

Potom zájdeme na trh a plávame znovu domov, kde si urobíme „pohodičku“. To čo sme si nakúpili, aj uvaríme. Potom čítam knižku a čakáme na kamarátov, ktorí prídu podvečer, sadneme si na palubu, otvoríme fľašku dobrého vína a budeme „kecať“ až do noci o živote. To presne hovoril aj Miloš Forman: „Žiť život a aj hovoriť o ňom“. S tým sa stotožňujem. Taká je aj moja jednoduchá predstava ideálneho odpočinku.


V Rusku sa koná jadrové cvičenie. Jeho súčasťou sú aj rakety s dosahom 11-tisíc kilometrov. Ruská armáda usporadúva vojenské cvičenia, ktorých súčasťou sú aj mobilné odpaľovacie systémy s jadrovými raketami Jars. Ide pritom už o druhé takéto manévre za menej ako mesiac, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters, ktorá sa…

Prejsť na článok
Novou riaditeľkou Medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana sa stala Petra Flach. Tá bola od marca dočasne poverená vedením Bibiany. Ako ozrejmila hovorkyňa rezortu kultúry Petra Bačinská, výberové konanie sa konalo v piatok 19. júla. „Prihlásili sa do neho dve kandidátky, obe splnili všetky kritériá. Na samotné…

Prejsť na článok
Archeológovia v Jánovciach skúmali život v podhradí. Našli predmety z obdobia pred Kristom. JÁNOVCE – Už štvrtú sezónu pokračuje v obci Jánovce v časti Machalovce systematický sondážny archeologický výskum v lokalite zaniknutého hradiska z obdobia prvého storočia pred Kristom. Mnohé vykopané predmety archeológov prekvapili. „Tohto roku sme sa…

Prejsť na článok
Palestínske frakcie podpísali v Číne dohodu, ktorá má ukončiť ich rozdelenie. Zástupcovia 14 palestínskych frakcií sa na svojich rokovaniach v Číne dohodli na vytvorení „dočasnej vlády národného zmierenia“, ktorá bude po vojne s Izraelom spravovať Pásmo Gazy. Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v utorok na…

Prejsť na článok
Biden odovzdal časť právomocí o podpore Ukrajiny Yellenovej a Blinkenovi. Americký prezident Joe Biden v pondelok delegoval niektoré právomoci v rámci zákona o podpore Ukrajiny americkému ministrovi zahraničných vecí Antonymu Blinkenovi a ministerke financií Janet Yellenovej. Biden na základe svojich právomocí vyplývajúcich z Ústavy USA…

Prejsť na článok
V Bangladéši prišlo počas protestov o život najmenej 168 ľudí, stovky zatkli. Najmenej 168 ľudí vrátane viacerých policajtov prišlo o život počas protestov v Bangladéša a viac než 1100 osôb bolo zadržaných. V hlavnom meste Dháka bolo zatknutých najmenej 532 osôb. Bezpečnosť tam zabezpečuje množstvo vojakov, na…

Prejsť na článok
Alex Soros verejne podporil Kamalu Harrisovú, vieme, kto bude ďalšou bábkou, reagoval Musk. Syn finančníka George Sorosa verejne vyjadril podporu Kamale Harrisovej, ktorá sa uchádza o prezidentské kreslo v USA. „Rád by som poďakoval Alexovi Sorosovi za to, že nikoho nenechal v napätí, kto bude ďalšou bábkou,“ reagoval…

Prejsť na článok
Netanjahu má záujem stretnúť sa v USA s exprezidentom Trumpom. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu požiadal o osobné stretnutie s bývalým prezidentom USADonaldom Trumpom. Ich schôdzka by sa mala uskutočniť tento týždeň počas Netanjahuovej návštevy v USA. S odvolaním sa na ľudí oboznámených so situáciou o…

Prejsť na článok
Súperkou Trumpovi bude Harrisová. V centre kampane chce aj právo na potrat. Kamala Harrisová má podporu dostatočného počtu delegátov nominačného zjazdu Demokratickej strany, ktorý sa bude konať v polovici augusta v Chicagu. Podporu jej už vyjadrilo 2 214 delegátov, potrebuje priazeň aspoň 1 986 delegátov. Tieto prieskumy…

Prejsť na článok
Parlament ako „Zelenského notár“. Chaos a pochybné vytváranie súhlasu. Zelenského strana je rozdelená a stratila tak v zákonodarnom zbore väčšinu. Reportáž New York Times o tom, ako sa vláda v Kyjeve opiera o pochybné spojenectvá, aby jej prechádzali zákony a minimalizovala kontrolu na jej…

Prejsť na článok
Vytiahne europoslanec z vreciek daňových poplatníkov až 60-tisíc eur mesačne?. Začiatkom júna si Európania zvolili svojich zástupcov do Európskeho parlamentu. Prvým oficiálnym pracovným dňom bol však utorok 16. júla, keď sa začala ustanovujúca plenárna schôdza. V tento deň si poslanci zvolili staronovú predsedníčku Malťanku Robertu…

Prejsť na článok
Nad mŕtvym dieťaťom v maternici sa plače, len keď je potrat spontánny. Spisovateľka Tereza Semotamová poskytla rozhovor pre podcast RANT Space o tom, že potratila. Jej vystúpenie bolo určite náročné, asi osobne aj odvážne (inak sa témy dotkne extrovert, inak introvert), určite však ojedinelé. Podobných verejných vyjadrení…

Prejsť na článok
Umelá inteligencia. Menej, než sme sa báli a viac, než sme chceli?. ChatGPT bol spustený v novembri 2022 a odštartoval boom umelej inteligencie (AI). Neuplynuli ani dva roky a učitelia bojujú so seminárkami generovanými AI, novinové komentáre načítava neurálny hlas a ľudia na obrázkoch z generátorov umelej…

Prejsť na článok
Starý Windows zachránili SouthWest Airlines pred výpadkom. Alebo aj nie?. Ráno 19. júla sa na počítačoch s operačným systémom Windows začala objavovať „Modrá obrazovka smrti“. Dnes už vieme, že príčinou bola nezvládnutá aktualizácia bezpečnostného softvéru od firmy CrowdStrike. Svet mal šťastie v nešťastí. Výpadok ovplyvnil „len“ zhruba…

Prejsť na článok
104 dní do volieb v USA: Dva programy americkej pravice. Pár dní pred prvou debatou amerických prezidentov sa na sociálnych sieťach objavila akási staronová informácia. Konzervatívni právnici, politici, a ďalší myslitelia vytvorili dokument Projekt 2025, ktorý predstavuje radikálnu konzervatívnu príručku pre budúceho republikánskeho prezidenta. Zo strany demokratov prišla výrazná…

Prejsť na článok
Postrelili premiéra, mohla to byť jeho derniéra, rapuje Majk Spirit v novej piesni. Postrelili premiéra, ledva to prežil, mohla to byť jeho derniéra, rapuje Majk Spirit v novej piesni. Známy interpret ju nahral krátko po atentáte na Roberta Fica, rozhodol sa však zverejniť ju až po streľbe na…

Prejsť na článok
Uplynulo 13 rokov od teroristických útokov v Nórsku, pri ktorých zomreli desiatky ľudí. Uplynulo 13 rokov od teroristických útokov v Nórsku, keď Anders Behring Breivik v Osle a na ostrove Utöya usmrtil 77 ľudí. Odsúdili ho na 21 rokov vo väzení a trest sa mu môže predĺžiť, ak…

Prejsť na článok
V západoafrickom Mali zahynulo 26 ľudí, keď ozbrojenci zaútočili na dedinu v regióne Mopti. V západoafrickom Mali zahynulo 26 ľudí, keď ozbrojenci zaútočili na dedinu v regióne Mopti. Útočníci strieľali na ľudí pracujúcich na poliach, armáda dorazila na miesto činu až po útoku, uviedol starosta Moulaye Guindo. Cieľom útoku…

Prejsť na článok
Kresťanskodemokratické hnutie možno zatlačí na Smer. Kresťanskodemokratické hnutie možno zatlačí na Smer a z konzervatívnej pozície bude môcť otestovať, či v prejave Roberta Fica na Devíne išlo o reálne plány alebo len prázdne reči. Podľa Michala Šimečku si totiž musí vybrať…

Prejsť na článok
Šéf poľskej diplomacie navrhol, aby Rada EÚ v auguste zasadla na Ukrajine. Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski navrhol, aby sa augustové neformálne stretnutie šéfov diplomacie krajín Európskej únie konalo na Ukrajine. Maďarsko nesúhlasilo. Šéf európskej diplomacie Josep Borrell následne oznámil, že stretnutie sa bude konať v…

Prejsť na článok
Nancy Pelosiová podporila Kamalu Harrisovú ako prezidentskú kandidátku demokratov. Nancy Pelosiová podporila Kamalu Harrisovú ako prezidentskú kandidátku demokratov. Bývalá predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov označila viceprezidentku za „brilantne bystrú“. Harrisová avizovala zámer kandidovať po tom, čo zo súboja o Biely dom v nedeľu odstúpil súčasný…

Prejsť na článok
Významný okamih pre ozbrojené sily: Prvé dve stíhačky F-16 pristáli a prešli slávobránou. Prvé dve slovenské stíhačky F-16 pre ozbrojené sily pristáli na letisku Kuchyňa pri Malackách v pondelok krátko po ôsmej hodine večer. Tesne pred zosadnutím na zem predviedli niekoľko manévrov. Čakalo sa na slávnostný ceremoniál. Na…

Prejsť na článok
Video: V Kuchyni pri Malackách pristáli prvé dve slovenské stíhačky F-16. Video: V Kuchyni pri Malackách pristáli prvé dve slovenské stíhačky F-16, na prístavaciu dráhu vojenského letiska zasadli po slávnostnom prelete. Privíta ich prezident Peter Pellegrini v spoločnosti ministra obrany Roberta Kaliňáka. (tasr)

Prejsť na článok
Neformálne stretnutie ministrov diplomacie a obrany sa bude konať v Bruseli, rozhodol Borell. Neformálne stretnutie ministrov diplomacie a obrany sa bude konať v Bruseli, nie v Budapešti, rozhodol šéf európskej diplomacie. Josep Borell odôvodnil presun augustového rokovania postojom Maďarska k vojne na Ukrajine. Maďarsko od začiatku júla na…

Prejsť na článok
Rusi začali demontovať posledný ukrajinský kostol na Kryme. Rusi začali demontovať posledný kostol ukrajinskej ortodoxnej cirkvi na Kryme. S rozoberaním chrámu Povýšenia Svätého Kríža v Jevpatoriji začali už 21. júla. Vrchné časti stavby spolu s kupolou už stihli odstrániť. Farnosť čelila tlaku zo…

Prejsť na článok
Únia má opäť v hľadáčiku Metu. Preveruje, či sa používatelia mohli vlani bez nátlaku rozhodnúť. Únia má opäť v hľadáčiku Metu. Jej orgány na ochranu spotrebiteľov preverujú zavedenie nového platobného modelu internetovej spoločnosti Meta. Oznámila to v pondelok európska komisárka. „Nebudeme sa prizerať niektorým zákerným praktikám, ktoré zavádzajú spotrebiteľov,“ uviedla…

Prejsť na článok
Bidenove výsledky nemajú obdobu v histórii Spojených štátov, vyhlásila Harrisová. Dosiahnuté výsledky prezidenta Joea Bidena nemajú v modernej histórii Spojených štátov obdobu, vyhlásila americká viceprezidentka Kamala Harrisová počas prvého verejného vystúpenia, odkedy sa úradujúci šéf Bieleho domu vzdal opätovnej kandidatúry. Biden uviedol, že zostane vo…

Prejsť na článok
Žobrajúce deti sú ako návnada. Ako im pomôcť?. Žobrajúce deti sú ako návnada. Všetko ide tým, ktorí ich do toho nútia a ešte ich zbijú, keď donesú málo. Ako sa v takejto situácii zachovať a na koho sa obrátiť?  Podľa hovorcu odboru komunikácie a prevencie Prezídia policajného…

Prejsť na článok
Nemecké štátne zastupiteľstvo obvinilo troch Sýrčanov zo znásilnenia dvoch Češiek. Nemecké štátne zastupiteľstvo obvinilo troch Sýrčanov zo znásilnenia dvoch Češiek, v meste Gera sa nachádzali počas študentského výmenného pobytu. Incident sa odohral v novembri minulého roka. Dievčatá vo veku 17 a 18 rokov sa vtedy…

Prejsť na článok
EÚ začne s Arménskom rokovať o bezvízovom styku. Európska únia v pondelok oznámila, že s Arménskom začne dialóg o možnom zavedení bezvízového režimu. Euroblok okrem toho Arménsku ponúkne aj vojenskú pomoc vo výške desať miliónov eur. Arménsko sa v posledných mesiacoch usiluje o…

Prejsť na článok
Hlinou sa dá sprostredkovať veľké spektrum myšlienok, hovorí oceňovaná Martina Švarc. Hlinou sa dá sprostredkovať veľké spektrum myšlienok a vytvoriť tak jedinečné dielo, hovorí vášnivá keramikárka Martina Švarc. Jej diela obdivujú aj v Japonsku, kde vyhrala rôzne medzinárodné ceny. Vybudovala si svoj vlastný štýl a najväčšiu radosť jej robí,…

Prejsť na článok
V Bulharsku ani na druhý pokus nezostavili vládu, krajina sa blíži k predčasným voľbám. V Bulharsku ani na druhý pokus nezostavili vládu, krajina sa blíži k predčasným voľbám, ktoré by boli už siedmymi od apríla 2021. Prezident má týždeň na poverenie posledného subjektu, nové voľby sa v prípade neúspechu…

Prejsť na článok
KDH svojimi návrhmi na zmenu ústavy testuje aj svoj vlastný poslanecký klub. Nápad posilniť na ústavnej úrovni práva rodičov či výhradu vo svedomí, s ktorou prišlo Kresťansko-demokratické hnutie, je sám osebe dobrý. Otázkou dnes je, či ním KDH viac testuje Smer alebo seba. Po rozpačitej prvej reakcii KDH…

Prejsť na článok
Majk Spirit v novej skladbe rapuje o atentáte na premiéra, novinári reagujú. „Novinári s nenávistnou rétorikou sejú zrnká agresie,“ rapuje Majk Spirit v novej skladbe, ktorú uverejnil v nedeľu večer. Pesnička Nestrieľaj sa venuje téme atentátu na premiéra Roberta Fica, slobode prejavu a spoločenskému zmiereniu. Na adresu…

Prejsť na článok
Počet útokov na ľudí v médiách rastie. Za štvrtinou stáli politici. Počet útokov na ľudí v médiách rastie. Viac prípadov sa týkalo žien. V prvom polroku zaznamenali 48 incidentov. Portál Bezpečná.žurnalistika.SK eviduje nárast po neúspešnom pokuse o atentát na Roberta Fica. Po ňom bolo zaznamenaných 14…

Prejsť na článok
Internistka: Ak rýchlo schudnete, prejaví sa „jojo” efekt. K obezite sa človek dopracuje v priebehu niekoľkých rokov, ak rýchlo schudnete, prejaví sa „jojo” efekt. Pri správnom chudnutí by ste nemali zhodiť viac ako štyri kilogramy za mesiac, hovorí internistka AGEL Clinic v Bratislave Edita Príhelová.  Viac…

Prejsť na článok
Počet obetí streľby v opatrovateľskom dome v chorvátskom Daruvare stúpol na šesť. Počet obetí streľby v opatrovateľskom dome v chorvátskom Daruvare stúpol na šesť, zranených evidujú rovnaký počet. Jedna z obetí zomrela po prevoze do nemocnice. Útočníkom má byť bývalý policajt, jednou z obetí môže byť jeho…

Prejsť na článok
Šéfka americkej tajnej služby priznala pochybenie v prípade atentátu na Trumpa. Šéfka americkej tajnej služby priznala pochybenie v prípade atentátu na Donalda Trumpa. „Trinásteho júla sme zlyhali,“ priznala Kimberly Cheatleová s odkazom na deň streľby na republikánskeho prezidentského kandidáta. Cheatleová, ktorá čelí výzvam na odstúpenie, o…

Prejsť na článok
Vládny špeciál opäť poslúži na prepravu ústavných činiteľov za športom. Vládny špeciál opäť poslúži na prepravu ústavných činiteľov za športom, na otvárací ceremoniál letnej olympiády v Paríži poletia v spoločnosti prezidenta dvaja ministri. Lietadlom nedávno leteli na futbalové majstrovstvá. Do Francúzska majú teraz vládnym špeciálom…

Prejsť na článok
Izraelskí osadníci napadli palestínskych farmárov a zahraničných aktivistov. Izraelskí osadníci napadli palestínskych farmárov a zahraničných aktivistov, útok pri obci Kusra na Západnom brehu Jordánu zdokumentovala CNN. Troch cudzincov a miestneho roľníka hospitalizovali, armáda agresorov zastavila. K útoku došlo ešte v nedeľu – niekoľko…

Prejsť na článok
Mestský úrad v Rimavskej Sobote chcú presťahovať do chátrajúceho župného domu. RIMAVSKÁ SOBOTA – Najväčšou historickou budovou Rimavskej Soboty je bývalý župný dom Gemersko-malohontskej župy na Námestí Mihálya Tompu. Tento rozľahlý trojkrídlový trojpodlažný objekt je však už roky prázdny a chátra. Čoskoro by sa to mohlo…

Prejsť na článok
Iránske a ruské námorné sily odštartovali spoločné manévre v Kaspickom mori. Iránske a ruské námorné sily odštartovali spoločné manévre v Kaspickom mori. Majú zahŕňať taktické cvičenia, záchranné misie a operácie proti pirátom, uviedol hovorca iránskeho námorníctva pre študentskú tlačovú agentúru ISNA. V nasadení má byť aj vojnová loď islamských Revolučných gárd.…

Prejsť na článok
Blanár: Zastavenie dodávok ropy je porušením asociačnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou. Blanár: Zastavenie dodávok ropy je porušením asociačnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou. Minister takto reagoval na ukrajinské opatrenia v súvislosti so zastavením tranzitu ropy z Ruska dodávanej na Slovensko a do Maďarska. Spolu s maďarským…

Prejsť na článok
Opätovne sa začína skladať mozaika suverénnej ochrany vzdušného priestoru Slovenska. Opätovne sa začína skladať mozaika suverénnej ochrany vzdušného priestoru Slovenska. Stíhačky F-16 sú prvé dva dieliky, ktoré boli pripravované treťou vládou Roberta Fica. Uviedol to minister obrany Robert Kaliňák v rozhovore pre STVR. Prvé dve…

Prejsť na článok
Ruská FSB informovala o náleze výbušnín a rozbušiek v zásielkach z Nemecka a Talianska. Ruská FSB informovala o náleze výbušnín a rozbušiek v zásielkach z Nemecka a Talianska. Podľa tajnej služby boli určené na teroristické útoky, zásielku v Petrohrade predstavovali valčeky trhaviny v automobilových tlmičov. Federálna bezpečnostná služba k incidentu zverejnila i video. FSB tiež uviedla, že zatkla bližšie neurčený…

Prejsť na článok
Taraba: Podávam trestné oznámenie pre slovenský znak na dúhovej vlajke. Taraba: Podávam trestné oznámenie pre slovenský znak na dúhovej vlajke. Zástava s týmto znakom sa počas Dúhového Pridu objavila na Námestí slobody v Bratislave a ostala tam aj deň po skončení podujatia. Zobrazenie slovenského znaku…

Prejsť na článok
Vďaka poľsko-slovenskej spolupráci sa budú realizovať projekty za vyše 500-tisíc eur. Vďaka poľsko-slovenskej spolupráci sa budú realizovať projekty za vyše 500-tisíc eur. Na území Prešovského kraja budú zamerané na budovanie cezhraničných partnerstiev a spoločnej identity ľudí žijúcich v pohraničí. Schválených je nových 16 malých projektov v…

Prejsť na článok
Veterinárov hospodárskych zvierat je na Slovensku žalostne málo. Veterinárov hospodárskych zvierat je žalostne málo. Hrozí, že o pár rokov zvieratá na Slovensku nebude mať kto vyšetriť.  Mladí veterinári odchádzajú do zahraničia a iní uprednostňujú skôr domáce zvieratá. Prax na farmách študentov neláka. „Požiadavka z praxe je…

Prejsť na článok
Ruský súd na neverejnom procese odsúdil americko-ruskú novinárku Alsu Kurmaševovú na šesť a pol roka väzenia. Ruský súd na neverejnom procese odsúdil americko-ruskú novinárku Alsu Kurmaševovú na šesť a pol roka väzenia za šírenie nepravdivých informácií o ruskej armáde. Súdny proces s reportérkou Rádia Sloboda sa konal v piatok. (ap, tasr)

Prejsť na článok
V najbližších dvoch mesiacoch dodá Česko Ukrajine ďalších 100-tisíc kusov munície. V najbližších dvoch mesiacoch dodá Česko Ukrajine ďalších 100-tisíc kusov munície, oznámil český minister zahraničia Jan Lipavský. Ďalšie kolo českej muničnej iniciatívy oznámil pred zasadnutím ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli. Lipavský zdôraznil, že k vojenskej iniciatíve sa doteraz…

Prejsť na článok
Médiá: Ukrajina sa mstí Maďarsku a Slovensku ohrozením ich energetickej bezpečnosti. Ukrajina zastavením prepravy ropy od ruského dodávateľa Lukoil ohrozila energetickú bezpečnosť Maďarska a Slovenska, pričom Kyjev sa netají tým, že tak robí z politických dôvodov. Konštatoval to v pondelok server mandiner.hu. Podľa servera tretina dovozu…

Prejsť na článok
Memorandum má posilniť spoluprácu medzi Slovenskom a Spojenými arabskými emirátmi. Memorandum má posilniť spoluprácu medzi Slovenskom a Spojenými arabskými emirátmi, a to v oblasti kultúry a umenia. Memorandum o porozumení pokrýva obdobie rokov 2024 – 2029. Dokument v pondelok v priestoroch Bratislavského hradu podpísala ministerka…

Prejsť na článok
Poslanci za SNS plánujú predložiť novelu zákona o štátnych symboloch. Poslanci za SNS plánujú predložiť novelu zákona o štátnych symboloch. O jej konkrétnom znení sa bude ešte diskutovať. „V SNS plánujeme túto novelu predkladať ako poslanecký návrh, avšak jeho znenie bude predmetom diskusie a zhody…

Prejsť na článok
Péter Magyar, najvýraznejší kritik premiéra Viktora Orbána, sa stal predsedom strany TISZA. Péter Magyar, najvýraznejší kritik premiéra Viktora Orbána, sa stal predsedom strany TISZA. Rozhodli o tom delegáti na valnom zhromaždení strany, bývalý diplomat to oznámil na Facebooku. Podpredsedami strany sa stali Márk Radnai, operatívny šéf strany, a Zoltán Tarr, ktorý…

Prejsť na článok
Rusi na Kryme začali v meste Jevpatoria demontovať posledný ukrajinský chrám. Rusi na Kryme začali v meste Jevpatoria demontovať posledný ukrajinský kostol – Chrám Povýšenia svätého Kríža, ktorý spadá pod kuratelu Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi. Demolačné práce začali 21. júna, informoval portál Hlas Krymu. V súčasnosti chrám nemá kupolu a horné podlažie.…

Prejsť na článok
Izraelských športovcov budú v priebehu olympijských hier v Paríži strážiť ochranné zložky 24 hodín denne. Izraelských športovcov budú v priebehu olympijských hier v Paríži strážiť ochranné zložky 24 hodín denne, vyhlásil francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin. Olympijské hry v Paríži odštartujú v piatok za zvýšených bezpečnostných opatrení, ktoré si vyžiadala napätá politická situácia aj vzhľadom…

Prejsť na článok
Fotografovi sa podarilo zachytiť unikátny úkaz. Fotograf zaznamenal nad prešovskou oblohou takzvaných červených škriatkov. Snímka patrí medzi vzácne úlovky, keďže tento jav nie je častý a trvá len zlomok sekundy. Pri minulotýždňovej búrke zachytil umelec pri pozorovaní severne od obce Terňa dva typy bleskov. „Nad vzdialeným…

Prejsť na článok
Estónsku premiérku Kaju Kallasovú nahradí doterajší minister pre klímu Kristen Michal. Estónsku premiérku Kaju Kallasovú nahradí doterajší minister pre klímu Kristen Michal, estónsky parlament schválil jeho mandát na zostavenie novej vlády. Kallasová minulý týždeň podala demisiu s dôvodu menovania za šéfku európskej diplomacie. (err, reuters, tasr)

Prejsť na článok
Som jediný kandidát schopný poraziť Donalda Trumpa, reagoval nezávislý kandidát Robert F. Kennedy. Som jediný kandidát schopný poraziť Donalda Trumpa, reagoval nezávislý kandidát Robert F. Kennedy mladší na nedeľné odstúpenie prezidenta USA Joea Bidena z predvolebného súboja. Na narýchlo zvolanej tlačovej konferencii v rodinnom sídle Hyannis Port (štát Massachusetts) povedal, že sa…

Prejsť na článok
Lekári z NÚDCH upozorňujú na detské zlomeniny krčnej chrbtice. Nedovoľte deťom skákať hlavičky do bazénov, varujú rodičov neurochirurgovia Národného ústavu detských chorôb. Upozorňujú na časté zlomeniny krčnej chrbtice detí. „Uvoľnená atmosféra až do spodného prádla spoteného neurochirurgického tímu na Národnom ústave detských chorôb o…

Prejsť na článok
Komisár pre deti Mikloško podporuje alternatívne tresty pre rodičov vo výkone trestu. Komisár pre deti Mikloško podporuje alternatívne tresty pre rodičov vo výkone trestu. Reaguje tak na schválenú novelu Trestného zákona, ktorá podľa jeho názoru otvára priestor na širšie využívanie alternatívnych trestov, ako sú napríklad povinná práca…

Prejsť na článok
Viceprezidentka USA Kamala Harrisová doteraz získala podporu najväčšieho počtu delegátov na Demokratický národný konvent. Viceprezidentka USA Kamala Harrisová doteraz získala podporu najväčšieho počtu delegátov na Demokratický národný konvent, ktorý bude prebiehať 19. až 22. augusta v Chicagu. Na zjazde sa zúčastní takmer 4-tisíc delegátov zvolených primárkami, približne 3 800 z nich bolo podľa straníckych…

Prejsť na článok
Politico: Prečo sa Biden rozhodol odstúpiť z prezidentských volieb zo dňa na deň. Ešte v sobotu povedal prezident USA Joe Biden svojim spolupracovníkom, že jeho kampaň ide „plnou parou vpred“. Po konzultáciách s rodinou však otočil o 180 stupňov a v nasledujúci deň oznámil svoje odstúpenie. Podľa viacerých zdrojov denníka Politico za to môžu aj rozhovory…

Prejsť na článok
Neznámy strelec v Chorvátsku zastrelil najmenej päť ľudí v domove pre seniorov. Neznámy strelec v Chorvátsku zastrelil najmenej päť ľudí v domove pre seniorov, niekoľko ďalších utrpelo zranenia. Domov sa nachádza v meste Daruvar asi 130 kilometrov východne od Záhrebu. Páchateľ z miesta činu ušiel, polícia ho neskôr zadržala, informovala televízia HRT. Spravodajský…

Prejsť na článok
Jemenský prístav Hudajdá už tretí deň sužuje požiar po izraelskom útoku. Jemenský prístav Hudajdá už tretí deň sužuje požiar po izraelskom útoku. Mesto ovládajú húsíovia – Iránom podporovaní šiitskí militanti (Ansár Alláh). Nálet v sobotu zasiahol elektráreň i ropné zásobníky. Podľa spravodajcu agentúry AFP z prístavu už tretí deň stúpa čierny…

Prejsť na článok
V kauze vraždy študenta Daniela Tupého z roku 2005 sa zmenil zákonný sudca. V kauze vraždy študenta Daniela Tupého z roku 2005 sa zmenil zákonný sudca. Pre agentúru SITA to potvrdil hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak. Doterajší zákonný sudca Roman Fitt bol od 1. júna menovaný za podpredsedu…

Prejsť na článok
Zmena tónu: Zelenskyj nevylúčil rokovania s Putinom. Boje vraj môžu prestať do konca roka. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nevylúčil možnosť mierových rokovaní priamo so svojim ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Podľa ukrajinskej tlačovej agentúry UNIAN to uviedol v rozhovore pre stanicu BBC uverejnenom cez víkend. Politik tiež v rozhovore pre…

Prejsť na článok
Rašiho ministerstvo podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre pochybenia firmy Slovensko IT. Rašiho ministerstvo podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre pochybenia firmy Slovensko IT. Minister pritom ani nie pred mesiacom so štátnym tajomníkom Ivanom Ivančinom avizovali koniec štátnej akciovky. Tá bola poslaná do likvidácie. Podľa vedenia…

Prejsť na článok
Španielsky premiér Pedro Sánchez dostal predvolanie ako svedok v korupčnej kauze svojej manželky. Španielsky premiér Pedro Sánchez dostal predvolanie ako svedok v korupčnej kauze svojej manželky Begoňi Gomézovej. Súd v Madride naplánoval predbežné vyšetrovanie na utorok 30. júla o 11.00 v sídle premiéra – paláci Moncloa. Obvinenie z korupcie voči Gómezovej vzniesla odborová organizácia Manos…

Prejsť na článok
Nový prevádzkovateľ chce kontroverznú vyhliadkovú vežu na Štrbskom Plese presťahovať. Nový prevádzkovateľ chce kontroverznú vyhliadkovú vežu na Štrbskom Plese presťahovať. „Je to atraktívny architektonický počin, ale na toto miesto sa nehodí,“ zhodnotil predseda predstavenstva Tatry mountain resorts Igor Rattaj v prípade, že sa im ju…

Prejsť na článok
Odstúpenie J. Bidena z boja o Biely dom posilnilo európske trhy. Odstúpenie Bidena z boja o Biely dom posilnilo európske akciové trhy, ktoré sa zotavili z výrazných strát, ktoré zaznamenali počas minulého týždňa. Paneurópsky index Stoxx 600, ktorý sleduje obchodovanie na burzách v Británii a vo…

Prejsť na článok
Fico: Slovensko nebude v žiadnom prípade atakovať Maďarsko a jeho predsedníctvo v Rade EÚ. Fico: Slovensko nebude v žiadnom prípade atakovať Maďarsko a jeho predsedníctvo v Rade EÚ. Premiér to vyhlásil vo videu na sociálnej sieti. Predseda vlády dal v tomto smere pokyny aj štátnym reprezentantom v rogánoch EÚ.…

Prejsť na článok
Nemecko sa chystá znížiť vojenskú pomoc Ukrajine. Nemeckí lídri plánujú znížiť pomoc Ukrajine na polovicu práve v čase, keď víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách vyzerá čoraz pravdepodobnejšie. Podľa návrhu rozpočtu ministerstva financií na rok 2025, do ktorého nahliadla agentúra Reuters,…

Prejsť na článok
Predĺženie lehôt STK podľa odborníkov nie je také jednoduché. Predĺženie lehôt STK podľa odborníkov nie je také jednoduché. Bráni tomu európska legislatíva. Navyše, na Slovensku sa pred rokom hovorilo skôr o sprísnení dohľadu nad technickým stavom vozidiel. Lehoty chce upravovať SNS. Poslanec Rudolf Huliak ozrejmil,…

Prejsť na článok
Na najvyššej hore Nemecka Zugspitze zomrel po zásahu bleskom 18-ročný mladík. Na najvyššej hore Nemecka Zugspitze zomrel po zásahu bleskom 18-ročný mladík. Silné búrky si pritom v Nemecku počas nedele vyžiadali viacero zranených. Podľa polície sa mladík vybral v nedeľu na najvyšší nemecký vrch Zugspitze (2 962 metrov nad morom) v Bavorsku s ďalšími dvoma mužmi. Pri návrate…

Prejsť na článok
Prehľad trhov: Na finančné trhy sa pomaly vkráda strach. Uplynulý týždeň bol pre investorov jeden z najťažších v tomto roku. Index S&P 500, ktorý predstavuje päťsto najväčších spoločností, zažil najhorší týždeň za posledné tri mesiace. Trhy klesali, ale ešte nemôžeme hovoriť o výpredajoch alebo…

Prejsť na článok
Slovenský Červený kríž radí: Čo robiť, ak dieťa zabudnete v aute?. Slovenský Červený kríž radí: Čo robiť, ak dieťa zabudnete v aute? V prvom rade je potrebné dieťa dostať do tieňa a poskytnúť mu prvú pomoc podľa závažnosti jeho stavu. SČK pripomína, že teplota v aute…

Prejsť na článok
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba navštívi v utorok Čínu. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba navštívi v utorok Čínu, kde bude rokovať o ukončení ruskej invázie. Oznámilo to ministerstvo zahraničných vecí. „Hlavnou témou rokovaní bude hľadanie spôsobov na zastavenie ruskej agresie a možnej úlohy Číny pri dosiahnutí udržateľného a spravodlivého…

Prejsť na článok
Výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov v EÚ by mala prekročiť výrobu z fosílnych palív. Výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov v EÚ by mala prekročiť výrobu z fosílnych palív, tvrdí Slovenská asociácia udržateľnej energetiky (SAPI). Význam obnoviteľných zdrojov má rásť z dôvodu očakávaného rastu spotreby, ktorý by mal byť najvyšší za posledných 20 rokov. „Po tom,…

Prejsť na článok
Fico: Smer sa môže stať členom novej ľavicovej frakcie v europarlamente. Premiér Robert Fico v nedeľu zverejnil na sociálnej sieti ďalšie video. Uviedol v ňom, že politika Smeru sa líši od tej, ktorú forsíruje Strana európskych socialistov (PES). Podľa premiéra je preto správne, že sa zvolení…

Prejsť na článok
Fico: Smer sa môže stať členom novej ľavicovej frakcie v europarlamente. Premiér Robert Fico v nedeľu zverejnil na sociálnej sieti ďalšie video. Uviedol v ňom, že politika Smeru sa líši od tej, ktorú forsíruje Strana európskych socialistov (PES). Podľa premiéra je preto správne, že sa zvolení…

Prejsť na článok
Ministri zahraničia členských štátov EÚ budú na zasadnutí hovoriť o „neprijateľných“ zahraničných cestách maďarského premiéra. Ministri zahraničia členských štátov EÚ budú na zasadnutí hovoriť o „neprijateľných“ zahraničných cestách maďarského premiéra Viktora Orbána. Oznámil to vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci Josep Borrell. „Budeme diskutovať o tom, čo sa stalo, a o postojoch maďarskej vlády,“ povedal Borrell.…

Prejsť na článok
V bojnickej ZOO po prvýkrát odchovali mláďa sovy okuliarnatej. V bojnickej ZOO po prvýkrát odchovali mláďa sovy okuliarnatej. Vedenie zoologickej záhrady ako zaujímavosť uvádza, že mláďa vyzerá ako negatív svojich rodičov. „Má biele perie a okolo očí čiernu masku. Dospelé jedince zase majú tmavé…

Prejsť na článok
Počas izraelských útokov v meste Chán Júnis prišlo o život najmenej 16 Palestínčanov. Počas izraelských útokov v meste Chán Júnis prišlo o život najmenej 16 Palestínčanov len pár hodín po tom, ako Izrael vyhlásil evakuáciu časti humanitárnej zóny. Medzinárodné humanitárne organizácie, OSN a Palestínčania zdôrazňujú, že v Pásme Gazy už nie je žiadne miesto…

Prejsť na článok
Izrael nariadil evakuáciu časti humanitárnej zóny v Pásme Gazy. Izrael nariadil evakuáciu časti humanitárnej zóny v Pásme Gazy po tom, čo v nej tajné služby údajne odhalili „zabudovanú teroristickú infraštruktúru“ militantného hnutia Hamas. Obranné sily Izraela (IDF) túto zónu upravia tak, aby spod humanitárnej ochrany vyňali sektor v blízkosti…

Prejsť na článok
Na Taiwane sa začalo každoročné vojenské cvičenie Chan Kchuang. Na Taiwane sa začalo každoročné vojenské cvičenie Chan Kchuang. Armáda ním od roku 1984 preveruje schopnosť svojich zložiek obrániť ostrov pred inváziou z pevninskej Číny. Chan Kchuang tento rok preverí schopnosť Taiwanu chrániť kritickú infraštruktúru v hlavnom meste Tchaj-pej aj…

Prejsť na článok
Bánovčania nesúhlasia s výstavbou baterkárne Šurany. Bánovčania nesúhlasia s výstavbou baterkárne Šurany, boja sa o svoje zdravie a zamorenie ovzdušia. Ako podotkla zástupkyňa iniciatívy Chránime si naše Viera Mrázová, nemôžu preto už ani spať.  Podľa hovorkyne ministerstva hospodárstva Márie Pavlusík nemusia mať obyvatelia obavy. Investíciu bude…

Prejsť na článok
Izrael bude najsilnejším spojencom USA na Blízkom východe bez ohľadu na výsledok prezidentských volieb. Izrael bude najsilnejším spojencom USA na Blízkom východe bez ohľadu na výsledok prezidentských volieb, povedal premiér Benjamin Netanjahu pred odletom do Spojených štátov, kde sa má v priebehu dňa stretnúť s prezidentom Joeom Bidenom. Netanjahu pred odletom do Washingtonu novinárom povedal, že počas návštevy USA…

Prejsť na článok
Boh tohto veku. Alebo hádanka apoštola Pavla pre dnešný svet. Profesor Vasil Lipitsky si kladie najťažšiu z ťažkých otázok: Kto môže zabrániť Satanovi zničiť tento svet? V čase vojny, ktorú je také ľahké eskalovať na tretiu svetovú vojnu, ide o naliehavo vážnu otázku. „A ak je…

Prejsť na článok
Náhrada za Bidena: Neobľúbená Harrisová či prvý otvorene vystupujúci gay guvernér. Pred americkou Demokratickou stranou stojí veľká otázka. Koho postaviť pred delegátov nominačného zjazdu, ktorí sa zídu v Chicagu od 19. do 22. augusta, aby vybrali svojho prezidentského kandidáta. Americký prezident Joe Biden v nedeľu oznámil,…

Prejsť na článok
Horskí záchranári v noci na pondelok dvakrát pomáhali českým turistom. Horskí záchranári v noci na pondelok dvakrát pomáhali českým turistom na severe Nízkych Tatier. V prvom prípade zasahovali v teréne pod Sinou, na bočnom hrebeni Nízkych Tatier, kde zablúdila trojčlenná skupinka českých turistov. Starší zo…

Prejsť na článok
Bratislavský koncert AC/DC bol najväčší v histórii Slovenska. Do Vajnôr prišlo stotisíc ľudí. Slovenská metropola si v nedeľu (21. 7.) zapísala do kroniky nový divácky rekord, na letisko vo Vajnoroch prišlo stotisíc fanúšikov na koncert austrálskej skupiny AC/DC. Prišli, aby si vychutnali dve a štvrť hodiny poctivého austrálskeho…

Prejsť na článok
Okresy na západe a strede Slovenska môžu potrápit vysoké teploty. Okresy na západe a strede Slovenska môžu potrápit vysoké teploty. Upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Teploty môžu miestami dosiahnut 33 až 34 stupňov Celzia. Výstrahy platia predbežne od 12-tej do 19-tej…

Prejsť na článok
Internistka Príhelová: Svet čelí pandémii obezity. Dokážeme zmeniť jej zdravotné dôsledky?. Pokiaľ krajiny nezlepšia prevenciu alebo liečbu a súčasné trendy budú pokračovať, v roku 2035 môže mať až 51 percent ľudí na svete nadváhu či obezitu. Upozorňuje na to World Obesity Federation (Svetová federacia pre obezitu). Podľa…

Prejsť na článok
AC/DC sa v Bratislave postarali o nový divácky rekord. Bratislava si zapísala do kroniky nový divácky rekord, na letisko vo Vajnoroch prišlo stotisíc fanúšikov na koncert austrálskej skupiny AC/DC. Bratislava ani Slovensko taký nával fanúšikov ešte nezažili. Kapela nastúpila presne o 21.00 h a…

Prejsť na článok
Stovky migrantov z juhu Mexika sa ešte pred voľbami snažia dostať do USA. Stovky migrantov z približne desiatich krajín sa vydali peši zo Ciudad Hidalgo na juhu Mexika do USA. Dúfajú, že sa dostanú na hranice ešte pred novembrovými prezidentskými voľbami. Ak v nich zvíťazí exprezident Donald Trump,…

Prejsť na článok
Ukrajinské drony útočili na rafinériu pri meste Tuapse. Ukrajinské drony útočili na rafinériu pri ruskom meste Tuapse. Ruské systémy protivzdušnej obrany zostrelili najmenej osem z nich. Padajúce trosky zasiahnutých dronov poškodili infraštruktúru rafinérie. Požiar na ploche 50 metrov štvorcových sa podarilo lokalizovať, pričom…

Prejsť na článok
Vance: Harrisová skoro štyri roky klamala o Bidenovej mentálnej kapacite. Harrisová skoro štyri roky klamala o Bidenovej mentálnej kapacite, napísal republikánsky kandidát na viceprezidenta J. D. Vance. Viceprezidentka sa podľa neho podieľala na Bidenovej „politike otvorených hraníc a ekologickom vymývaní, ktoré zvýšilo náklady na bývanie…

Prejsť na článok
Demokrati po odchode Bidena získali od darcov viac ako 50 miliónov dolárov. Demokrati po odchode Bidena získali od darcov viac ako 50 miliónov dolárov. Z hľadiska objemu vyzbieraných peňazí to bol pre stranu najbohatší deň od volieb v roku 2020. Online počítadlo príspevkov ActBlue zahŕňa nielen peniaze…

Prejsť na článok
Detská hra s plastelínou sa zmenila na profesionálnu kariéru s keramikou. KOŠICE – Košičanka Martina Švarc, umelkyňa zameraná na keramiku, sa už od detstva venovala kreatívnej tvorbe. Jej príbeh je plný vášne pre modelovanie a hlinu, ktorú transformovala na životné dielo. História výroby keramiky siaha tisíce…

Prejsť na článok