Polemika. Izrael ako mŕtvy uhol konzervatívcov

Israeli military strikes near tents in designated 'safe zone' in southern Gaza Palestínčanka žena drží v ruke zakrvavenú látku, keď si prezerá svoje stany po tom, ako izraelská armáda zasiahla oblasť označenú ako "bezpečná zóna" pre vysídlené osoby, medzi mestami Chán Júnis a Rafah, južná časť pásma Gazy, 19. júna 2024. Zdroj: Profimedia

To, že aj konzervatívci vidia určité témy skreslene, predviedol na stránkach Štandardu inak odvážny a podnetný šéfredaktor švajčiarskeho Weltwoche Roger Köppel svojou nekritickou podporou Izraela. Polemicky reaguje profesor Petr Drulák.

Každý hodnotový či politický postoj nám nasvecuje určitú časť reality a umožňuje nám chápať určité problémy. Zároveň nám však iné problémy zakrýva. Napríklad konzervatívci, ktorí vychádzajú z hodnotovej jedinečnosti európskej civilizácie, chápu oveľa lepšie ako progresivisti úskalia masívnej islamskej migrácie a hrozbu, ktorú predstavuje pre budúcnosť európskych spoločností.

Na druhej strane progresivisti, ktorí sa hlásia k slabším a znevýhodneným, oveľa jasnejšie než konzervatívci rozpoznávajú dlhodobú neudržateľnosť izraelskej politiky voči Palestínčanom, dnes ústiacu do prebiehajúcej humanitárnej katastrofy. Pokiaľ nie je jeden či druhý postoj korigovaný nepohodlnými faktami, vedie k mylnému pohľadu na svet poznamenanému myšlienkovými klišé a mŕtvymi uhlami. Progresivisti to predvádzajú každý deň.

Klišé a mŕtve uhly z druhého brehu predviedol na stránkach Štandardu inak odvážny a podnetný šéfredaktor švajčiarskeho Weltwoche Roger Köppel svojou nekritickou podporou Izraelu. To, že konzervatívec nie je k podobným omylom odsúdený, pokiaľ rešpektuje základné fakty, ukázal vo svojej polemike Jaroslav Daniška. Keďže nekritická podpora Izraela je v kruhoch, ktoré možno označiť za pravicové či krajne pravicové, pomerne rozšírená, zaslúžia si Köppelove argumenty hlbšiu pozornosť.

Köppel netaktizuje, len sa mýli


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami