V utorok v Národnej rade SR neprešiel návrh zákona z dielne dvojice Vašečka – Záborská, ktorého cieľom bolo, aby hodiny sexuálnej výchovy najprv odsúhlasili rodičia. Za zákon hlasovalo len 27 poslancov, proti boli poslanci PS a SaS, väčšina koaličných poslancov sa zdržala.

Bolo to prekvapivo nízke číslo, keďže téma LGBT propagandy na školách bola jednou zo silných predvolebných tém strán SNS a Smer. Premiér Robert Fico o nej hovoril aj pri podpise memoranda o vytvorení koalície, podobný zákon by mal preto pohodlne prejsť.

Navyše, keďže predkladateľ zákona s politikmi vládnej koalície komunikoval, črtala sa možnosť dohody medzi koalíciou a opozíciou, aby zmena prešla.

Mohlo by Vás zaujímaťRodičia nezískajú kontrolu nad sexuálnou výchovou v škole. Proti boli PS, SaS a Danko

Napokon z toho bolo torzo a zákon podporila iba skupinka poslancov, ktorí sedia okolo Jána Podmanického zo Smeru, Andrej Danko dokonca hlasoval proti. Zisťovali sme, čo sa stalo a čo bude s touto témou, ktorá zjavne má širšiu politickú podporu ako 27 hlasov, ďalej.

Prečo návrh stroskotal

Oslovili sme politikov z koalície aj z opozície, z informácií Štandardu vyplýva, že poslanci z koalície a opozície o problematike od začiatku diskutovali a došlo medzi nimi k dohode, že poslanci z koalície pripravia vlastný návrh riešenia tejto problematiky, pričom poslanci KÚ avizovali, že v tom prípade by boli ochotní svoj návrh stiahnuť.

To dosvedčuje aj list poslanca Vašečku vedeniu parlamentu, ktorým žiadal presunúť rokovanie k tomuto návrhu z májovej na júnovú schôdzu. Potom však nastalo viacero problémov.

Prvým bolo, že poslanci koalície nestihli pripraviť svoj vlastný návrh zákona, na čo mal vplyv aj atentát na premiéra Roberta Fica, ktorý odsunul ďalšie témy do úzadia. Vašečka preto svoj návrh nestiahol a nechal o ňom hlasovať.

Nastal druhý problém, pretože časť koaličných poslancov dlhodobo odmieta hlasovať za návrhy opozície, obzvlášť ak ide o návrhy vychádzajúce z klubu, v ktorom sedí Igor Matovič. Navyše, o návrhu ešte oficiálne nerokovala ani koaličná rada, čo nechuť zdvihnúť ruku za návrh u časti poslancov ešte zvýšilo.

No a svoju úlohu zohralo ja to, že júnová schôdza je pomerne komplikovaná. Parlament rokuje o zhruba šesťdesiatich témach, diskusia je rozkúskovaná a miestami zmätočná. Aj preto prišlo utorkové hlasovanie o návrhu týkajúcom sa sexuálnej výchovy pomerne nečakane. Na koordináciu koalície pred hlasovaním ostalo málo času, čoho výsledkom bolo, že väčšina z koaličných poslancov sa radšej zdržala.

Nový návrh

Koalícia však už avizuje, že na septembrovej schôdzi predloží vlastný návrh zákona, ktorý má byť komplexnejší a má riešiť viac oblastí, nielen sexuálnu výchovu a práva rodičov chrániť svoje deti pred ideológiou.

„Slovenská národná strana podá v lete na septembrovú schôdzu Národnej rady SR zákon o regulácii sexuálnej výchovy na školách, pretože pán Vašečka predložil nekomplexný zákon. SNS súčasne navrhne, aby najmä základné a stredné školy prísne dodržiavali učebné osnovy, aby rodičia vedeli o tom, kto, kedy a ako vzdeláva ich deti v oblasti sexuálneho správania,“ píše sa vo vyjadrení, ktoré nám k téme zaslala strana SNS.

Podobne sa pre Štandard vyjadril aj poslanec Smeru Ján Podmanický, ktorý uviedol, že „koaličné strany sa dohodli na tom, že pripravia vlastný návrh. Ten by mal byť komplexnejší ako návrh, ktorý v utorok neprešiel“, uviedol poslanec.

Ján Podmanický. Foto: TASR/Pavol Zachar

„Novelou zákona bude možné distribuovať učebný materiál a tlačovinu schválených len príslušným pedagogickým ústavom, respektíve príslušnými inštitúciami. SNS chce svojím zákonom zabrániť, aby na základné a stredné školy nemohli vchádzať kedykoľvek tretie osoby, napríklad aktivisti z tretieho sektoru, a šíriť výučbu bez príslušného súhlasu rady školy a rodičov. SNS má na zreteli, že v školách sa majú pohybovať len ľudia, ktorými sú pedagógovia a odborníci v danom odbore,“ spresňuje, ako by mohla novela vyzerať, stanovisko SNS.

Pripomeňme, že parlament môže o rovnakom návrhu zákona rokovať vždy s odstupom najmenej šesť mesiacov. To by sa však nemalo týkať spomínanej novely, keďže tá by mala byť komplexnejšia ako Vašečkov návrh. Podľa našich informácií by ani nemala byť riešená novelou školského zákona, ako to bolo v prípade Vašečku, ale cez novelu iného zákona.

Štandard bude tému aj naďalej sledovať.