Prečo chýbali hlasy a čo bude so sexuálnou výchovou ďalej. Koalícia chystá vlastný návrh

danko, taraba, šimkovičová Hore Andrej Danko, dole Tomáš Taraba a Martina Šimkovičová. Foto: Jakub Kotian/TASR

Návrh poslancov Kresťanskej únie Vašečku a Záborskej o obmedzení ideologickej sexuálnej výchovy neprešiel hlavne pre osobu navrhovateľa. Koalícia avizuje vlastný návrh zákona, ktorý má byť komplexnejší a neriešiť len sexuálnu výchovu.

V utorok v Národnej rade SR neprešiel návrh zákona z dielne dvojice Vašečka – Záborská, ktorého cieľom bolo, aby hodiny sexuálnej výchovy najprv odsúhlasili rodičia. Za zákon hlasovalo len 27 poslancov, proti boli poslanci PS a SaS, väčšina koaličných poslancov sa zdržala.

Bolo to prekvapivo nízke číslo, keďže téma LGBT propagandy na školách bola jednou zo silných predvolebných tém strán SNS a Smer. Premiér Robert Fico o nej hovoril aj pri podpise memoranda o vytvorení koalície, podobný zákon by mal preto pohodlne prejsť.

Navyše, keďže predkladateľ zákona s politikmi vládnej koalície komunikoval, črtala sa možnosť dohody medzi koalíciou a opozíciou, aby zmena prešla.

Napokon z toho bolo torzo a zákon podporila iba skupinka poslancov, ktorí sedia okolo Jána Podmanického zo Smeru, Andrej Danko dokonca hlasoval proti. Zisťovali sme, čo sa stalo a čo bude s touto témou, ktorá zjavne má širšiu politickú podporu ako 27 hlasov, ďalej.

Prečo návrh stroskotal

Oslovili sme politikov z koalície aj z opozície, z informácií Štandardu vyplýva, že poslanci z koalície a opozície o problematike od začiatku diskutovali a došlo medzi nimi k dohode, že poslanci z koalície pripravia vlastný návrh riešenia tejto problematiky, pričom poslanci KÚ avizovali, že v tom prípade by boli ochotní svoj návrh stiahnuť.

To dosvedčuje aj list poslanca Vašečku vedeniu parlamentu, ktorým žiadal presunúť rokovanie k tomuto návrhu z májovej na júnovú schôdzu. Potom však nastalo viacero problémov.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami