Chorváti sú na prahu vypadnutia. Blíži sa Modričova rozlúčka?

UEFA EURO 2024: Kroatien vs Albanien in Hamburg Luka Modrić a albánsky hráč Albaniens Kristjan Asllani počas zápasu na Euro 2024. Foto: Profimedia

Nemci postúpili do osemfinále, Švajčiari sú v ňom jednou nohou a Chorváti si pribuchli dvere. Vatreni v šachovnicových dresoch boli druhí a tretí na ostatných dvoch majstrovstvách sveta, ale v Nemecku nevedia nájsť lídra, ktorý by ich priviedol k úspechu.

Po hladkej prehre 0 : 3 so Španielskom stáli postupové kalkulácie na trojbodovej ambícii proti outsiderovi z Albánska. Tréner Dalič urobil dve personálne a tri postové zmeny v obrane (vypadli Stanišič a Pongračič, naskočili Juranovič a Peršič plus Gvardiol sa vrátil na miesto stopéra) a ďalšiu v útoku (Petkovič za Budimira).

Chorváti nezvládli strhujúci záver

Chorváti obliehali v prvom polčase šestnástku súpera, ale veľmi sterilne, bez intenzity, rozvláčne, bojazlivo, s prihrávkami na istotu. A Albánsko, podobne ako vo vlaňajšej kvalifikácii či v prvom zápase s Talianmi, potvrdzovalo ohromný herný progres, ktorý zaznamenalo počas práce brazílskeho trénera Sylvinha.

Výborne bránilo, lepšie reagovalo na vznikajúce situácie, nevynechalo jedinú možnosť na okamžitý prechod dopredu a vďaka rýchlemu gólu sparťana Qazima Laciho, ktorý hlavičkovým pohladením lopty využil ukážkový center pravého beka Elseida Hysaja, trápilo Chorvátsko.

Až do tej miery, že bronzový tím z MS 2022 si v prvom polčase nevypracoval žiadnu veľkú možnosť, kým Albánci mali tri. Najväčšiu zahodil tesne pred prestávkou Nedim Bajrami, ktorý zakončoval sám pred Livakovičom, ale iba do ľavej ruky brankára.

Druhý polčas bol divotvornou horskou dráhou. Dalič poslal na trávnik Maria Pašaliča s mladým Lukom Sučičom a herný prejav v ofenzíve išiel hore, čo ešte zvýraznila výmena v útoku, pri ktorej Budimir nahradil Petkoviča. Chorváti vytrvalo dorážali do súperovej obrany, útoky sa striedali čoraz častejšie, pred Strakošovu bránu lietal jeden center za druhým, zatiaľ čo Albánci narúšali prevahu len sporadickými výpadmi.

Mirlind Daku z Albánska strieľa druhý gól svojho mužstva v zápase s Chorvátskom. Foto: Profimedia

Na začiatku záverečnej štvrťhodiny prišiel rýchly zvrat. Preťažená obrana dovolila v priebehu dvoch minút Chorvátom tri akcie stredom a z dvoch padli góly. Andrej Kramarič zakončil kolmú spoluprácu Kovačiča s Budimirom a je len tretím hráčom, ktorý skóroval na ME v deň svojich narodenín (pred ním Francúz Jean Francois Domergue v semifinále 1984 a Wesley Sneijder v roku 2008 v skupine proti Talianom). Radosť sa znásobila po jeho ďalšej akcii cez unaveného obrancu Hysaja, keď po jeho spätnej prihrávke a zblokovanej strele Sučiča išla lopta do siete od albánskeho záložníka Klausa Gjasulu. Dva góly za 147 sekúnd, obrat na 2 : 1, zápas sa javil jasne v moci Chorvátov.

Luka Modrič mohol vykúpiť nevýrazný výkon gólovou strelou. Zdalo sa, že celé mužstvo ide za tretím gólom, až zrazu Albánci ožili a Chorváti, jedno z najostrieľanejších mužstiev Eura, z ničoho nič stratili pôdu pod nohami.

Vo vyše sedemminútovom nadstavení sme boli svedkami emočného rodea: Mirlind Daku zahodil obrovskú šancu, v 95. minúte Klaus Gjasula z nemeckého Darsmtadtu strelil najneskorší vyrovnávajúci gól v histórii ME a potom mal ešte možnosť strhnúť víťazstvo na stranu Albánska, podobne ako na druhej strane Mateo Kovačič. Pútavé a obojstranne skvelé vyvrcholenie. Ak by sa hralo ďalšie tri minútky, niekto by uchmatol tri body namiesto jedného.

Chorváti musia nájsť lídra

Ak sa pred ME hovorilo, že kto v tejto „skupine smrti“ nezdolá Albánsko, zahatá si cestu ďalej, tak je to zlé Chorvátsko. Pred tromi rokmi malo po dvoch zápasoch taktiež iba bod a úlohu vyhrať záverečný zápas zvládlo: v Glasgowe zdolalo domácich Škótov 3 : 1. Teraz však bude mať oveľa silnejšieho protivníka – Taliansko.

Zlatko Dalič je s Chorvátmi na štvrtom veľkom šampionáte, v skupine s nimi nikdy nevypadol. Naposledy neprešli ďalej pred desiatimi rokmi na MS v Brazílii a trénera Nika Kovača to stálo miesto.

Signály pre Daliča nie sú dobré. Skupina starých „senátorov“ sa musí vzchopiť, čas na preorganizovanie tímu už neexistuje a hlavne: mužstvo potrebuje niektoré z predchádzajúcich vydaní Luku Modriča, pretože proti Španielom a aj proti Albáncom mal slabnúci vplyv, nediktoval tempo, pokazil kľúčové prihrávky.

Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami