Recall vo Windows 11: Pomocník či špión?
AI je motorom súčasného priemyslu informačných technológií. Všetci významní hráči predstavujú svoje riešenia. Problémom je, že AI častokrát naráža na ochranu súkromia či autorských práv.
Firma Meta, na základe hromadnej kritiky, pozastavila štart projektu tréningu umelej inteligencie na užívateľských dátach, plánovaný od 26. júna.
Najznámejší dodávateľ mobilných zariadení si je vedomý faktu, že jeho užívatelia vyžadujú vysokú mieru súkromia a preto nezabudol oznámiť, že „Apple Intelligence“ bola vybudovaná s dôrazom na tento aspekt. A ostáva pod neustálou kontrolou expertov z oblasti bezpečnosti.
Microsoft je na rozhraní. Na jednej strane nepatrí medzi typické firmy dodávajúce svoje produkty a služby „zadarmo“, pričom užívateľ „platí“ svojim súkromím. Aj v jeho produktoch sa však dá nájsť snaha o získanie prístupu k čo najširšiemu rozsahu užívateľských dát. Napríklad tým, ako núti používateľov do využívania svojho cloudu. Inštalácia iba s vytvorením lokálneho účtu, vo Windows 7 triviálna záležitosť, sa vo Windows 11 stáva komplikovanou úlohou vyžadujúcou pokročilé IT znalosti.
Čo je Recall
Dvojznačne sa dá kategorizovať aj črta o ktorej je tento článok. Stručne povedané, Recall „odfotí“ každých päť sekúnd obsah obrazovky počítača. Takto získané dáta potom spracováva umelá inteligencia. Používateľ tak môže, pomocou zadaní v bežnom jazyku, prehľadávať svoje „spomienky“. Ako sa volala reštaurácia, ktorej stránku som si prezeral predvčerom?
Microsoft sa snaží o implementáciu, ktorá, aspoň na prvý pohľad, súkromie rešpektuje. Zo sledovania je možné vylúčiť citlivé stránky a aplikácie. Databáza snímok je zašifrovaná. Spracúvané dáta neopúšťajú počítač. Podmienkou na spustenie tejto funkcie je preto schopnosť hardvéru bežať neurónové siete, nutné pre AI funkcionalitu.
Druhou stranou mince je fakt, že Recall mal byť automaticky zapnutý. V počítači spĺňajúcom požadované parametre by tak okamžite po aktualizácii začal bežať „špión“. Je jasné, že Microsoft to má dokonale ošetrené v dlhom právnom dokumente, ktorý pri aktualizácii nikto nečíta.
Pre niektorých používateľov môže byť problémom aj existencia, hoci zašifrovanej, detailnej histórie ich aktivity. Každý softvér má chyby a ak by niektorá z nich umožnila prístup k týmto dátam, vzniká potenciál na masívny prienik do súkromia.
Stiahnutie na poslednú chvíľu
Slovo „recall“ znamená v angličtine nielen „spomenúť si“ ale aj „odvolať“. Presne to sa stalo. Microsoft, po hlasnej kritike odbornej aj laickej verejnosti, rozhodol, že táto funkcia nebude súčasťou najnovšej aktualizácie. Ostáva iba ako možnosť pre „testovacích“ používateľov v programe Windows Insider.
Pre Microsoft to však nie je až taká tragédia. Funkcia Recall vyžaduje dosť špecifický hardvér. Najkritickejším komponentom je takzvaná Neural Processing Unit (NPU), schopná počítať neurónové siete. Microsoft vyžaduje, aby dosiahla výkon aspoň štyridsať biliónov operácii za sekundu (40 TOPS).
Bežné procesory s architektúrou x86, dodávane Intelom alebo AMD, typické pre Windows, túto výkonnosť nedosahujú. Na trhu dostupné Copilot+PC sú preto vybavené procesormi Snapdragon X Elite and Snapdragon X Plus od Qualcomm s architektúrou ARM, používanou hlavne v mobilných zariadeniach.
Architektúra pritom určuje tzv. inštrukčnú sadu, teda „rodný jazyk“ procesora. Aby na ňom bežal príslušný softvér, musí byť do tohto jazyka preložený. Čo nie je samozrejmosť, „písíčka“ fungujú už od roku 1981 na architektúre x86 (a z nej odvodenej x64) a väčšina softvéru vo Windows je určená pre ňu.
Prechodným riešením môže byť automatický preklad z jednej inštrukčnej sady do druhej. Windows 11 to síce umožňuje, stráca sa tým však výkon a nie každá aplikácia je schopná pracovať takýmto spôsobom.
Masívne nasadenie funkcií založených na umelej inteligencii, ako Recall, preto nastane až s procesormi od Intelu a AMD s architektúrou x86, vybavenými dostatočne výkonnými NPU. V prípade AMD sa to očakáva s radou AI 300. Ich predpokladaná dostupnosť je v polovici júla.
O Recall, prípadne podobnej funkcii so zmeneným názvom, teda budeme určite ešte počuť.