Vojna sa vyhráva v továrňach: Čo vieme o ruskej nákladovej výhode

Scranton Army Ammunition Plant in Scranton, US - 12 Apr 2023 Továreň na muníciu v americkom Scrantone. Foto: Profimedia.sk

Ruská agresia voči Ukrajine mala podľa očakávaní skončiť bleskovým víťazstvom. Nestalo sa tak. Spočiatku mimoriadne pohyblivý konflikt, v ktorom sa frontová línia takmer každý deň posúvala oboma smermi, postupne zamrzol. S odstupom času sa zdá, že opotrebovací charakter vojny vyhovuje omnoho viac Rusku než Ukrajine a jej spojencom.

Hlavnú rolu momentálne nehrá kvalita, ale skôr kvantita. Tvrdý test zbraní na bojisku ukázal, že aj tie najmodernejšie a najdrahšie systémy môžu byť zničené napríklad lacnými dronmi za niekoľko stoviek eur. 

Magazín Responsible Statecraft píše, že podľa kritikov posadnutosť technologicky zložitými zbraňami prináša nespoľahlivé systémy, ktoré sú pre vysoké náklady vyrábané v obmedzenom počte. Mnohé z nich mali na Ukrajine „meniť pravidlá hry“, no toto očakávanie nenaplnili.

Magazín, ktorý vydáva americký think tank Quincy Institute for Responsible Statecraft, uvádza ako príklad dron Switchblade, tank M-1 Abrams či húfnicu M777.

„Dron Switchblade za 60-tisíc dolárov, ktorý sa kvôli cene vyrábal v obmedzenom počte, sa ukázal ako nepoužiteľný proti obrneným cieľom a ukrajinské jednotky ho rýchlo zavrhli v prospech čínskych komerčných modelov za 700 dolárov objednaných cez internet. Tank Abrams za 10 miliónov dolárov sa nielenže ukázal ako znepokojivo zraniteľný voči ruským útočným dronom, ale takisto sa opakovane pokazil a čoskoro bol stiahnutý z boja,“ píše web.

„Kanón M777, hoci je vychvaľovaný pre svoju presnosť, sa ukázal ako príliš chúlostivý na drsné podmienky trvalého boja, pričom hlavne sa pravidelne opotrebúvajú a vyžadujú si výmenu v Poľsku, ďaleko od frontovej línie,“ dodáva.

Problém sa naplno ukázal aj v prípade útoku Iránu na Izrael

Americký analytický web Real Clear Defence podobne uvádza, že západný zbrojný priemysel funguje na nesprávnej strane nákladovej krivky. Výrobné náklady sú vysoké a produkcia nízka.

Ako príklad uviedol nedávny útok Iránu na Izrael. Zatiaľ čo na územie židovského štát letelo zhruba tristo pomerne lacných iránskych dronov a niekoľko desiatok rakiet v celkovej hodnote asi 200 miliónov dolárov, náklady na obranu izraelského neba sa vyšplhali na niekoľko miliárd dolárov.

Na Ukrajine sú mnohomiliónové zbraňové platformy ničené bezpilotnými lietadlami, ktorých cena sa pohybuje od stoviek po tisíce dolárov. Platí to i na opačnej strane, keď ruskú čiernomorskú flotilu takisto ničia lacné ukrajinské drony.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami