Francúzsko bez tváre a Anglicko bez farby, prekvapením je Rakúsko
Na to by však po skončení skupín C a D stavil iba málokto. Francúzi s veľkou ofenzívnou silou ešte neskórovali z hry. Dva góly, jeden vlastný a jeden penaltový, im stačili na päť bodov, nie však na prvé miesto, ktoré uchmatlo Rakúsko.
Silná obrana, nevýrazný útok
Didier Deschamps sa po marcovej prehre s Nemeckom (0:2) a ďalších dvoch inkasovaných góloch od Čile (3:2) sústredil pred Eurom na zvýšenie obrannej kvality a defenzívnej istoty. Pomohlo mu zaradenie stopéra Arsenalu Williama Salibu. Francúzi odvtedy nedostali gól z hry v piatich zápasoch za sebou.
Útočná hra však škrípe. Deschamps poslal do hry osem krídelníkov a útočníkov. Dembele bol z nich ako jediný trikrát v základnej zostave, ani raz nedohral celý zápas. Mbappé pauzoval proti Holandsku, Coman odohral len pätnásť a Kolo Muani iba dvadsaťtri minút, veterán Giroud trikrát naskočil z lavičky. Thuram nedostal šancu proti Poľsku, tréner skúšal parížskeho mladíka Barcolu. Podobne nebol v treťom zápase v základe Griezmann.
Obrat mal priniesť Muž v maske. Kylian Mbappé sa predstavil so špeciálnou ochranou tváre, ale Francúzom tŕň z päty nevytiahol. Opäť sa ich hrou tiahla rozvláčnosť akcií, pričom bolo od začiatku jasné, že ak je poľská obrana na niečo citlivá, tak je to rýchlosť. Francúzi ju rozkývali iba v niekoľkých situáciách.
Mbappé zahodil dve šance, dočkal sa však aspoň prvého gólu na európskych šampionátoch: po faule Kiwiora na Dembeleho premenil pokutový kop. Bol to celkovo jeho šiesty zápas na Eure a gól prišiel z 23. streleckého pokusu.
Poliaci sa rozlúčili pekným výsledkom. Remízu zabezpečil z dodatočne nariadenej a potom opakovanej penalty Robert Lewandowski. O jeho penaltovom prevedení sa vedú spory a teraz ešte zosilnejú. Po preskúmanom a zdokumentovanom faule Upamecana na Swiderskeho Lewandowski pri pokutovom kope tradične zadrobčil. Brankár Mike Maignan sa tým pádom dvakrát pohol, jeho noha nemala kontakt s bránkovou čiarou a tak jeho bravúra so skokom z pravej žrdi neplatila.

Talian Guida nechal penaltu opakovať. To isté sa stalo Lewandowskemu proti inému francúzskemu brankárovi Hugovi Llorisovi v osemfinále MS v Katare. Na konci zápasu vtedy z opakovanej penalty znížil na 1:3, teraz stanovil remízu 1:1, ktorá Francúzom vzala prvé miesto v skupine D.
Francúzsko len v zábleskoch naznačuje mimoriadne ofenzívne schopnosti. Pod Deschampsom sa stalo za vyše desaťročie strojovým turnajovým mužstvom, ktoré rado kontroluje priebeh a vie s mimoriadnou kvalitou strážiť tesný náskok. Doručuje výsledky, nedoručuje zážitok. Hoci na to druhé má len málokto také nástroje, ako Les Bleus. Len sporadicky ukazujú fanúšikom, čoho sú vlastne schopní. A v Nemecku sa neodviazali zatiaľ ani raz.
V niekoľkých odpovediach po zápase Deschamps spomenul slovné spojenie „postúpili sme zo skupiny“. A dodal, že „od osemfinále sa začína skutočný šampionát“. Má pravdu. Francúzsko priviedol do troch finále a to bude ambíciou Modrých aj tentoraz. V skupine však určite nekráčali po správnej futbalovej ceste.
Holandsko sa stále hľadá
Zaslúženým víťazom skupiny D je Rangnickovo Rakúsko. Nikto nenabehal viac ako mužstvo nemeckého trénera, duchovného otca „gegenpressingu“. Prehralo tesnú partiu s Francúzskom (0:1) po vlastnom góle, skvelo sa však vyrovnalo s tlakom a Poliakom i Holanďanom strelilo po tri góly.
Holandsko inkasovalo trikrát v predchádzajúcich 56 zápasoch skupín na MS a ME od roku 1974 len v štyroch prípadoch, naposledy pred dvoma desaťročiami na Eure v Portugalsku pri pamätnom obrate Čechov z 0:2 na 3:2.
Ronald Koeman sa čudoval oranžovej letargii z prvého polčasu. Holanďania si nevypracovali žiadnu šancu, ľahko strácali lopty, spolupráca medzi formáciami neexistovala, ako keby hralo mužstvo v troch oddelených blokoch. Už po 35 minútach bol vystriedaný stredopoliar Veerman, Koeman sa snažil upraviť výkon nasadením šikovného Xaviho Simonsa, ale k oživeniu došlo až po zmene strán.

„Vedeli sme, čo nás čaká a aj tak sme sa dlho hľadali. Chyba bola v nás,“ priznal Cody Gakpo. Dal pekný gól na 1:1 hneď na začiatku druhého polčasu po ojedinelej chybe Rakúska v strede poľa. Memphis Depay sa pred záverečnou štvrťhodinou blysol pohotovou koncovkou na 2:2 po Weghorstovom vyhratom vzdušnom súboji. Lenže proti Rakúšanom to bolo málo.
Súper na nič nečakal. Hral s intenzitou, dôrazom a Holanďania mu až nečakane často otvárali dvere v zadnej línii. Najskôr ich rozrazil Alexander Prass. Pred bránu poslal prudký center a brániaci Donyell Malen v páde zasiahol loptu z desiatich metrov tak prudko, že brankár Vergruggen nestihol zareagovať.
Rakúsko nie je odkázané na jednotlivcov
Druhý gól najlepšie dokumentoval diery oranžovej obrany. Veľký priestor medzi stopérmi využil na nábeh Grillitsch a ľavačkou posadil mäkký center na gólovú hlavičku nabiehajúceho Romana Schmida. Krídelník Werderu Brémy bol najlepším hráčom Rakúska spoločne s Nicolasom Seiwaldom a Marcelom Sabitzerom.
Skúsený a skvelý tvorca hry s ohromnou výdržou, ktorému vôbec nesmrdí ani tvrdá defenzívna drina, mal prsty vo viacerých akciách a napokon bol strojcom rakúskeho mečbalu. V 80. minúte si na ľavej strane šestnástky prebral Baumgartnerovu prihrávku, obrancovia mu znovu dopriali priestor a keď sa už zdalo, že len sotva vystrelí, z ťažkého uhla poslal ponad pravé Verbruggenovo rameno loptu nechytateľne pod brvno.

Sabitzerova paráda zlomila Holandsko, ktoré padlo z prvého na tretie miesto skupiny. V minulosti išlo z takejto pozície ďalej len na MS 1990 v Taliansku a vypadlo v osemfinále s neskorším víťazom Nemeckom. Koeman bol pritom ako hráč. Teraz opäť narazí na niektorého z víťazov skupín, hrozí mu konfrontácia s Anglickom.
Ralfa Rangnicka teší šírka kádra. Rakúsko nie je odkázané na niekoľko jednotlivcov. „Musíme naďalej pokračovať v tom, čo robíme. Zápas ukázal, že máme ďalšie alternatívy a že nenahraditeľní nie sú ani tí, ktorí dlho patrili do základnej zostavy,“ povedal tréner.
V troch zápasoch dal v základe šancu sedemnástim hráčom, proti Holandsku sa nebál urobiť štyri zmeny. Do stredu obrany poslal Wobera, na ľavý kraj Prassa, do stredu poľa k Sabitzerovi dvojicu Wimmer – Schmid.
A Sabitzerovi centrálnejšia pozícia náramne sedela. Desiaty zápas na Eure, čo je rakúsky rekord, oslávil gólom znamenajúcim pre Rakúsko určite najpamätnejšie víťazstvo na šampionátoch od rovnakého výsledku proti NSR pri „Zázraku z Córdoby“ na MS 1978 v Argentíne.
Angličania hrajú rovnako ako Francúzi
Popri Francúzsku je ďalším sklamaním Anglicko. Mužstvo preplnené talentom a hernými lídrami z Premier League sa zmohlo za 270 minút na dva góly. Podobne ako v prípade Les Bleus zabezpečili zisk piatich bodov a na rozdiel od Mbappého a spol. aj prvenstvo v nesmierne vyrovnanej skupine C. Päť zo šiestich zápasoch sa v nej skončilo remízou!
Angličania neskórovali proti Slovinsku. Záhadou zostáva prvý polčas, v ktorom si nevypracovali žiadnu šancu a hrali na svoje pomery v extrémne nízkom tempe. Až po zmene strán priniesli tlak, aký sa od nich očakáva v každom stretnutí, lenže bez vytvorenia si väčšieho počtu príležitostí.
Pomohol príchod Kobbieho Mainooa namiesto nevýrazného Gallaghera. Potom sa však nepodarilo vystupňovať tlak ani po prvom nasadení Colea Palmera, ktorý vystriedal Bukaya Saku a zahodil najväčšiu šancu Angličanov.

Platí o nich to isté, čo o Francúzoch: obrana je mimoriadne pevná, veď traja súperi si nevypracovali prakticky žiadne gólové možnosti. Chýba však potvrdenie kvality na opačnej strane ihriska. Kontrola diania nad zápasom nestačí, ak je skóre 0:0.
„Nevedeli sme nájsť moment, v ktorom by sme rozhodli zápas,“ povedal Gareth Southgate. Aj pred tromi rokmi dalo Anglicko v skupine len dva góly a potom našlo cestu k zlepšeniu. Dostalo sa až do finále.
Historický úspech Slovincov
Slovinská obrana pred mimoriadne spoľahlivým a istým kapitánom Janom Oblakom odolala a Slovinci si prvýkrát vybojovali postup do vyraďovacej časti majstrovstiev. Je to obrovský úspech trénera Matjaža Keka.
„Snáď už nikto nebude spochybňovať naše miesto na ME. Veľa ľudí doma bolo skeptických, ale vedel som, že chlapci môžu postúpiť. Ukázali sme našu hodnotu a hráči ukázali, prečo sme si ich vybrali: srdce, vôľu a charakter,“ potešil sa kormidelník, ktorému pred štrnástimi rokmi po tesnej prehre 0:1 s Anglickom ušiel postup do osemfinále MS v Južnej Afrike. Slovinci ešte neprehrali. Všetky tri zápasy sa skončili remízou.

Srbi opäť sklamali
Platí to aj pre Dánsko, ktorého partia so Srbskom bola bezgólová. Srbi opätovne zlyhali a sklamali. Nezažiarili ani pred očami svojho športového hrdinu Novaka Djokoviča. Vedeli, že len víťazstvo ich posunie ďalej, ale do 80. minúty, do príchodu Dušana Vlahoviča mali mizernú produkciu s jedinou zblokovanou strelou.
Dáni viac riskovali, viac predviedli a aj keď sa v záverečnej desaťminútovke nezdráhali brániť postupové skóre, postupujú zaslúžene. „Bol to emóciami nabitý boj. Srdce nám bilo až kdesi v krku. Sme radi, že je to za nami. Splnili sme náš prvý cieľ,“ skonštatoval tréner Kasper Hjulmand.
Pri rovnosti bodov, pri rovnakom skóre a pri remízovom vzájomnom zápase rozhodol o druhom mieste v porovnaní so Slovincami menší počet žltých kariet. Dáni mali o jednu menej a tak v sobotu narazia v Dortmunde na domáce Nemecko.