Zaslúžená osemfinálová odmena. Ragazzi, nebojte sa!

Ondrej Duda Ondrej Duda ukazuje na znak Slovenska po góle do siete Rumunska. Foto: Profimedia

Tretíkrát sme v skupine veľkého šampionátu získali štyri body a tretíkrát nám to otvorilo dvere do osemfinále. Remíza 1:1 s Rumunskom uzavrela zaslúžený postup, ktorý je veľkým úspechom trénera Francesca Calzonu.

Víťazom tohto dôležitého zápasu boli oba tímy. Klobúk dolu za to, že sa neuchýlili k paktu o neútočení, že nechceli prejsť zápasom v nechutnom valčíkovom tempe ako Nemci a Rakúšania v Gijone na MS 1982.

Výborný zápas

Naši boli na rozdiel od zápasov s Belgickom a Ukrajinou lepším tímom. Podali sme kompaktnejší výkon, vyhrali sme viac súbojov, vydržali sme viac po fyzickej stránke a v oboch polčasoch sme boli nebezpečnejší ako Rumuni.

Už v úvodných sekundách pálil do stopéra Dragusina Juraj Kucka a potom prišli Haraslínove štandardné situácie. Po rohových kopoch zakončili hlavou Kucka a z voleja Hancko. V 22. minúte preletel Haraslínov strieľaný center popred Nitovu bránu a Kuckovi chýbali centimetre k nasmerovaniu lopty do brány.

O dve minúty neskôr sme už vyhrávali. Trikrát sa nám predtým podarilo otočiť hru na pravú stranu na nabiehajúceho Petra Pekaríka. Keď sme sa dostali do takejto akcie znova, Pekarík vyzval na center Kucka a Ondrej Duda sa v nábehu vymkol spod kontroly Razvana Marina a ukážkovou hlavičkou prekonal Florina Nitu.

Ondrej Duda strieľa gól do brány Rumunska na EURO 2024. Foto: Profimedia

Tretíkrát sme sa na Eure ujali vedenia, tretíkrát sme skórovali v prvom polčase. Našu dobrú pasáž zastavil smoliarsky moment Dávida Hancka. Už predtým Martin Dúbravka zasahoval pri strelách Andreia Ratiua a Ianisa Hagiho.

Syn slávneho otca „Karpatského Maradonu“ Gheorghe Hagiho sa v 34. minúte chcel dostať pred bránu cez Hancka, ktorý ho zasiahol najskôr kopačkou pred šestnástkou, ale potom rumunský hráč prepadol cez jeho nohu za jej hranicou. Videozáznam potvrdil zlú predtuchu, nemecký rozhodca Siebert nariadil pokutový kop. Strela Razvana Marina, ktorý skóroval aj pri víťazstve 3:0 nad Ukrajinou, bola nechytateľná.

Dávid Hancko fauluje na hranici šestnástky Ianisa Hagiho. Foto: Profimedia

Naše sebavedomie pokleslo, do hry sa vkradla nervozita ústiaca do mnohých chýb v rozohrávke. Prežili sme brejk troch proti dvom, pri ktorom vystrelil útočník Denis Dragus vedľa. Podobne po zmene strán nás v krátkej hernej sekvencii vystrašili strely Marina a Dragusa, ale od 61. minúty sme už Rumunsku žiadnu gólovú šancu nedovolili.

Milan Strelec, ktorý dostal prednosť v útoku pred Boženíkom, mohol v hustom daždi strhnúť víťazstvo na našu stranu, ale trafil brankára Nitu do ľavej nohy a typická akcia Haraslína z ľavého krídla priniesla len „obaľovačku“ letiacu tesne vedľa ľavej žrde.

Nad Rumunmi sa vyhráva ťažko. Od novembra 2022 prehrali len dva zo 17 zápasov: v marci v príprave v Madride s Kolumbiou (2:3) a na Eure s Belgickom (0:2). Aj preto je remíza 1:1 dobrým výsledkom a jasnou správou o konci skupiny.

Riskovali sme viac ako súper a hoci všetko nefungovalo na sto percent a občas naša ofenzíva škrípala, hráči sa predbiehali v obetavosti, pomáhali si navzájom a urobili všetko preto, aby im šanca na postup neunikla. V závere neurobili žiadnu chybu, na ktorú netrpezlivo čakali Ukrajinci pri stuttgartskej bezgólovej partii s Belgickom. Chýbal len kúsok a mohli sme byť víťazmi najvyrovnanejšej skupiny, ale mohol prísť skrat a boli by sme balili kufre.

Podobne ako pred ôsmimi rokmi sme skončili na treťom mieste. „K úplnej spokojnosti nám chýbal možno druhý gól, ale aj tak sme šťastní,“ povedal Ondrej Duda, ktorý ako prvý slovenský futbalista skóroval na dvoch európskych šampionátoch. „Postup sme si zaslúžili, pretože sme odovzdali všetko,“ pridal sa Dávid Hancko, ktorý hral napriek zraneniu zo zápasu s Ukrajinou po tom, čo bol štyri dni v opatere lekárov.

Lobotka a Calzona

Mužstvo ukázalo, že podrástlo. Nabila ho energia z nečakaného trojbodového zisku proti Belgicku a nezložila ho nešťastná prehra s Ukrajinou. Zareagovalo dobrým výkonom a nesklamalo. Postup je ohromným kolektívnym úspechom, tak ako je Euro v Nemecku osobným individuálnym triumfom pre Stanislava Lobotku.

Stanislav Lobotka počas zápasu s Rumunskom na EURO 2024. Foto: Profimedia

Znovu bol equilibriom našej hry. Vyvažoval obe fázy, korigoval útočenie, zakladal akcie, mal 94-percentnú úspešnosť prihrávok, pri strate lopty neustále napádal a prenasledoval hráčov spúšťajúcich rumunské útoky. Na svojej pozícii je na Eure jedným z najlepších.

„Hrali sme ako jedno mužstvo. Po každej strate lopty sme sa snažili všetci brániť. Bojovali sme jeden za druhého a postupujeme vďaka našej hre,“ povedal Lobotka, ktorému patrilo už druhýkrát ocenenie pre Hráča zápasu.

Francesco Calzona nemá veľa trénerských skúseností. Prechod cez skupinu na Eure je určite väčším úspechom ako postup z kvalifikácie, v ktorej budoval už bez Mareka Hamšíka novú hernú identitu mužstva.

Ukázalo sa, že vie mužstvo pripraviť. Pred Eurom bolo viac času ako v asociačných termínoch pred kvalifikačnými či priateľskými zápasmi. Mužstvo sa sformovalo, základná zostava sa ešte viac zohrala, tréneri doladili detaily.

„Hráči urobili maximum. Všetky tri zápasy sme zvládli na vysokej úrovni proti súperom, ktorí sú rebríčkovo vyššie postavení. Teraz je pred nami nový cieľ: udržať sa na Eure čo najdlhšie,“ povedal Calzona.

Na tomto Eure máme zatiaľ menšie straty – kartové aj zdravotné – ako pred ôsmimi rokmi, čo je dobrá správa pred nedeľným osemfinálovým podvečerom v Gelsenkirchene proti Anglicku. Hráme proti obrovi, ktorý v Nemecku zatiaľ drieme.

Francesco Calzona pred lavičkou Slovenska v hustom daždi počas zápasu s Rumunskom. Foto: Profimedia

Čaká nás Anglicko

Nesmieme si však nič namýšľať. Ak sme hrali proti trom ťažkým súperom, teraz nás čaká najvyššia váhová kategória. Anglicko nemyslí na nič iné ako na titul. Obzvlášť po tom, čo sa v programe vyraďovacích kôl vyhlo hornej časti „pavúka“, v ktorej sú Španielsko, Nemecko, Portugalsko či Francúzsko. V skupine nepodložilo ambície razanciou výsledkov a už vonkoncom sa nepriblížilo k superkvalite, ktorá mu je na základe silného personálneho obsadenia prisudzovaná.

Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami