Mikročipy z rodičovskej garáže

Vyrobiť integrovaný obvod, nazývaný aj mikročip, je vo svojej podstate jednoduché. Stačí zobrať kúsok extrémne čistého polovodiča, najčastejšie kremíka. Nedokonale preložený názov „silikón“ ponechajme radšej vo výplniach hrudí „krásavíc“.

FOuxoIeVcAIvxbI Sam Zeloof. Foto: X/Sam Zeloof

Kremík potom znečistíme. S vysokou presnosťou z hľadiska miesta aj množstva. Odborný názov tohto postupu – dotácia, tu výnimočne nesúvisí s korupciou ani pretláčaním politickej agendy. Na zvládnutie tohto na prvý pohľad jednoduchého procesu je potrebné minimálne päť rokov štúdia na technickej univerzite. Alebo aj nie?

Prvé pokusy s integráciou, teda zlúčením viacerých súčiastok do jednej, pochádzajú ešte z doby, keď tváre nadšených poslucháčov rozhlasu ožarovalo teplé svetlo elektrónok. Motivátorom bol, ako v mnohých prípadoch, štát a jeho daňové zaťaženie. V Nemecku sa daň z rádiových prijímačoch platila podľa počtu pätíc na elektrónky. V roku 1926 sa firme Loewe-Audion podarilo do jednej pätice integrovať tri elektrónky, dva kondenzátory a štyri rezistory. Po doplnení pár komponentov vznikol kompletný rádioprijímač.

Príchod polovodičových tranzistorov


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.