Bizarný spor o právo neposkytovať intímne kozmetické služby
Možno chcú Kanaďania držať krok s donekonečna bobtnajúcou dúhovou skratkou, ktorej súčasná podoba LGBTQQIP2SAA je určite zložitejšia ako priemerné heslo do elektronického bankovníctva.
Naša učiteľka dejepisu na strednej škole nám k dobrej pamäti hovorila, že niektoré údaje musíme zo seba vysypať, aj keď nás niekto o polnoci zobudí zo spánku. Rok 1212! Zlatá bula Sicílska! Nie som si istá, či by rovnakým testom prešli aj tie najlepšie mozgy v dúhovej komunite. 2024! LGBTQQIP2SAA!
Každé A je iné
Navyše by ma zaujímalo, kto rozhoduje o tom, koho ďalšieho priberú do partie: kto je natoľko sexuálne marginalizovaný a identitárne utláčaný, že ho možno strčiť do – na všetky strany prekypujúceho – písmenkového guláša? Ako to funguje? Hlasuje sa o tom? Kde je ústredie? A prečo tá zástava hrdosti vyzerá ako z kolotočov?
Jediná skupina, ktorá nemá oficiálnu možnosť verejne sa rozplývať nadšením nad tým, že cíti alebo praktizuje nejakú sexualitu (alebo ju tiež necíti ani nepraktizuje: jedno z dvoch „A“ signalizuje asexuálov), sú heterosexuáli. Pre nich sa dúhové obdobia, mesiace, týždne a dokonca ani dni nekonajú.
Preto je druhé „A“ venované „spojencom“ (allies) z radov uvedomelých heterosexuálov, aby si aj oni mohli zamávať vlajkou a pochodovať ulicami v nevyhlásenej súťaži o najnevkusnejší outfit v meste. Je zrejmé, prečo sa dúhová sezóna končí v septembri. Vtedy je už vonku zima na kožené šortky. Proti pochodom hrdosti možno oprávnene namietať už len z estetických dôvodov.
Biologický muž a brazílska depilácia
Zhodou okolností aj v Kanade v týchto dňoch prebieha ďalšie kolo bizarného sporu o právo na poskytovanie intímnych kozmetických služieb. Alebo skôr o právo ich neposkytovať. Istý majiteľ salónu na odstraňovanie ženských chĺpkov v Ontáriu sa totiž odvolal proti pokute 35-tisíc dolárov, ktorú mu uložil tribunál pre ľudské práva za to, že odmietol poskytnúť služby odstraňovania chĺpkov transrodovej žene, teda biologickému mužovi.
Podľa žalobcu malo ísť o depiláciu nôh. Majiteľ však uviedol, že biologický muž požadoval od jeho zamestnankyne brazílsku depiláciu, čo znamená čiastočné alebo úplné vyholenie genitálií. Vedel to podľa toho, že transsexuálka šikovne sondovala, či majiteľ „vie, že aj ženy majú penisy“. Súd pre ľudské práva konštatoval, že transrodová osoba mala odmietnutím služby utrpieť „zásah do podstaty svojej identity“ a udelil majiteľovi pokutu.
Nie je to jediný prípad svojho druhu, prečo by aj mal byť. Situácia je príliš lákavá. V Britskej Kolumbii však pred dvoma rokmi súd v podobnom prípade rozhodol opačne. Transrodová žena neúspešne obišla tucet salónov so žiadosťou o brazílsku depiláciu, pričom na všetky salóny podala žalobu, na niektoré z nich dokonca viacnásobnú.
Salóny nakoniec dostali výnimku z požiadavky, aby kozmetičky museli holiť mužské genitálie v zariadení určenom výlučne pre ženy, a to len vďaka tomu, že súd sa opieral o svedectvo odborníka na depiláciu. Ten uviedol, že odmietnutie poskytnúť služby bolo motivované obavou o bezpečnosť klientov – kozmetičky údajne nemali adekvátne školenie. Iné orgány, iná práca. Ak by však znalec takto nevypovedal, možno si predstaviť rovnako mizogýnny a pre ženy ponižujúci rozsudok, ako bol ten v Ontáriu.
Muž a ženská posilňovňa
Podobný prípad nedávno riešili v Nemecku. Vedúci čisto ženskej posilňovne v Erlangene odmietol vydať členstvo mužovi, ktorý sa podľa nedávno prijatého zákona o sebaidentifikácii vyhlásil za ženu. Spolková antidiskriminačná komisárka Ferda Atamanová mu okamžite udelila pokutu vo výške 1 000 eur za spôsobenú škodu.
Pred prijatím zákona o sebaidentifikácii sa nemecký spolkový minister spravodlivosti Marco Buschmann verejne vysmieval možnosti, že niektorí muži si „menia“ pohlavie len preto, aby obťažovali ženy. „Myslím si, že tento scenár je absurdný,“ odpovedal chlácholivo.
Text, ktorý je krátený, pôvodne publikovali na webe Echo24. Vychádza so súhlasom redakcie.