Aj keď vystúpenie amerického prezidenta Joea Bidena v predvolebnej debate bolo úplne hrozné, rozhodne neutne špekulácie o jeho zdravotnom stave a jeho odpovede často nedávali pražiadny zmysel, nie je to na okamžitú výmenu, napísal som po nedávnej predvolebnej debate. S týmto hodnotením však evidentne nesúhlasili najmocnejšie americké noviny New York Times. V editoriáli vyzvali Bidena vzdať sa nominácie. V podstate všetci komentátori denníka urobili to isté.
Na odstúpenie z kampane vyzval Bidena aj časopis New Yorker. Magazín Time na titulku umiestnil Bidena s nápisom Panikárte. Americká mediálna scéna sa zachovala podľa tejto výzvy. Počas 24 hodín sa ustálil konsenzus, že Biden nemôže kandidovať znovu na prezidenta, a to nielen preto, že je veľká šanca, že v tom prípade prehrá s Donaldom Trumpom, ale aj preto, že Spojené štáty nemôžu riskovať vládu senilného prezidenta.
Napriek tomu si za svojim hodnotením, že Biden nie je zrelý na výmenu, stojím. Nevedie ma k tomu presvedčenie, že je schopný úspešne vykonávať úrad, ale poznanie, že Demokratická strana je úplne neschopná takých drastických riešení, ako je výmena kandidáta na prezidenta.
Vo chvíli, keď sa má rozhodnúť medzi status quo, ktorým je evidentne rýchlo upadajúce mentálne zdravie prezidenta a riskantná cesta, ktorou by bolo jeho nahradenie, vždy si zvolí status quo. Biden by musel na pódiu priamo skolabovať či začať blúzniť, aby demokrati postrehli, že nemajú na výber.
Nastalo tak exemplárne „ohradzovanie vozmi“. Toto prirovnanie má svoj pôvod na divokom západe, keď osadníci kvôli väčšiemu bezpečiu stavali na noc vozy do kruhu. V súčasnosti sa tak označuje politická a mediálna snaha chrániť svojho človeka pred kritikou.