Britská firma Material Nexus pomocou umelej inteligencie vyvinula revolučný magnetický materiál. Prielomom je, že neobsahuje vzácne zeminy.
Základnou surovinou na výrobu pokročilých magnetov sú prvky vzácnych zemín. Najčastejšie ide o neodým. Jeho najväčší dodávateľ Čína však sprísňuje kontrolu.
MagNex, nový materiál určený pre magnety, túto strategickú závislosť odstraňuje. Nový postup umožnil s využitím umelej inteligencie urýchliť aj celkový vývoj. Odhaduje sa, že tri mesiace jeho trvania sú asi 200-krát kratšie ako štandardný proces výskumu.
Na vývoji nového druhu magnetu Materials Nexus spolupracovali s Henry Royce Institute a univerzitou v Sheffielde. Platforma umelej inteligencie pritom analyzovala viac ako sto miliónov kombinácií rôznych materiálov. MagNex sa dá vyrábať iba s pätinovými nákladmi na materiál a dokáže oproti tradičným magnetom zredukovať uhlíkové emisie o 70 percent.
„Návrh materiálov poháňaný umelou inteligenciou bude mať vplyv nielen na magnetické materiály, ale na celú vedu o materiáloch. Identifikovali sme škálovateľnú metódu na návrh nových materiálov pre všetky druhy priemyselného využitia. Naša platforma už vzbudila široký záujem pre rozličné produkty s aplikáciami, ktoré zahŕňajú polovodiče, katalyzátory a nátery. Teším sa na to, že uvidím jej rolu pri podpore trhového dopytu pri vytváraní nových materiálov, ktoré pomôžu osloviť dodávateľské reťazce pod tlakom aj otázky životného prostredia,“ povedal Johnatan Bean, výkonný šéf Materials Nexus.
Využitie umelej inteligencie pri vývoji magnetických materiálov však nie je úplnou novinkou. Národné laboratórium AMES, súčasť ministerstva energetiky USA, už koncom minulého roku vyvinulo AI model na výskum magnetických materiálov neobsahujúcich kritické prvky.
Zameriavajú sa na predpovedanie takzvanej Curieho teploty, čo je teplota, nad ktorou materiál stráca svoje magnetické vlastnosti.
„Hľadanie zlúčenín s vysokou Curieho teplotou je dôležitým prvým krokom pri objavovaní materiálov, ktoré si udržia magnetické vlastnosti pri zvýšených teplotách,“ povedal vedúci výskumného tímu Yaroslav Mudryk.
Najväčšie úsilie predstavovalo vytvorenie modelu založeného na základnej vede a jeho natrénovanie na známych magnetických materiáloch. Člen výskumného tímu Prashant Singh vysvetlil, že informácia o týchto materiáloch obsahuje vzťahy medzi vlastnosťami elektrónovej a atómovej štruktúry a Curieho teplotou.
Na testovanie modelu navrhol člen tímu Andriy Palasyuk zlúčeniny na báze céru, zirkónia a železa.
„Budúci supermagnet musí byť nielen špičkovo výkonný, ale byť vyrobený len z domácich, dostupných zlúčenín,“ dodal Palasyuk.