Má 28, jeho dedo bol moslim, za vzor má Salviniho. Le Penovej tromf Bardella môže byť premiér

Francúzsko bolo vo svojej plodnej histórii neraz dejiskom revolučných zmien, ktoré mali následne dosah na zvyšok Európy a dokonca na zvyšok sveta.

Táto skutočnosť sa možno po budúcej nedeli opäť potvrdí, minimálne čiastočne. Druhú najsilnejšiu ekonomiku EÚ totiž čaká druhé kolo parlamentných volieb, v ktorých môžu triumfovať vlastenecké sily združené v strane Národné zhromaždenie (RN) a zostaviť vládnu väčšinu.

Hoci sa táto strana slovenským čitateľom asociuje najmä s menom Marine Le Penovej, jej šéfom je už od roku 2022 iba 28-ročný Jordan Bardella, ktorý je zároveň najhorúcejším adeptom na premiérsky post.

Aj keď je politická kariéra muža, ktorý dokázal stranu so suverenistickými postojmi definitívne vyviesť z politickej izolácie raketovo rýchla, jeho poznateľnosť – najmä u nás – značne zaostáva. Kto teda je a akú konkrétnu politiku presadzuje hlavný súper prezidenta Emmanuela Macrona?

Prisťahovalecký pôvod a rozvod rodičov

Jordan Bardella sa narodil v roku 1995 vo francúzskom departmente Seine-Saint-Denis, ktorý je súčasťou hlavného mesta Paríž. Ide o lokalitu s najvyšším podielom prisťahovalcov v celom Francúzsku, keďže až zhruba dve tretiny tamojších mladých ľudí do 18 rokov nemajú francúzsky pôvod.

Politik pochádza z rodiny prevažne talianskeho pôvodu, keďže rodina jeho mamy emigrovala v 60. rokoch minulého storočia z Turína. Bardellova stará mama z otcovej strany má z polovice alžírsky pôvod a jeho starý otec z otcovej strany v priebehu života konvertoval na islam, oženil sa s Maročankou a usídlil sa v marockej Casablance.

Bardellovo detstvo poznačil rozchod jeho rodičov, ku ktorému prišlo v čase, keď mal len jeden rok.

Hoci možný predseda vlády v súvislosti so životom u svojej matky zdôrazňuje, že pochádza zo skromných pomerov, jeho otec bol, naopak, majiteľom súkromnej firmy venujúcej sa distribúcii nápojov. Keď sa nachádzal v jeho starostlivosti, mal nadštandardné zázemie.

Po získaní stredoškolského diplomu s vyznamenaním z ekonómie a spoločenských vied na súkromnom lýceu Jean-Baptiste-de-La-Salle študoval geografiu na prestížnej univerzite Sorbonna v Paríži, ale školu predčasne ukončil a začal sa venovať iba politike.

Cesta na politický vrchol

Bardella vstúpil do Le Penovej strany v roku 2012 vo veku 16 rokov a pomerne úspešne si razil cestu regionálnou politikou. Pripomeňme, že v tom čase sa strana volala Národný front (FN) tak, ako ju pomenoval ešte Le Penovej otec a zakladateľ tohto politického subjektu Jean-Marie Le Pen.

Neskôr sa stal členom volebného tímu Marine Le Penovej pre prezidentské voľby v roku 2017 a po ich neúspešnom konci sa ujal funkcie hovorcu strany. Nasledujúci rok sa dostal na pozíciu šéfa mládežníckej organizácie lepenovcov s názvom Front National de la Jeunesse (FNJ).

V roku 2019 sa ako 23-ročný stal lídrom kandidátky Národného zhromaždenia [strana už niesla nový názov, pozn. red.] pre európske voľby. Lepenovci voľby vyhrali so ziskom vyše 23 percent hlasov a Bardella sa stal historicky druhým najmladším poslancom Európskeho parlamentu po Ilke Schröderovej, ktorú zvolili vo veku 21 rokov z kandidátky nemeckej strany Zelených.

Ambiciózny národovec zasadol do kresla predsedu Národného zhromaždenia po tom, čo Marine Le Penová odstúpila z funkcie, aby začala svoju prezidentskú kampaň v ďalších voľbách hlavy štátu v roku 2022. V interných voľbách ho v postupe do líderskej pozície podporilo až 85 percent členov RN.

V niečom mainstream, v niečom zasa alternatíva

Pokiaľ ide o Bardellove politické postoje, ťažiskom jeho agendy je odpor k masovej migrácii, ktorá podľa neho povedie k zániku k zániku Francúzska, francúzskej identity, francúzskej suverenity a „francúzskej duše“.

„Pocítil som, rovnako ako vy a ako milióny francúzskych občanov, bolesť z toho, že som sa stal cudzincom vo vašej vlastnej krajine,“ povedal počas zhromaždenia v roku 2022.

Bardella tiež na jednom zo zhromaždení skonštatoval: „Naša civilizácia zomrie (…) pretože ju potopia migranti, ktorí nenávratne zmenia naše zvyky, kultúru a spôsob života“.

Líder Národného zhromaždenia má blízko aj k ochrane životného prostredia, no na vec sa pozerá z vlasteneckej perspektívy, a tvrdí, že táto dôležitá téma by sa nemala prenechať ľavici.

Pokiaľ ide o kultúrno-etické témy, Bardella osobne nesúhlasí s manželstvami osôb rovnakého pohlavia z dôvodu, že takýto ústupok vraj otvára dvere ďalším požiadavkám LGBT komunity, napríklad náhradnému materstvu. Platnú legislatívu však meniť nemieni a tému považuje vo Francúzsku za uzavretú.

Autor jeho životopisu, Pierre-Stéphane Fort, takisto pripomenul, že niekoľkokrát napríklad odmietol odsúdiť poľský zákaz potratov.

V súvislosti s vojnou na Ukrajine stojí na strane Kyjeva a tvrdí, že nedovolí, „aby ruský imperializmus pohltil spojenecký štát“. Odmieta však vysielanie vojakov na Ukrajinu alebo poskytovanie rakiet s dlhým doletom.

Pokiaľ ide o ekonomiku, zaviazal sa riešiť krízu životných nákladov a znížiť dane z energií, aby ľuďom pomohol vyžiť. Nespresnil však, kde nájde financie na udržanie tohto kroku.

Bardella kladie dôraz na reformu školského systému s cieľom obnoviť štátnu autoritu, trestať vykonávateľov šikanovania, zakázať žiakom mobily a dokonca znovu zaviesť používanie uniforiem a tiež úctivej formy oslovovania učiteľa.

Strana sa odklonila od niektorých svojich starších postojov, vrátane Frexitu – francúzskeho odchodu z Európskej únie – a vystúpenia zo Severoatlantickej aliancie.

Medzi straníkmi je populárnejší ako Le Penová

Bardellovi sa darí prerážať na sociálnych sieťach ako TikTok či Instagram a oslovovať mladšie publikum, pre ktoré bola Le Penová menej atraktívna. Okrem toho, že sa stal hitom medzi mladými, odštartoval svoju kampaň v nočnom klube s drinkami a dížejom.

Líder najpopulárnejšej francúzskej strany si rovnako potrpí na uhladené až strojené vystupovanie a vzhľad. „Nemyslím si, že som ho niekedy videl bez obleku,“ povedal jeho známy, bývalý úradník parížskeho regionálneho úradu.

Podľa kritikov sa však viac sústreďuje na budovanie svojho imidžu ako na riešenie hlbokých politických problémov, ktoré krajinu galského kohúta trápia. Tí, ktorí zachádzajú najďalej, ho označujú za akúsi Le Penovej figúrku bez autentických názorov a kariéristu.

Pokiaľ ide o jeho politické ikony, okrem Le Penovej považuje za svoj vzor šéfa talianskej strany Liga a bývalého ministra vnútra Mattea Salviniho, s ktorým má podľa vlastných slov užšie osobné väzby.

Zaujímavosťou je, že podľa nedávneho prieskumu z dielne spoločnosti OpinionWay dokonca žiak prerástol svojho učiteľa. Z voličov Národného zhromaždenia sa totiž až 52 percent prikláňa na stranu Bardellu a iba 43 percent na stranu Le Penovej pri otázke, kto by mal byť lídrom Národného zhromaždenia.

Bardella je od roku 2020 vo vzťahu s Nolwenn Olivierovou, ktorá je dcérou Marie-Caroline Le Penovej, staršej sestry Marine Le Penovej.

Pokiaľ ide o jeho náboženské presvedčenie, považuje sa za agnostika. Pripomeňme, že ide o filozofický postoj, podľa ktorého nie je možné poznať podstatu vecí alebo sveta. Agnosticizmus má viacero foriem, no azda najpopulárnejšia je tá, podľa ktorej existenciu Boha nemožno potvrdiť,- ale ani poprieť.

Súperi RN sa spájajú, vládnutie je neisté

Pripomeňme, že hoci Národné zhromaždenie pomerne výrazne vyhralo prvé kolo volieb, vďaka masívnemu spájaniu ľavice s macronovcami nemá strana parlamentnú väčšinu vôbec istú.

Le Penová pre stanicu France Info v utorok ubezpečila, že RN je pripravená prevziať moc a vládnuť. Súčasne však potvrdila, že Bardella sa odmietne stať premiérom bez absolútnej väčšiny v parlamente. „Nemôžeme súhlasiť, že pôjdeme do vlády, ak nebudeme môcť konať,“ objasnila Le Penová.

Súčasne vyjadrila presvedčenie, že získať absolútnu väčšinu mandátov v Národnom zhromaždení je pre RN realizovateľný plán. Ide o 289 mandátov z celkovo 577 -členného zákonodarného zboru.

Dodala, že ak sa RN v druhom kole priblíži k absolútnej väčšine v podobe „napríklad 270 poslancov“, bude hľadať pre vládnutie spojencov. Spresnila, že v takom prípade by sa RN pokúsilo presvedčiť rôznych pravicových poslancov a niektorých zástupcov strany Republikáni (LR), ktorí v minulosti vyjadrovali názorovú blízkosť s politikou RN.

Časť členov LR, vrátane ich predsedu Érica Ciottiho, sa totiž rozhodla využiť ponuku RN na spoluprácu v predčasných voľbách. Toto ich rozhodnutie vyvolalo vlnu kritiky z vlastných radov i od iných politických strán – ide vraj o porušenie nepísanej dohody strán hlásiacich sa k hodnotám Francúzskej republiky, že s takzvanou krajnou pravicou sa nespolupracuje.

Ak by Macron napokon musel menovať za premiéra Bardellu, viedlo by to k neľahkému systému rozdeľovania moci, ktorý je známy ako „kohabitácia“. Aj keď Macron povedal, že neodstúpi pred vypršaním jeho prezidentského mandátu v roku 2027, kohabitácia by ho výrazne oslabila na domácej aj svetovej scéne.