Na koaličnej rade po lete otvoria zavedenie potratovej tabletky. Smer: Zatiaľ to nie je téma
Poslanec Smeru Tibor Gašpar pre Štandard povedal, že strana zaujme k návrhu stanovisko, až keď bude na koaličnej rade predložený konkrétny návrh. „V tejto chvíli by som ešte žiadne stanovisko nedával,“ uviedol Gašpar.
O návrhu zaviesť potratovú tabletku informovala Dolinková koncom júna na Hodine otázok v parlamente. Poslankyňa Ingrid Kosová (PS) sa jej pýtala, kedy podpíše vyhlášku umožňujúcu medikamentóznu interrupciu a obíde tým koaličnú radu, keďže sa viackrát verejne vyjadrovala za povolenie takejto interrupcie.
Používanie potratovej tabletky môže minister zdravotníctva povoliť vyhláškou. Dolinková však v parlamente naznačila, že použitie tabletky nebude len v jej moci a stanovisko k tomu zaujmú aj predstavitelia koaličných strán. „Vzhľadom ku koaličnej dohode však mám za to, že každá právna úprava, ktorá sa týka aj etických aspektov bez ohľadu na hierarchické ukotvenie danej právnej normy z pohľadu právnej sily, má byť prerokovaná na koaličnej rade,“ uviedla Dolinková
Ministerka túto tému otvorí na koaličnej rade až v septembri, aj keď sa lídri koalície majú stretávať aj v lete. „Bolo mi prisľúbené, že po letných prázdninách by mala byť koaličná rada k takýmto etickým otázkam, takže verím, že na jeseň by sme sa k tomu mohli dopracovať,“ priblížila Dolinková.
Na Slovensku sa v súčasnosti vykonávajú umelé potraty chirurgickým zákrokom do 12. týždňa tehotenstva. Umelé ukončenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov možno vykonať aj po tomto termíne, a to v prípade, ak je plod vážne poškodený alebo je ohrozený život matky.
Dolinková argumentovala štandardmi WHO, ktoré nechce použiť
Kosová sa pýtala, kedy Dolinková umožní „garantovať konečne ženám na Slovensku rovnako kvalitnú a modernú zdravotnú starostlivosť, ako majú ženy v iných krajinách EÚ už desiatky rokov“.
Dolinková vo svojej odpovedi citovala, ako sama uviedla, „najvyššie štandardy“ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) k interrupčnej starostlivosti, ktoré sú liberálnejšie, ako zmena, ktorú navrhuje.
Potratovú tabletku si podľa štandardov WHO môžu ženy podať svojpomocne „aj mimo zdravotníckeho zariadenia, napríklad doma, v prípade, že majú prístup k presným informáciám a zaručene kvalitným liekom“.
Ministerka ďalej povedala, že ženy podstupujúce interrupciu doma môžu v určitej fáze procesu stále potrebovať alebo chcieť podporu vyškoleného zdravotníckeho pracovníka.
Dolinkovej návrh by dovoľoval používanie potratovej tabletky iba v zdravotníckom zariadení do 49. dňa gravidity [7. týždňa, poz. red.]. Ministerka uviedla, že za návrh sa vyslovila aj odborná obec, ktorá predmetnú otázku detailne prerokovala.
Denník Štandard sa ministerky opýtal, prečo navrhuje medikamentóznu interrupciu do 7. týždňa, keď WHO ju odporúča vykonávať do 12. týždňa [o 5 týždňov dlhšie, pozn. red.] a takisto, kto sú členovia odbornej obce, ktorá sa vyslovila za povolenie medikamentóznej interrupcie.
Rezort zdravotníctva na otázky priamo neodpovedal. „Tak, ako bolo uvedené, predloženiu vyhlášky, ktorá by aj v Slovenskej republike umožnila prerušenie tehotenstva menej invazívnou medikamentóznou formou, bude predchádzať prerokovanie s koaličnými partnermi,“ uviedol tlačový odbor ministerstva.
KDH a KÚ s rozšírením potratov nesúhlasia
Poslanec Peter Stachura (KDH) pre Štandard povedal, že kresťanskí demokrati sú proti akýmkoľvek možnostiam rozšíriť potraty. Podľa poslanca by sa nemala vykonávať žiadna medikamentózna interrupcia odhliadnuc od týždňa, v ktorom by sa dovolila.
„Ministerka zdravotníctva by sa mala zaoberať dôležitejšími vecami, ktoré trápia slovenskú spoločnosť, ako napríklad to, že sa zdravotná starostlivosť stáva pre Slovákov čoraz viac nedostupnou,“ povedal Stachura.
Kresťanská únia (KÚ) takisto nepodporuje zavedenie interrupčnej tabletky. Poslankyňa parlamentu Anna Záborská (KÚ) vyzýva koaličnú radu, aby ministerkin zámer podpísať vyhlášku, ktorá by schválila potratové tabletky, jednoznačne odmietla.
Podľa stanoviska tlačového oddelenia strany chýba k téme verejná diskusia. „Argumentovať iba šetrnosťou zákroku v bezpečnom prostredí a s opaterou lekára je nedostatočné. Treba nahlas a korektne hovoriť aj o vážnych rizikách spojených s chemickým potratom. V žiadnom prípade nemožno brať do úvahy iba telesné zdravie a opomínať tak zdravie duševné,“ uviedla KÚ.
Poslankyňu SaS Janu Bittó Cigánikovú zaujíma, či okrem formy interrupcie bude koaličná rada prerokúvať aj iné zdravotné úkony. Bittó Cigániková zároveň spochybnila zdravotnícke znalosti zástupcov SNS, ktorí chodia na koaličné rady.
Spravidla sa ich zúčastňujú Andrej Danko, Tomáš Taraba a Rudolf Huliak.
Bittó Cigániková si myslí, že ministerka Dolinková navrhuje schválenie tabletky v siedmom týždni, aby našla zhodu s koaličnými partnermi. Podľa poslankyne je smutné, že v 21. storočí musí ministerka hľadať dohody medzi odborníkmi z oblasti gynekológie a medzi tými, ktorí netušia, o čom rozprávajú.
Strany SNS a PS denník Štadard požiadal o vyjadrenie, ale do uzávierky článku ho neposkytli. Pokiaľ ho strany zašlú, do článku ho doplníme.