Rodiaca Panna Mária v lineckej katedrále: Sakrálne umenie, alebo provokujúca blasfémia?

Domplatz Linz, Neuer Dom, Mariendom 26.04.2024, Domplatz Linz, AUT, Mariendom, Neuer Dom, im Bild Domcenter, Neubau, Inf Mariendom Linz. Foto: ČTK / Harald Dostal/ Profimedia

Už niekoľko dní vyvoláva protichodné reakcie socha rodiacej Panny Márie u našich západných susedov v lineckom dóme. Pozornosť verejnosti sa na ňu sústredila najmä po tom, ako soche odrezal hlavu neznámy, no očividne pobúrený páchateľ. Socha zobrazujúca Božiu Matku ako rodiacu ženu bola predstavená vo štvrtok 27. júna v rámci viacdielneho cyklu podujatí DonnaStage k 100. výročiu lineckého Dómu nepoškvrneného počatia Panny Márie.

Autorku sochy Esther Straußovú tento vandalizmus znepokojil a vysvetlila si ho svojsky – „vysokou patriarchálnou náchylnosťou k používaniu násilia“. V rozhovore pre rakúsky der Standard tiež vyvodila spojitosť medzi skutkom a vysokou mierou vrážd žien v Rakúsku.

Pre sochárku je teraz dôležité, aby započatý diskurz pokračoval: „Socha bola zničená, a niečo sa tým odhalilo,“ hodnotila Straußová incident, ktorý vníma ako útok na svoju osobu. Autorka vysvetlila vytvorenie takejto sochy ako snahu o „vyplnenie prázdneho miesta v biblickej správe o narodení Ježiša Krista“.

Protiváha patriarchálneho umenia?

Martina Resch, teologička Katolíckej súkromnej univerzity v Linzi a jedna z iniciátoriek projektu, obhajovala projekt zo svojho uhla pohľadu: „Z teologického hľadiska je dielo silným vyznaním Božieho vtelenia. Dejiny spásy sa nezačínajú Ježišom, ale ohlasovaním a stávajú sa „názornými“ vo chvíli, keď sa rodí nový život. Väčšinu obrazov Panny Márie vytvorili muži, a preto často slúžili patriarchálnym záujmom,“ citovala teologičku vo svojom vyhlásení aj Linecká diecéza.

Zhrozený z incidentu je aj katedrálny kustód a biskupský vikár pre vzdelávanie, umenie a kultúru Johann Hintermaier: „Boli sme si vedomí, že touto inštaláciou vyvoláme aj diskusie. Ak sme tým zranili náboženské cítenie ľudí, je nám to ľúto, ale dôrazne odsudzujem tento násilný akt ničenia a odmietanie dialógu, ako aj útok na slobodu umenia.“ Kontroverzná socha zostane síce v lineckom dóme až 16. júla, ako bolo pôvodne naplánované, ale nebude možné si ju prezrieť.

Pobúrenie z druhej strany


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami