Orbánov list pre EÚ: Preberte iniciatívu v otázke Ukrajiny. USA mier nezaistia a čas sa kráti

Ukraine_Hungary467388054738 (1) Volodymyr Zelenskyj (vpravo) víta Viktor Orbána pred stretnutím v Kyjeve 2. júla 2024. Foto: TASR/AP

Maďarský premiér Viktor Orbán poslal podľa ukrajinských médií list predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi a vedúcim predstaviteľom Európskej únie. Je datovaný 5. júla, teda po nedávnej Orbánovej návšteve Ruska.

Maďarský premiér v liste trvá na tom, že počas návštevy za Uralom „nepredložil žiadne návrhy ani nevyjadril žiadne stanovisko v mene Európskej rady alebo Európskej únie“ a že akékoľvek opačné tvrdenia sú „nepodložené“, píše Ukrajinska pravda.

Orbán cestoval totiž do Moskvy už ako predseda vlády štátu, ktorý 1. júla prevzal polročné predsedníctvo v Rade EÚ.

Predseda Európskej rady Charles Michel túto cestu skritizoval a spresnil, že rotujúce predsedníctvo nemá mandát rokovať s Ruskom v mene EÚ. Aj šéf európskej diplomacie Josep Borrell skonštatoval, že návšteva Viktora Orbána v Moskve má bilaterálny charakter a maďarský premiér nemá pre ňu mandát Európskej únie.

Prímerie je možné

Maďarský politik uviedol, že Putinova interpretácia situácie na frontovej línii sa výrazne líši od Zelenského. Podľa Orbána sa Putin domnieva, že čas praje ruským silám a straty Ukrajiny odhaduje na 40- až 50-tisíc vojakov mesačne. Putina preto údajne prekvapilo Zelenského odmietnutie dočasného prímeria.

Orbán vraj v liste taktiež tvrdí, že Putin je pripravený zvážiť prímerie, ak „nebude slúžiť na skryté presuny a reorganizáciu ukrajinských síl“.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami