Zbierka primárky, ktorá kritizovala Dolinkovú, zabrala. Detská nemocnica v Košiciach sa rozšíri

Snímka obrazovky 2024-07-10 o 11.32.38 Zuzana Dolinková (Hlas). Foto: Pavel Neubauer/TASR

Vláda schválila projekt nadstavby Detskej fakultnej nemocnice Košice. Stalo sa tak mesiac po tom, čo iniciatívu vzala do vlastných rúk tamojšia primárka, ktorá pre svoje oddelenie vyzbierala 330-tisíc eur.

Detská fakultná nemocnica Košice slúži ako špecializované pracovisko pre celé východné Slovensko – teda 1,6 milióna obyvateľov. Disponuje kapacitou 240 lôžok, čo pre toľko pacientov dlhodobo nestačí.

Napríklad oddelenie detskej onkológie má k dispozícii iba 16 lôžok, čo nepostačuje pre pacientov, nieto pre rodičov pri hospitalizácii s dieťaťom, na čo majú zákonný nárok. Aj štyri osoby (dvaja pacienti a rodičia) sa tiesnia v miniatúrnych izbách, hoci deti vylučujú cytostatiká [lieky, ktoré ničia nádorové bunky, pozn. red.] močom, stolicou, potom i zvratkami. Chýba aj klimatizácia a filtre na rozhraní chodieb a izieb, ktoré sú nevyhnutné pre deti so zníženou imunitou po podaní cytostatík.

Nedostatok miest bol v minulosti aj na infekčnom oddelení, najmä keď sa v Prešovskom alebo Košickom kraji šírili nákazlivé choroby ako žltačka.

Osobitným príbehom je oddelenie neonatologickej intenzívnej medicíny poskytujúce starostlivosť kriticky chorým novorodencom. To pre nedostatok priestoru sídli na prenajatom 16. poschodí Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. O podmienkach v týchto spriestoroch sme písali v samostatnom článku.

Úspešná zbierka za 300-tisíc eur

Dospelo to až do štádia, že primárka Vanda Chovanová spustila spolu s nadáciou Malenka verejnú zbierku na Donio. Snažili sa vyzbierať peniaze aspoň na nevyhnutnú renováciu.

Hoci zbierka trvala mesiac a dostalo sa jej širokej mediálnej pozornosti, ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) stav nijako nekomentovala a s Chovanovou sa ani len nestretla. Mimochodom, ide o tú istú primárku, ktorá Dolinkovú kritizovala, keď pri manipulácii s krehkým dieťaťom nedodržala hygienické pravidlá a nezložila si hodinky, náramky a nenasadila rúško.

Zbierka bola napriek tomu mimoriadne úspešná, za mesiac darcovia pomohli dokopy sumou takmer 330-tisíc eur.

Podmienky sú nevyhovujúce, všíma si konečne Dolinková

Napriek predchádzajúcemu tichu ministerka zdravotníctva na stredajšie rokovanie vlády predložila materiál, ktorý obsahuje plány na stavebné úpravy a nadstavbu Detskej fakultnej nemocnice Košice. V ňom konštatuje, že do časti objektov sa neinvestovalo takmer 40 rokov a sú v pôvodnom stave.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami