Zbierka primárky, ktorá kritizovala Dolinkovú, zabrala. Detská nemocnica v Košiciach sa rozšíri

Detská fakultná nemocnica Košice slúži ako špecializované pracovisko pre celé východné Slovensko – teda 1,6 milióna obyvateľov. Disponuje kapacitou 240 lôžok, čo pre toľko pacientov dlhodobo nestačí.

Napríklad oddelenie detskej onkológie má k dispozícii iba 16 lôžok, čo nepostačuje pre pacientov, nieto pre rodičov pri hospitalizácii s dieťaťom, na čo majú zákonný nárok. Aj štyri osoby (dvaja pacienti a rodičia) sa tiesnia v miniatúrnych izbách, hoci deti vylučujú cytostatiká [lieky, ktoré ničia nádorové bunky, pozn. red.] močom, stolicou, potom i zvratkami. Chýba aj klimatizácia a filtre na rozhraní chodieb a izieb, ktoré sú nevyhnutné pre deti so zníženou imunitou po podaní cytostatík.

Nedostatok miest bol v minulosti aj na infekčnom oddelení, najmä keď sa v Prešovskom alebo Košickom kraji šírili nákazlivé choroby ako žltačka.

Osobitným príbehom je oddelenie neonatologickej intenzívnej medicíny poskytujúce starostlivosť kriticky chorým novorodencom. To pre nedostatok priestoru sídli na prenajatom 16. poschodí Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. O podmienkach v týchto spriestoroch sme písali v samostatnom článku.

Mohlo by Vás zaujímaťPod inkubátormi sa po daždi tvoria mláky, odháňame aj netopiere, opisuje primárka z Košíc

Úspešná zbierka za 300-tisíc eur

Dospelo to až do štádia, že primárka Vanda Chovanová spustila spolu s nadáciou Malenka verejnú zbierku na Donio. Snažili sa vyzbierať peniaze aspoň na nevyhnutnú renováciu.

Hoci zbierka trvala mesiac a dostalo sa jej širokej mediálnej pozornosti, ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) stav nijako nekomentovala a s Chovanovou sa ani len nestretla. Mimochodom, ide o tú istú primárku, ktorá Dolinkovú kritizovala, keď pri manipulácii s krehkým dieťaťom nedodržala hygienické pravidlá a nezložila si hodinky, náramky a nenasadila rúško.

Ministry zdravotníctva Zuzana Dolinková. Zdroj: fb Zuzana Dolinkova

Mohlo by Vás zaujímaťOhrozila ministerka zdravotníctva predčasne narodené dieťa? A prečo nezasiahli pracovníci nemocnice?

Zbierka bola napriek tomu mimoriadne úspešná, za mesiac darcovia pomohli dokopy sumou takmer 330-tisíc eur.

Podmienky sú nevyhovujúce, všíma si konečne Dolinková

Napriek predchádzajúcemu tichu ministerka zdravotníctva na stredajšie rokovanie vlády predložila materiál, ktorý obsahuje plány na stavebné úpravy a nadstavbu Detskej fakultnej nemocnice Košice. V ňom konštatuje, že do časti objektov sa neinvestovalo takmer 40 rokov a sú v pôvodnom stave.

Zdôrazňuje, že priestory logisticky a hygienicky nevyhovujú pre neustále sa zvyšujúci počet onkologických pacientov a izby nestačia ani pre sprevádzajúcich rodičov.

Všíma si aj oddelenie neonatologickej intenzívnej medicíny, ktorého poloha na 16. poschodí úplne inej nemocnice podľa Dolinkovej predstavuje významné požiarnobezpečnostné riziko. Univerzitná nemocnica v Košiciach nemá funkčné evakuačné schodisko ani výťah. Inkubátor váži viac ako sto kíl, takže vyniesť ho s dieťaťom v núdzovej situácii je zo 16. poschodia nemožné. Preto je vo vyspelom svete štandardom, že ARO oddelenia sú na prízemí alebo na najnižšom poschodí.

Za dôvod na nový projekt považuje ministerka aj fakt, že detská nemocnica nemá vlastné zobrazovacie zariadenia ako CT, magentická rezonancia či ultrazvuk, hoci ide o jediné koncové zdravotnícke zariadenie pre spádovú oblasť celého východného Slovenska.

Stavebné úpravy a nadstavba majú byť podľa harmonogramu hotové do júna 2028. Projekt má dokopy stáť takmer 36 miliónov eur a financie naň pôjdu z kapitoly Ministerstva zdravotníctva SR. To sa bude neskôr uchádzať aj o refundáciu časti výdavkov prostredníctvom eurofondov.

Predpokladané investičné výdavky projektu DFN Košice. Foto: MZ SR

Zrazu bude aj dostavba

Nový investičný projekt ráta s tým, že na podlaží vznikne oddelenie rádiológie a zobrazovacích metód. Umiestni sa tam technológia magnetickej rezonancie (MR), ktorou novorodencov vyšetrujú napríklad pri mozgovom krvácaní či diagnostike vrodených vývojových chýb.

Vyšetrenie MR u najmenších detí do päť kilogramov aktuálne na východnom Slovensku nie je možné bezpečne a kvalitne realizovať. Nadmerne sa preto využíva externé CT z univerzitnej nemocnice, ktoré je určené pre dospelých. Okrem toho, že sú tam dlhé čakacie lehoty, môže sa takáto forma vyšetrenia u detí prejaviť neskorými následkami radiačnej záťaže v budúcnosti.

Na prvom poschodí vznikne Urgent II. typu pre deti a dorast a budú tam umiestnené ďalšie zobrazovacie metódy – CT, statický RTG a USG.

Od druhého poschodia ministerstvo plánuje nadstavbu. Má sa tam konečne vytvoriť miesto pre nové oddelenie neonatologickej a intenzívnej medicíny, takže to už nebude musieť sídliť v prenajatých priestoroch na 16. poschodí UNLP Košice.

Na rovnakom poschodí bude aj detské onkologické oddelenie, ktoré sa presťahuje zo súčasných nevyhovujúcich priestorov na prízemí. Ministerstvo plánuje vybudovať aj fyziatricko-rehabilitačné oddelenie, ktoré bude slúžiť detským pacientom po operáciách a po úrazoch, ďalej ortopedickým, neurologickým a onkologickým pacientom.

Na treťom nadstavenom poschodí vznikne nová Klinika detí a dorastu. Súčasné priestory majú totiž pôvodné elektrické a kyslíkové rozvody ako aj zvetranú liatinovú kanalizáciu, ktoré nemožno za prítomnosti detí rekonštruovať. Navyše priečky obsahujú azbest, takže aj pri najmenšom zásahu do stien by museli deti vysťahovať minimálne na dva týždne.

Vybudujú tam aj nové priestory pre oddelenie detskej neurológie a špecializované pediatrické ambulancie.