Druhé Southgateovo finále

V druhom polčase semifinálového súboja s Holandskom vystrelilo prvýkrát v 88. minúte. Druhýkrát v 91. minúte a bol to víťazný gól Ollieho Watkinsa. Už keď sa zdalo, že je Anglicko lepším tímom prvého polčasu, v ktorom malo viac z hry, tak po prestávke sa dostalo opätovne do módu posledných týždňov. Z 54-percentného držania lopty po zmene strán vyprodukovalo dve strely.

Ani Holanďania nehrali špičkovo, ale v druhom polčase urobili viac pre víťazstvo. Neboli odmenení.

O šancu na finále ich pripravili nemeckí rozhodcovia. Pred prvým gólom videorozhodca Dankert, ktorý zasiahol po Kaneovej strele s Dumfriesovým zákrokom. Nebyť jeho spornej intervencie, nebol by odpískaný pokutový kop. Ani anglickí komentátori nemohli uveriť, že Nemci nariadili penaltu.

Denzel Dumfries zachraňuje loptu od anglického záložníka Phila Fodena. Foto: Profimedia.sk

„Neveril som, že videorozhodca vyzve hlavného, aby si šiel situáciu pozrieť, a doteraz nechápem, ako ju mohol posúdiť ako penaltovú,“ povedal Jamie Carragher, bývalý obranca Liverpoolu. „Bola to chyba VARu. Jeho zásah bol v rozpore so zjavnými a zrejmými kritériami,“ napísal v Daily Telegraph bývalý medzinárodný rozhodca Keith Hackett. 

Pred druhým gólom úradoval hlavný Zwayer. Dvakrát vzal v závere Holanďanom loptu. Najskôr v 87. minúte im nepriznal očividný rohový kop po odhlavičkovaní Stonesa. Namiesto toho vytiahol žltú kartu pre protestujúceho kapitána van Dijka. V 90. minúte pripískol Angličanom neexistujúci faul Gakpa na stopéra Guehiho v obyčajnom súboji o loptu. O niekoľko sekúnd neskôr prišiel rozhodujúci moment Watkinsa. 

Divák sa nudil

Dortmundské semifinále úrovňou sklamalo. Ani jedno mužstvo nebolo v exkluzívnej forme. Holandsko ľahko prešlo cez Rumunsko a otočilo štvrťfinále s Tureckom. Proti Anglicku sa zopakoval príbeh z utorka: mužstvo, ktoré strelilo rýchly gól, nevyhralo.

Xavi Simons vyhral súboj s Declanom Riceom, rozbehol sa proti súperovej obrane, v páde stihol vystreliť cez Kylea Walkera a prudký projektil preletel okolo Pickforda. 

Anglický brankár Jordan Pickford pustil prvý gól. Foto: Profimedia.sk

Gól nenaštartoval oranžových, ale Anglicko. V ďalších minútach predviedlo svoj najlepší futbal na Eure. Pomohla mu penaltová situácia s pevnými nervami Harryho Kanea a potom niekoľko pekných akcií Mainooa, Fodena a Saku. Po spolupráci ostatných dvoch sa Foden ocitol sám pred Verbruggenom, spravil mu kľučku, z ťažkého uhla presne zakončil, ale Dumfries zastavil loptu na bránkovej čiare. Holandský obranca vzápätí trafil hlavou brvno po prvom holandskom rohu a Foden poslal z 25 metrov nechytateľnú strelu, ktorá sa odrazila od žrde za bránu.

Mohlo to byť vyvrcholenie kvalitnej hry Anglicka. Dostalo sa do obrátok, na aké čakali jeho fanúšikovia tri týždne. Lenže kto si myslel, že sa Anglicko cez prestávku nastaví na pokračovanie výborného výkonu, ten sa mýlil. 

Holanďanom vypadol po polhodine zranený Depay a Koeman namiesto útoku posilnil Veermanom stred poľa. Pred druhým polčasom vymenil Weghorst na hrote Malena a Holanďania definitívne preskupili stred poľa tak, aby v ňom Bellingham a Foden nenachádzali viac miesta. Angličania zasa prešli z hry na troch stopérov na hru v štvorčlennej línii.

Plány neutralizovať súpera vyšli obom trénerom. Divák bol na dlhé minúty odkázaný na sledovanie dlhého držania lopty z jednej i druhej strany. Bez myšlienok, nápadov, bez rizika. Na nie príliš kvalitnom teréne upadlo tempo. 

Holanďania podnikali nebezpečnejšie akcie, ale cez koncentrovanú obranu Anglicka neprenikli do šance. Pozornosť vzbudil len Veermanov priamy kop, po ktorom zakončil na Pickforda z nádejnej pozície van Dijk a na začiatku záverečnej štvrťhodiny po Weghorstovom hlavičkovom priťuknutí nevystrelil lepšie Simons, ktorému od gólovej rany nevychádzalo vpredu takmer nič.

„V druhom polčase sme sa zlepšili. Nemyslím si, že v ňom bol pomer kvality 50 : 50, ale bol mierne na našej strane. V posledných 20 minútach som mal pocit, že sme čerstvejší, že budeme mať silu rozhodnúť, ale na konci sme dostali krásny gól. Taký je futbal,“ smutne hodnotil Ronald Koeman. 

Tréner holandskej futbalovej reprezentácie Ronald Koeman. Foto: TASR/AP

Watkins svoj gól predpovedal

Krok k víťazstvu urobil Gareth Southgate desať minút pred koncom. S Fodenom stiahol z hry Kanea, ktorý sa trápil od začiatku druhého polčasu. Je zrejmé, že kanonier a kapitán nie je na Eure stopercentne v poriadku. Nasadenie Colea Palmera s Olliem Watkinsom malo zásadný význam.

Sakov gól ešte neplatil pre ofsajdovú pozíciu prihrávajúceho Walkera a Shawova prihrávka v 88. minúte nepriniesla lepšiu koncovku Palmera. Lenže Palmer poslal v prvých sekundách nadstavenia loptu do šestnástky na Watkinsa, ktorý mal na chrbte zaveseného stopéra De Vrija. Stihol sa s loptou otočiť, pravačkou vypálil z nie najvýhodnejšieho streleckého uhla, ale ukážkovo presne k pravej žrdi a Verbruggen bol na jeho krížnu strelu prikrátky. 

Skvelý útočník, ktorý dal za štyri sezóny v Premier League za Aston Villu 59 gólov, ktorý výkonnostne povyrástol pod trénerskou rukou Unaia Emeryho a ktorý je s Ivanom Toneym odsúdený v anglickom tíme na vyčkávanie v tieni Kanea, poslal Anglicko do Berlína. Vždy a všade musel bojovať o svoje miesto. Keď mal osemnásť, treťoligový Exeter ho poslal na ročné hosťovanie do šiestej ligy! O desať rokov neskôr je hrdinom Anglicka.

„Prisahám, že som počas prestávky povedal Coleovi Palmerovi, že sa dostaneme na ihrisko a že mi prihrá na gól. Týždne som čakal na túto šancu a som šťastný, že keď prišla, pevne som ju chytil,“ povedal šťastný strelec.

Ollie Watkins strelil druhý gól svojho tímu. Foto: Profimedia.sk

Zo Southgata sa stal najkritizovanejší tréner na Eure. Zdrojom negatívnych reakcií boli takmer neustále neskoré a neefektívne striedania. Teraz to bol majsterštyk. 

Anglicko má na viac

Prvýkrát sa Anglicko predstaví vo veľkom finále mimo domácej pôdy. Vo vyraďovacích kolách trikrát prehrávalo 0:1 a predsa bude hrať po troch drámach o titul. Podobne ako pred tromi rokmi.

„Ak vás môžem povzbudiť, rád by som bol, aby ste si zabezpečili víťazstvo bez akejkoľvek potreby zázračných gólov na poslednú chvíľu alebo bez drámy v penaltách. Som si istý, že stresy z kolektívnej srdcovej frekvencie a krvného tlaku v krajine by sa zmiernili,“ napísal hráčom v ďakovnom pozdrave s humorom kráľ Karol III. 

Pred 50 rokmi sa hral na Vestfálskom štadióne v boji o finále MS 1974 zápas pre históriu. Holandsko s totálnym futbalom, s jeho tvorcom Rinusom Michelsom na lavičke a s Cruyffom v hlavnej úlohe vyhralo nad Brazíliou 2:0. Futbalová moderna, v ktorej bola kolektívna sila a súhra povýšená nad nekonečnú závislosť na individuálnej kreativite, vtedy definitívne pochovala éru futbalovej klasiky.

Keď boli v Nemecku MS v roku 2006, tak sa v semifinále v Dortmunde skončil nemecký sen o titule po prehre v krásnej a gradujúcej dráme s Talianskom, po dvoch góloch na samom konci predĺženia. Anglicko a Holandsko výnimočné semifinále do Dortmundu nepriniesli. 

Z anglickej hry stále sála pocit, že mužstvo má na viac, že môže hrať lepší, brilantnejší futbal. Ale podobne ako predtým Francúzsko, kým postupuje, sotva ho bude meniť. Čaká ho už len posledná výzva. Finále so Španielskom.

Prekoná Anglicko aj najlepšie mužstvo Eura? Ak áno a za rovnakých okolností ako doteraz, nebude to víťazstvo pre futbal.