AfD znervózňuje všetkých svojich protivníkov

Európske voľby neboli prvým momentom, ktorý ukázal, že európska stranícka štruktúra sa významne mení. A platí to aj pre Nemecko, čo je o to pozoruhodnejšie, že nemecká stranícka demokracia bola dlho považovaná za miesto stability.

EP: Nemecká krajne pravicová AfD pracuje na vytvorení novej frakcie Delegáti na sneme Alternatívy pre Nemecko (AfD) v Magdeburgu. Foto: Peter Gercke/ TASR/DPA

Po desaťročia existovali len tri strany – sociálni demokrati (SPD), kresťanskí demokrati (CDU) a slobodní demokrati (FDP). To, či bude vládnuť CDU alebo SPD, záviselo predovšetkým od slobodných demokratov, keďže tieto dve hlavné strany osve zvyčajne nedosiahli absolútnu väčšinu. Podarilo sa to len CDU v 50. rokoch.

Týmto veľmi stabilným straníckym systémom neotriaslo ani to, keď sa do Bundestagu v 80. rokoch dostala ľavicová alternatíva Zelených. Ich hlasy išli na úkor SPD, čo znamenalo, že ľavicový tábor ako taký sa neposilnil, ale iba sa rozdelil na sociálnodemokratické a alternatívne ľavicové krídlo.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.