Šutaj Eštok: Vítam ukončenie Pohody. Treba zistiť, či sa tak nemalo stať skôr

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) víta rozhodnutie predčasne ukončiť festival Pohoda v Trenčíne. Je podľa neho dôležité zistiť, či tento krok nemal prísť skôr. Uviedol to na svojom účte na Facebooku.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok odsúdil incident pred domom Petra Pellegriniho Matúš Šutaj Eštok. Foto: Jaroslav Novák/TASR

„Som rád, že sa na včerajšom festivale Pohoda nikomu nič vážne nestalo, a to najmä vďaka rýchlemu zásahu záchranných zložiek. Vítam rozhodnutie festival zrušiť, no je dôležité zistiť, či tento krok nemal prísť skôr, aby nedošlo k ohrozeniu ľudí,“ napísal minister vnútra.

Časť Slovenska zasiahli v piatok 12. júla intenzívne búrky. Zastihli aj festival Pohoda. Organizátori ho preto prerušili. Apelovali na ľudí, aby si dávali pozor a našli si bezpečný úkryt. Nepriaznivé počasie si vyžiadalo pád veľkého stanu, 15 ľudí utrpelo zranenia. Festival organizátori potom predčasne ukončili. Rozhodli sa tak po zvážení časových možností kontroly bezpečnosti festivalových stavieb.

Účastníci prezradili viac

Pod statusmi na sociálnych sieťach sa od oznámenia zrušenia akcie živo diskutuje. Okrem ďakovných vyjadrení priamo na facebookovom profile festivalu sa však objavuje i kritika. Niektorí tvrdia, že informácie o blížiacej sa búrke dostali včas, iní zas, že výzva zaznela len v okolí hlavného stanu.

Prekvapujúce pre účastníkov bolo aj odporúčanie ukryť sa práve v ňom. „Ten hrôzostrašný moment, keď pár minút pred zrútením stanu počuješ od organizátorov ´stan tento vietor vydrží, akurát stojte minimálne dva metre od kovových konštrukcií´ a o pár minút sa už len prizeráš z Teplárne, ako plachta stanu veje vo vetre a vidíš vydesených ľudí, ako bežia do slova a do písmena o život, v snahe ukryť sa,“ píše v komentári k udalostiam diskutujúca Michaela.

Iní zas konštatujú, že smršť prišla veľmi rýchlo a bezpečnostné opatrenia hodnotili v porovnaní s inými festivalmi ako nedostačujúce.

Po polnoci situáciu komentovala aj známa česká herečka, moderátorka či stand-up komička Iva Pazderková. „Pýtali sme sa pred koncertom a produkčná odpovedala, že sa to azda v okolitých horách roztrhá,“ píše na margo avizovanej búrky s dôvetkom, že hneď po vystúpení urobili s priateľom „rýchly výsadok“ a vďaka tomu sú v poriadku.

Ďalší diskutujúci poznamenal, že bol na rôznych viacdenných akciách, ale takéto predčasné ukončenie mávame len na Slovensku. Hovorí, že je dobrou praxou podujatia včas prerušiť do zlepšenia počasia. „A ten festival Pohoda, prečo nie je o dva či tri týždne skôr, či v období, keď je stabilnejšie počasie, t.j. mimo búrok?“ pýta sa.

I keď väčšina ľudí vyjadruje organizátorom i účastníkom podporu, pravda je, že ide aj o peniaze. „Tak to beriem, že organizátor Pohody zobral 120 či 130 eur na osobu a 5-členná rodinka za trojdennú akciu dala 600 eur, čo nie je málo na slovenské platy,“ uzatvára s tým, že sa už nezabavili ani v piatok a museli sa pobrať domov.

Polícia už začala v súvislosti s pádom stanu trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia. Ako ďalej doplnila, počas večera a noci pomáhali policajti s hľadaním zranených osôb a vykonávali všetky potrebné úkony za účelom zabezpečenia miesta činu.

Hliadky dopravnej a poriadkovej polície organizovali dopravu na cestách, vzhľadom na to, že väčšina účastníkov sa rozhodla festival opustiť už počas jeho prerušenia. „Aktuálne sa vykonáva rozsiahla obhliadka miesta činu aj za prítomnosti príslušníkov z Úradu kriminalistickej techniky Prezídia Policajného zboru. Policajný vyšetrovateľ pribral do konania Ústav súdneho inžinierstva zo Žiliny,“ informujú muži zákona.

Výsledky vyšetrovania teda nebudú zaujímať len ministra vnútra, ale aj širokú verejnosť. V diskusiách okrem iného zaznieva aj to, že festival bol pre organizátorov mimoriadne dôležitý predovšetkým z titulu príjmov, keďže zaznamenal rekordnú stratu takmer milión eur.

(tasr, pmi)