Pár centimetrov od Trumpa. Fotograf zrejme zachytil guľku letiacu na exprezidenta

Fotografovi amerického denníka New York Times Dougovi Millsovi sa zrejme podarilo zachytiť guľku letiacu okolo hlavy exprezidenta Donalda Trumpa. Na toho v sobotu spáchali atentát počas predvolebného mítingu v Pensylvánii.

Election 2024 Trump Ostreľovači počas atentátu na exprezidenta Donalda Trumpa. Foto: Profimedia.sk

Snímku Millsa zhodnotil po preskúmaní záberu vo vysokom rozlíšení Michael Harrigan, špeciálny agent FBI vo výslužbe, ktorý v úrade strávil 22 rokov: „Rozhodne by to mohlo byť zobrazenie posunu vzduchu v dôsledku projektilu. Uhol sa zdá trochu nízky na to, aby prešiel cez ucho, ale nie je vylúčené, ak strelec vystrelil viacero nábojov, že je to jeden z nich“.

Harrigan, vychádzajúc z jednoduchej balistickej matematiky, konštatoval, že zachytenie guľky na fotografii je v praxi možné. Fotograf portálu New York Times používal digitálny fotoaparát Sony, ktorý dokáže zachytiť zábery rýchlosťou až 30 snímok za sekundu. Tieto fotografie zhotovil s rýchlosťou uzávierky 1/8 000 sekundy – čo je podľa priemyselných štandardov extrémne rýchle.

V sobotu orgány činné v trestnom konaní našli na mieste činu poloautomatickú pušku typu AR-15 u zosnulého muža, o ktorom sa domnievajú, že bol strelcom. „Ak strelec strieľal z pušky typu AR-15, guľky kalibru .223 alebo 5,56 milimetra, ktoré používajú, sa pri opustení ústia zbrane pohybujú rýchlosťou približne 3 200 stôp za sekundu [asi tisíc metrov za sekundu, pozn.red.],“ povedal špeciálny agent FBI vo výslužbe.

„A pri rýchlosti uzávierky fotoaparátu 1/8 000 sekundy by to umožnilo, aby guľka prešla približne štyri desatiny stopy [asi 12 centimetrov, pozn.red.], kým je uzávierka otvorená,“ doplnil.

Podľa Harrigana väčšina zariadení používaných na zachytenie záberov striel v lete používa extrémne vysokorýchlostné špeciálne fotoaparáty, ktoré sa zvyčajne nevyužívajú na bežné fotografovanie. „Takže zachytiť strelu na bočnej trajektórii, ako je vidieť na fotografii pána Millsa, by bol záber jedna ku miliónu a je takmer nemožné ju zachytiť, aj keby človek vedel, že sa strela blíži,“ povedal.

Harrigana bol pred odchodom z FBI vedúcim školiaci jednotky úradu pre strelné zbrane. V súčasnosti pracuje ako konzultant v zbrojnom priemysle. „Vzhľadom na okolnosti, ak to neukazuje dráhu guľky vzduchom, neviem, čo iné by to bolo,“ konštatoval na záver.