Prehľad trhov: Blíži sa zmena paradigmy na finančných trhoch?
Už sa zdalo, že znovu prežijeme ďalší týždeň na finančných trhoch v zabehnutých koľajach, teda že nech sa deje čokoľvek, trhy si vždy vyberú z aktuálneho diania a z ekonomických čísel to, čo sa im najviac hodí. Nič nenasvedčovalo tomu, že sa tento zabehnutý stereotyp v najbližšom období zmení. Šéf Fedu Jerome Powell pred americkými politikmi zopakoval to, čo sme počuli už veľakrát.
Úrokové sadzby na americkom dolári sa budú znižovať v závislosti na dátach. Tie sú síce dobré: inflácia ustupuje, americký pracovný trh sa ochladzuje, nezamestnanosť pomaly stúpa. Zároveň americká ekonomika spomaľuje, ale zostáva naďalej robustná. Všetko sa odvíja podľa plánu.
Fed má, aspoň podľa hlavných makroekonomických dát, situáciu pod kontrolou. Powell dokonca explicitne použil znova frázu „soft landing“. Je tu teda veľká nádej, že americká ekonomika prežije kôru vysokých úrokových sadzieb bez toho, aby upadla do recesie. To sa historicky stáva len výnimočne. Zatiaľ sa to Powellovi darí. Závislosť na dátach sme si mohli overiť na konci minulého týždňa, keď sme sa dozvedeli číslo americkej inflácie za mesiac jún.
Dobrá správa: inflácia v USA klesá
Všeobecná inflácia v USA dosiahla za mesiac jún medziročne 3 percentá, pri očakávaní analytikov 3,1 percenta. Medzimesačne sme zaznamenali značné spomalenie, keď v máji bola inflácia v USA ešte na úrovni 3,3 percenta.

Vývoj americkej inflácie za posledný rok.
Súčasne sme sa dozvedeli aj jadrovú infláciu v USA, ktorá vo svojom výpočte nezohľadňuje dve najvolatilnejšie zložky inflácie, teda jedlo a energie. Americká jadrová inflácia dosiahla v júni 3,3 percenta oproti očakávaným 3,4 percenta. Aj tu došlo k poklesu oproti predchádzajúcim mesiacom.
Najproblematickejšou zložkou zostáva obrovský nárast ceny poistenia pri automobiloch. Tá vzrástla medziročne o 19,5 percenta. Pri automobilovom poistení však ide o efekt, ktorý do konca roka odznie, pretože cena nových áut je teraz stabilná. Skok v cene poistenia tak len s určitým oneskorením reaguje na minulý rok, keď cena nových áut vzrástla.

Vývoj jadrovej inflácie v USA za posledný rok.
Záver zo zverejnenia inflácie za mesiac jún si každý môže urobiť sám. Inflácia klesá o trochu viac, než sa čakalo. A to je výborná správa, pretože Fed zníži sadzby, keďže je na dátach závislý. Nič na tom nemení ani to, že ešte pred niekoľkými mesiacmi centrálni bankári varovali pred závermi robenými z jadrovej inflácie.
Táto inflácia je podľa nich nespoľahlivá a musíme počkať až na koniec tohto mesiaca, keď sa dozvieme presné čísla PCE inflácie. Trhy rovnako prehliadajú skutočnosť, že komoditný trh rastie a je len otázkou času, kedy sa ceny vstupov znovu pomaly prepíšu do koncových cien pre spotrebiteľov. Efekty inflácie v podobe nalomenej dôvery spotrebiteľov bude americká, ale aj západná ekonomika pociťovať veľmi dlho.
Sme svedkami sektorovej rotácie?
Podstata prekvapenia je tá, že musí prísť vždy, keď to nečakáme. A práve to sa stalo vo štvrtok 11. júla. Po dobrých číslach americkej inflácie sa zdalo, že štvrtková obchodná seansa na zámorských akciových trhoch bude jedna z mnohých ďalších rastúcich, kde trhy budú atakovať svoje historické maximá.
Na prekvapenie všetkých sa toto nestalo. Akcie nazývané Magnificent 7 zasiahla vlna výpredajov na čele s akciami Tesly, ktorá odpísala za jediný deň 8 percent. Straty spoločnosti Apple alebo Microsoft sa pohybovali medzi 2 až 3 percentami. Hviezda posledného pol roka, akcie Nvidia, odpísala 5 percent. Išlo teda o reakciu presne opačnú, než na ktorú sme boli doteraz zvyknutí. Nižšia inflácia totiž znamená, že zníženie sadzieb je za rohom. Táto logika prestala platiť. Prečo?

Vývoj akcií Tesly za posledný mesiac.
Nápoveď nám dal silný trojpercentný rast indexu Russell 2000, čo je americký akciový index, ktorý predstavuje dvetisíc najmenších spoločností kótovaných na americkom akciovom trhu. Prednosťou tohto indexu je, že je často považovaný za barometer amerických spoločností s malou trhovou kapitalizáciou a ponúka jedinečný pohľad na dynamický a diverzifikovaný segment amerických spoločností s najmenšou trhovou kapitalizáciou.
Malé americké firmy v hľadáčiku investorov
Minulý štvrtok sme teda boli svedkami sektorovej rotácie od najväčších burzových kapitalizácií k tým najmenším. Tento jav, keď index Russell 2000 posilnil o 3 percentá a pritom v rovnakom čase oslabil index S&P 500, ktorý predstavuje 500 najväčších amerických spoločností, sa naposledy stal v roku 1976. Aká úvaha investorov stála za týmto nečakaným pohybom?

Vývoj indexu Russell 2000.
Viac ako desať mesiacov veľké technologické firmy a sektor umelej inteligencie lineárne rástli. Dôvodom tohto rastu je stávka na pokles sadzieb. Ten teraz príde, či už v septembri alebo v novembri. Trhy mali pravdu: špekulácia na rast sadzieb sa vyplatila, a teda nastal čas vybrať si zisky. A to aj investori urobili. Nehľadiac na to, že akcie týchto spoločností začínajú byť naozaj veľmi drahé, a to aj vzhľadom na ich fundamenty.
Blížiaca sa výsledková sezóna navyše zvyšuje riziko, že výsledky firiem nesplnia očakávania. A preto je lepší vrabec v hrsti ako holub na streche. Predaj akcií na takých vysokých cenách vzhľadom na nestabilný geopolitický kontext sa dá pochopiť.
Lenže akonáhle predáte akcie, automaticky vyvstane otázka, kam s hotovosťou. A práve index Russell 2000 ponúka zaujímavé príležitosti. Akcie malých firiem trpeli najviac z dôvodov vysokých úrokových sadzieb. Malé firmy nemajú také dobré úverové podmienky ako veľké. Navyše im banky nemusia ochotne požičiavať ako veľkým firmám. Takže víťazi nižších úrokových sadzieb budú práve menšie firmy, ktoré budú najviac profitovať z nižších úrokových sadzieb. Lacnejšie peniaze môžu využiť na odkladané investície do svojho rastu.
Bude teda zaujímavé pozorovať, či počas prázdnin dôjde k viacerým podobným seansám, keď index Russell 2000 bude výkonnejší ako známe americké indexy. Pre ľudí, ktorí majú svoju investičnú stratégiu založenú na „stock pickingu“, teda na vyhľadávaní podhodnotených akcií, začína tá pravá sezóna.
Výsledková sezóna: Delta Air Lines, Pepsi a JP Morgan
Výsledkovú sezónu za druhý štvrťrok 2024 otvorili výsledky leteckej spoločnosti Delta Air Lines. Samy čísla za druhý kvartál neboli až také zlé. Tržby síce boli ľahko pod odhadmi analytikov a dosiahli 15,4 miliardy dolárov namiesto predikovaných 15,47 miliardy. Zisk na jednu akciu bol v súlade s očakávaním a dosiahol 2,36 dolára, čo je medziročne o niečo menej, keď bol 2,68 dolára.
Investorov však vydesil výhľad na prebiehajúcu letnú sezónu; spoločnosť sa totiž obáva, že nesplní výhľad na tento štvrťrok. Jednoznačný signál, že ľudia v USA začínajú šetriť a pokiaľ môžu, volia lacnejší štýl dovolenky. Akcie Delta Air Lines tento zlý výhľad na prebiehajúce obdobie dovoleniek poslal k zemi a akcie stratili viac ako 10 percent.

Vývoj akcií Delta Air Lines od začiatku tohto roka.
Výsledky Pepsi dopadli trochu lepšie. Spoločnosť mala tržby vo výške 22,5 miliardy dolárov oproti očakávaným 22,66 miliardy. Akcionári však boli odmenení lepšou ziskovosťou na jednu akciu. Zisk na jednu akciu bol 2,28 dolára namiesto očakávaných 2,16 dolára. Akcie Pepsi sa po zverejnení výsledkov neprepadli.
To ale neznamená, že sa nič nedeje. Vedenie spoločnosti sa musí vyrovnať s poklesom predajov v reťazcoch rýchleho občerstvenia, najmä v USA. To potvrdzuje dlhodobú zmenu v spotrebiteľských návykoch nízkopríjmovej skupiny obyvateľstva. Jedlo vo fast foodoch už pre nich nie je také výhodné.

Vývoj akcií Pepsi od začiatku tohto roka.
Pozrieme sa aj na výsledky najväčšej americkej banky JP Morgan, ktorej sa darí. Prostredie vysokých úrokových sadzieb a americká ekonomika, ktorá stále rastie, sú pre banku zlaté časy. JP Morgan tak zaznamenal historicky najväčšie tržby. Analytici čakali, že tržby budú na úrovni 41,72 miliardy amerických dolárov, nakoniec však dosiahli 50 miliárd dolárov. Aj zisky na jednu akciu boli nad odhadmi analytikov. Zisk bol 4,4 dolára oproti očakávaným 4,14 dolára.

Vývoj akcií JP Morgan od začiatku tohto roka.
Akcionári banky JP Morgan môžu byť spokojní. Na druhej strane s príchodom nižších úrokových sadzieb sa doby hojnosti pre americký bankový sektor čoskoro skončia. Aj v prezentácii JP Morgan sme mohli nájsť znepokojujúci prvok. Vedenie banky zvýšilo sumu pre prípad nesplatených úverov na kreditných kartách, na ktorých sú drakonické úroky vo výške 20 percent. Banka JP Morgan sa tak pripravuje na to, že bežný Američan bude mať hlbšie do vrecka a že ho vysoké úroky budú drviť po zvyšok roku 2024.
Kryptomeny: Bitcoin prekonal 60-tisíc dolárov vďaka neúspešnému atentátu
Tragická udalosť v podobe atentátu na Donalda Trumpa bude mať určite odozvu na finančných trhoch. Bitcoin však reagoval posilnením prakticky bezprostredne po tom, čo sa táto správa začala šíriť svetom. Rovnaké pohyby ako pri bitcoine je možné predpokladať aj pri zlate.
Bitcoin aj zlato tak budú hrať svoju kartu bezpečného prístavu. Uvidíme, či sa podarí vypátrať viac o dôvodoch tohto činu. Pokiaľ nie, trhy sa veľmi rýchlo vrátia k normálu. Jedinou zmenou pre trhy bude skutočnosť, že teraz šance Trumpa znovu zasadnúť v Bielom dome výrazne stúpli.
Mimochodom, aj bitcoin by mal byť finančným aktívom, ktoré by mohlo výrazne rásť, keby naozaj Donald Trump zasadol v oválnej pracovni vo Washingtone.

Vývoj ceny bitcoinu od začiatku tohto roka.
Záver: Reakcia na atentát a výsledková sezóna
Začiatok týždňa môže byť na trhoch veľmi volatilný. Atentát na Donalda Trumpa a zablokovaná situácia vo Francúzsku nám pripomínajú, že politika môže veľmi a nečakane ovplyvniť dianie na finančných trhoch.
Z hľadiska makroekonomických údajov nás čaká relatívne pokojný týždeň. Dozvieme sa, ako je na tom inflácia v Kanade a vo Veľkej Británii. Najmä v Kanade bude dianie okolo inflácie zaujímavé, pretože tá májová bola na vzostupe. To je nepríjemné pre kanadskú centrálnu banku, pretože tá už raz znížila svoje úrokové sadzby. Keby inflácia ďalej rástla, ukázalo by sa, že išlo z jej strany o vážnu chybu.
Na záver týždňa nás čaká aj rozhodnutie o sadzbách na eure. Vzhľadom k predchádzajúcim vyjadreniam centrálnych bankárov eurozóny sa očakáva, že sadzby zostanú bez zmeny.
Výsledková sezóna bude v zámorí pokračovať. Svoje hospodárenie predstavia tieto firmy: Goldman Sachs, BlackRock, UnitedHealth, Bank of America, Morgan Stanley, ASML, J&J, Netflix, American Express a Schlumberger. Máme sa teda na čo tešiť.