Od zverejnenia americkej jadrovej inflácie za mesiac jún sú trhy presvedčené, že sa prvé zníženie sadzieb uskutoční v septembri. To, na čo sa dlho čakalo, je tu. Ľudská psychológia funguje tak, že keď si dáme nejaký dlhodobý cieľ a následne ho za niekoľko mesiacov naozaj dosiahneme, často sa stáva, že po počiatočnej eufórii prichádza fáza prázdnoty a sklamania. Nevieme, čo vlastne ďalej, keď sa nám splnil náš vytúžený sen. Trhy sú teraz v podobnej situácii.
Prvé zníženie sadzieb je na dohľad. Zároveň bola investorská pozornosť uprená výhradne na tento cieľ. Investori ignorovali ďalšie možné problémy. Iné ako technologické firmy akoby neexistovali. Investori si nelámali hlavu ani s veľkou koncentráciou kapitálu do spoločností Magnificent 7, ani neriešili obrovské štátne zadlženie, ani reštriktívnu menovú politiku, ani nestabilnú politiku. Teraz, keď konečne dôjde k prvým uvoľneniam úrokových sadzieb, budú tieto témy čoraz viac pálčivejšie a budú vnášať neustálu neistotu na trhy.
Koniec ľahkého investovania
Nárast volatility a veľké oživenie na indexe strachu VIX bude mať dva dlhodobé následky. Prvé, investovanie nebude také jednoduché ako predtým. Prakticky od konca októbra 2023 trhy rastú. Hlavnou príčinou je raketový rast spoločností z Magnificent 7 na čele s akciou Nvidia. Akcie Nvidia priniesli svojim akcionárom zhodnotenie 160 percent za jeden rok. Keďže je to akcia, o ktorej sa neustále hovorí, pozná ju v podstate každý začínajúci investor. Najjednoduchší recept na zbohatnutie bol nasledujúci: kupovať a predávať akcie z Magnificent 7.

Vývoj akcií spoločnosti Nvidia za posledný rok.
Jednoduché zisky však mali za následok obrovský nárast rôznych finančných influencerov, ktorí začali ľudí presviedčať, že investovanie je ľahké. Ako dôkaz často používali svoje obchody práve z poslednej doby. Mnoho ľudí uverilo, že investovanie je naozaj ľahké. Tak to však nie je.
Investovanie je ľahké v čase, keď trhy rastú. Legendárny investor Warren Buffett veľmi rád spomína, že dobrý investor sa pozná až vo chvíli, keď na trhy prídu ťažké časy. Je to, ako keď príde odliv mora a my zistíme, kto sa kúpal s plavkami a kto, naopak, bez plaviek. Dobrý investor sa tak pozná podľa toho, akú veľkú stratu alebo dokonca zisk mal v čase, keď trhy klesali. Táto doba sa pomaly blíži.

Vývoj indexu strachu za posledný mesiac.
Pasívne investovanie nezaručuje automaticky budúce zisky
Druhý investorský nešvár bolo všeobecné odporúčanie cesty pasívneho investovania nákupom ETF, ktoré replikuje niektorý z veľkých amerických indexov Nasdaq alebo S&P 500. Investor si nemusí lámať hlavu s tým, čo presne kupuje. Vďaka nízkym poplatkom na ETF investor ušetrí. Znova sa zdalo, že cesta k veľkým peniazom je jednoduchá a bezprácna.

Vývoj indexu S&P 500. Ako vidíme z grafu, do polovice júla bol nákup tohto indexu stávka na istotu. To sa však teraz mení.
Bohužiaľ, nič také neexistuje. Nákupom indexových ETF malí hráči iba zväčšovali koncentráciu kapitálu do technologických firiem. Práve akcie z Magnificent 7 majú veľkú váhu v indexe. Nákupom ETF tak investor prispieval nepriamo k nárastu ceny technologických akcií. Cesta pasívneho investovania už nebude ľahká ako predtým. Stádovité správanie na burze sa nemusí vždy vyplácať.
Neznamená to, že by sa čitateľ mal automaticky zbaviť všetkých ETF a začať znova prácne vyhľadávať jednotlivé akcie a zostavovať komplikované portfóliá. ETF majú svoje miesto v portfóliu, najmä pokiaľ ide o sektorové alebo regionálne ETF. Problémová stratégia bude tá, ktorá bude spočívať výlučne v nákupe jedného druhu ETF, ktorý kopíruje jeden zo známych burzových indexov.
Vojna o polovodiče
Nebola to len čistá špekulácia na zníženie sadzieb, ktorá hnala nahor ceny akcií Nvidie, Microsoftu, Applu, Mety a ďalších veľkých spoločností. Dôvodom rastu bola stávka na umelú inteligenciu. Nechajme bokom špekulácie o rozšírení a limitoch umelej inteligencie. Tie sa určite časom ešte prejavia. Dnes je však jasné, že rozvoj a využitie umelej inteligencie má podmienku v podobe hardvérového vybavenia.
Polovodiče a nové čipy sú nevyhnutné pre plné využitie potenciálu umelej inteligencie. Polovodiče a čipy sa stali novou strategickou surovinou. Celú situáciu navyše komplikuje skutočnosť, že vývoj a výroba najnovších čipov je náročná a prakticky ju zvláda iba niekoľko firiem na svete. Celý strategický sektor je tak koncentrovaný do niekoľkých spoločností na čele so spoločnosťou TSMC, ktorá sa nachádza na Taiwane. A ako všetci vieme, Taiwan sa dnes považuje za miesto, kde môže kedykoľvek dôjsť k vypuknutiu konfliktu.
Rozvoj umelej inteligencie, a teda aj hardvéru, ktorý umožní jej fungovanie, je teraz bezpečnostným cieľom každej dnešnej superveľmoci. Technologický pokrok sa dnes meria predovšetkým v tomto sektore. A tu sa dostávame k jadru problému. Aktuálne vedenie Číny totiž predovšetkým z politických dôvodov zaspalo v odbore umelej inteligencie. Čína zaspala a USA sa budú snažiť zo všetkých síl, aby si udržali náskok v tejto oblasti.
A tu sa dostávame k aktuálnemu dianiu. V minulom týždni publikovali kľúčové spoločnosti tohto sektora, TSMC a ASML, svoje výsledky. Boli nad očakávania u oboch firiem. Firmy oproti prvému štvrťroku 2024 zlepšili výhľad do konca tohto roka. Po prvom štvrťroku mali obavy, že by sa svetová ekonomika mohla priblížiť k recesii, čo by prirodzene znížilo dopyt po čipoch vo svete. Tento negatívny scenár s najväčšou pravdepodobnosťou nenastane. Tak prečo akcie firiem tohto sektora počas týždňa padali?

Vývoj akcií TSMC od začiatku tohto roka.
Americkí prezidenti pritvrdzujú tón
Chvíľami sa zdá, že Amerika má už dvoch prezidentov. Súčasného Joea Bidena, ktorý pomaly končí svoj mandát [Biden však v nedeľu ukončil kampaň za znovuzvolenie, pozn. red.], a nastupujúceho Donalda Trumpa, ktorý voľby síce nevyhral, ale keďže prežil pokus o atentát, tak ho vedie prozreteľnosť do Bieleho domu.
Úradujúci prezident, aj napriek tomu, že bojuje s covidom, oznámil, že zvažuje rozšírenie sankcií na vývoz pokročilých čipov do Číny. Síce žiadny konkrétny návrh nepadol, ale všetci počítajú, že pôjde o výrobky zo spoločnosti Nvidia alebo AMD. V súčasnosti už sankcie na niektoré výrobky existujú. To síce komplikuje Číne nákup zakázaných komponentov, ale neznamená to, že k týmto technológiám nemá vôbec prístup. Na nákup používa prostredníkov z iných krajín. USA, samozrejme, môžu pritvrdiť a pohroziť, že krajiny, ktoré tieto čipy opätovne predávajú, sa môžu samé stať predmetom sankcií.
Možný budúci prezident Trump šiel ešte ďalej. V rozhovore v programe Business Week vyhlásil, že Taiwan ukradol polovodičové technológie USA a mal by ich čo najskôr vrátiť. Rovnako tak Trump pripomenul svoju obľúbenú požiadavku, že Taiwan platí za ochranu Amerike veľmi málo a keď bude chcieť, aby ho aj naďalej Amerika bezpečnostne zaštiťovala, bude musieť odviesť viac svojho HDP do zbrojárskeho sektora.
Nebezpečenstvo ekonomickej vojny
Záver z oboch vystúpení kandidátov na budúceho amerického prezidenta je jasný. Hlavnou témou zahraničnej politiky v ďalšom mandáte už nebude Ukrajina, ale predovšetkým vzťah s Čínou. Ekonomické napätie bude stúpať, čo môže priniesť značné turbulencie na finančné trhy, a to ako priamo v sektore polovodičov, tak aj na všeobecnejšej úrovni.
Čína a USA nemusia v ekonomickej vojne zostať iba pri tomto sektore, ale môžu bojovať proti sebe na poli menovej politiky. Čína sa môže snažiť umelo oslabovať svoju menu alebo zvyšovať tlak na USA predajom amerických dlhopisov. Spojené štáty zase môžu bojovať uvalením ciel na čínske výrobky a rovnakú colnú politiku vyžadovať vo svete od svojich spojencov.
Vzhľadom na nepredvídateľnosť celej situácie nie je div, že investori sa rozhodujú teraz vyberať svoje zisky. Nikto nevie, ako sa celá situácia vyvinie. Pre investorov platí zlaté pravidlo: keď investor nevie, čo robiť, alebo je situácia nečitateľná, najlepším riešením je zvyšovať hotovosť. Zvlášť potom, keď sa dnes držanie hotovosti vzhľadom na klesajúcu infláciu ešte oplatí.
Kryptomeny: Záujem investorov o bitcoin znovu stúpa
Bitcoin sa znova dostal na hranicu 66 800 dolárov. V poslednom čase mu pomáha vzostup Donalda Trumpa. Kryptomenová komunita ho považuje za prezidenta, ktorý je priateľom bitcoinu. Osobne by som sa však nespoliehal na Trumpove názory, pretože už niekoľkokrát ich dokázal veľmi rýchlo zmeniť. Ako sám o sebe hovorí, rád sa rozhoduje podľa aktuálnych podmienok. Nikto nevie, aká bude situácia na konci roka. Zatiaľ ešte nie je ani isté, či Trump zasadne v oválnej pracovni Bieleho domu.

Vývoj ceny bitcoinu za posledný mesiac.
Bitcoinu sa podarilo v krátkom čase pridať viac ako desatinu. Finančné trhy vždy idú za víťazom, čo sa potvrdilo aj teraz. Do fondov obchodujúcich s bitcoinovým ETF novo pritieklo vyše 861,5 milióna amerických dolárov. To je jednoznačná známka toho, že mainstreamoví investori znovu začali bitcoinu veriť.
Prepady zo začiatku mesiaca sú zabudnuté. Optimizmus zase vyhral. Teraz sa množia články, že bitcoin bude na konci roka zaručene stáť viac ako 100-tisíc dolárov. Tejto istote sa skúsený investor môže len pousmiať, pretože ešte pred dvoma týždňami sa pri prepade objavili špekulácie, že teraz bitcoin zaručene spadne pod 50-tisíc dolárov. Odhadovať presnú cenu bitcoinu v nasledujúcich týždňoch je skôr veštecké umenie ako seriózna finančná analýza.
Záver: Čo nám prezradia výsledky Tesly a Googlu?
Prebiehajúca výsledková sezóna je do značnej miery zatienená politickým dianím. Doteraz publikovalo svoje výsledky vyše 13 percent firiem z indexu S&P 500 a vyše 80 percent firiem malo výsledky lepšie ako očakávania. To by malo automaticky znamenať rast ceny akcií. To sa však nedialo, pretože týždenná výkonnosť indexu S&P 500 bola záporná. Záver je nasledujúci: investorom už nestačia výsledky, ktoré sú lepšie ako odhady, vedenie firiem musí sľúbiť aj pozitívny rast pre nadchádzajúci štvrťrok. A to je problém vzhľadom na stav svetovej ekonomiky a geopolitického napätia.
Väčšina šéfov firiem si uvedomuje nebezpečenstvo, ktoré hrozí, keby teraz akcionárom sľúbili pozitívny výhľad. Keď to urobia, riskujú oveľa väčšie sklamanie investorov o tri mesiace neskôr. Je lepšie si pripustiť vlastnú nevedomosť a možnosť slabších výsledkov, ako udržiavať investorov a akcionárov v ilúzii večného rastu.
Nadchádzajúci týždeň bude kľúčový pre celú výsledkovú sezónu, pretože sa zoznámime s prvými číslami hospodárenia dvoch firiem zo skupiny označovanej ako Magnificent 7. Svoje výsledky predstavia Tesla a Google. Investori budú s napätím sledovať, čo povie Elon Musk. Pri Tesle sme si zvykli, že oveľa dôležitejšie pre cenu akcií sú vyjadrenia Elona Muska ako skutočné hospodárske výsledky.