Otázky euroúradníkov k trestnej novele nemajú konca. Obsah listu z Bruselu je dôverný
Po nástupe novej vlády sa začal dlhý príbeh novelizácie Trestného zákona, ktorý od počiatku Európska komisia hodnotila kriticky a vládu od novelizácie skôr odrádzala. Dokonca sa pozastavilo hodnotenie štvrtej platby pre Slovensko z európskeho plánu obnovy.
O poslednom liste eurokomisie, ktorý mal nedávno prísť na Slovensko, hovoril vicepremiér Kmec (Hlas). Podľa neho však nesúvisí s plánom obnovy a všetky otvorené otázky, ktoré sa týkali štvrtej žiadosti o platbu sa už novelou Trestného zákona ošetrili.
„Zostali tam niektoré otvorené otázky, ktoré sa týkajú právneho štátu, kde ministerstvo spravodlivosti komunikuje naďalej s Európskou komisiou a vyjasňujú si otázky,“ povedal vicepremiér Kmec v poslednej relácii TA3 V politike.
Neskôr vysvetlil, kde je problém. „Asi 80 percent tých otvorených otázok už bolo ošetrených a Komisia s nimi vyjadrila súhlas. Tých ďalších 20 percent sa týka rôznej interpretácie toho, čo je ochrana finančných záujmov EÚ, kde naša delegácia alebo ministerstvo spravodlivosti argumentuje tým, že niektoré tieto skutky, trestné činy, sadzby aj premlčacie lehoty sa netýkajú ochrany finančných záujmov EÚ. Takže tam sa vyjasňujú pozície,“ priblížil Kmec.

Ubezpečenie vlády, že europeniaze nie sú ohrozené
Naposledy parlament novelizoval Trestný zákon 16. júla v zrýchlenom režime na žiadosť vlády. Na to, aby sa vyvrátili akékoľvek obavy eurokomisie vo vzťahu k fondom EÚ, tak kabinet podľa ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer) reagoval novelizáciou, kde „ubezpečujeme Európsku komisiu, že žiadne peniaze z fondov EÚ nebudú ohrozené“.
Parlament spresnil vládny návrh definovaním, čo sú finančné záujmy EÚ v súlade s európskou smernicou. Podľa schváleného znenia ide o všetky príjmy, výdavky a aktíva, ktoré sú pokryté rozpočtom EÚ alebo rozpočtom spravovaným EÚ, alebo také, ktoré majú byť do týchto rozpočtov uhradené. Poslankyňa Beáta Jurík z PS označila túto definíciu za nekompletnú. Minister reagoval, že pochybnosti nie sú namieste.
Opozícia hovorí o dvoch prístupoch
Opozícia kritizovala, že novela z júla rozdielne pristupuje k ochrane slovenských a európskych financií. Podľa ministra Suska sa mení spôsob nahliadania na prerušenie premlčania v prebiehajúcich trestných veciach, keď pri finančných záujmoch EÚ je to podľa ministra tak, ako to vykladá Súdny dvor EÚ. Podľa neho to však neznamená, že sa bude inak nahliadať na páchateľa, či pôjde o finančné záujmy SR alebo finančné záujmy EÚ.
Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) to označila hrubú lož. Tvrdila, že je rozdiel v sankciách a v premlčacích lehotách a vláda to robí kvôli Ústavnému súdu SR, ktorý chce predbehnúť. Opozícia zároveň koalícii vyčítala, že už piaty raz novelizuje Trestný zákon a bude ho musieť novelizovať opäť.
Čo je v poslednom liste Bruselu?
Opozičná SaS vyzvala minulý týždeň ministra Suska, aby bezodkladne zverejnil list, ktorý mal dostať od Európskej komisie. V liste vraj majú byť informácie, že ani posledná júlová zmena trestnej novely nie je dostatočná a v hre je ohrozenie čerpania eurofondov. Líder SaS Branislav Gröhling vyhlásil, že ak sa tieto informácie potvrdia, pôjde o absolútny škandál.
Podľa poslankyne Kolíkovej by mohol byť problém presne to, na čo SaS počas mimoriadnej schôdze parlamentu upozorňovala, „vláda sa rozhodla robiť rozdiel medzi páchateľom, ktorý kradne európske peniaze a páchateľom, ktorý ukradne slovenské peniaze. To je neslýchané a jednoducho návrat do minulosti,“ uviedla poslankyňa.
Pri posledných zmenách v trestnej novele neočakáva nikoho z justície, kto by sa za tieto zmeny postavil. „V prípade napadnutia na ústavnom súde si nevie predstaviť iný výsledok ako konštatovanie protiústavnosti,“ tvrdí Kolíková. Podľa nej by sa poslednou novelou mal zaoberať ústavný súd.
Žiadosť o dôvernú komunikáciu
Denník Štandard sa rezortu spravodlivosti opýtal, či má Európska komisia výhrady k novele Trestného zákona prijatej 16. júla a ak áno, aké. Taktiež sme sa spýtali, či bola posledná zmena trestnej legislatívy dostatočná. Ministerstvo v stanovenom termíne neodpovedalo. V prípade, že odpovie, správu budeme aktualizovať.
Rezort spravodlivosti sa minulý týždeň ohradil voči „zavádzajúcim informáciám“, ktoré v súvislosti s trestnou novelou a listom eurokomisie zazneli v mediálnom priestore. Hovorí o „očierňujúcej kampani opozície“.
Rezort uviedol, že komunikácia s predstaviteľmi Komisie naďalej prebieha na osobnej úrovni ako aj výmenou písomnej korešpondencie. Upozornil tiež, že požiadavkou Bruselu je dôvernosť vzájomnej komunikácie.
„Európska komisia na otázku, či môžeme zverejňovať informácie z našej komunikácie, zaujala zamietavé stanovisko,“ informovalo ministerstvo na sociálnej sieti. Doplnilo, že do verejného priestoru sa podsúvajú informácie, ktoré nemôže komentovať. „Žiaden list o odobratí eurofondov ministerstvo spravodlivosti nedostalo,“ dodalo.
Z plánu obnovy sa najbližšie očakávajú stámilióny eur
Pokiaľ ide o peniaze z plánu obnovy v rámci štvrtej žiadosti o platbu, tie by mali prísť na Slovensko približne do konca leta. Podľa vicepremiéra Kmeca „ sa očistili všetky otvorené otázky v rámci Trestného zákona“ tak, aby peniaze zo štvrtej žiadosti o platbu vo výške 800 miliónov eur prišli „v najbližších týždňoch“.
Opozičné PS minulý týždeň informovalo, že Hospodársky a finančný výbor ako jeden z orgánov eurokomisie schválil 18. júla štvrtú platbu pre Slovensko z plánu obnovy. Podľa PS sa tak stalo s výrazným oneskorením, pričom financie štát stále nemá k dispozícii.