„Len Boh vie, čo sa stane“. Ukrajine hrozí po vlne horúčav krutá zima

Ukrajinská elektrická sieť už niekoľko mesiacov čelí opakovaným útokom ruských rakiet a dronov, ktoré vyradili z prevádzky elektrárne a zničili rozvodne. Teraz čelí ďalšej, ešte neočakávanejšej hrozbe: vlne horúčav.

Väčšina krajiny zažíva nezvyčajne horúce letné počasie s teplotami dosahujúcimi 40 stupňov Celzia. To zaťažuje už aj tak oslabenú rozvodnú sieť, pretože obyvatelia zapínajú klimatizácie a potravinárske podniky používajú viac elektrickej energie na chladenie výrobkov. Ukrenergo, národný prevádzkovateľ elektrickej energie na Ukrajine, v pondelok uviedol, že súčasná spotreba vo veľkej miere prevyšuje výrobnú kapacitu Ukrajiny.

S cieľom zabrániť kolapsu siete zaviedli úrady rozsiahle postupné plánované odstávky elektrickej energie v celej krajine. V hlavnom meste Kyjeve je teraz väčšina budov bez prúdu najmenej 10 hodín denne, a to aj cez deň.

Zákazníci v bare pod holým nebom v Kyjeve, kde sa podávajú nápoje pri svetle mobilného telefónu počas výpadku elektrickej energie. Foto: Brendan Hoffman pre New York Times

V utorok Valerij Kaliničenko, čašník v japonskej reštaurácii Shibuya Sushi Kiosk v centre Kyjeva, povedal, že jeho manažéri zakúpili 15-kilowattový plynový generátor, aby mali dostatok energie a uchovali jedlo čerstvé. „Výpadky elektriny – sme na ne pripravení,“ povedal.

Hukot generátorov nainštalovaných v kaviarňach a reštauráciách sa stal zvukovou kulisou ukrajinského hlavného mesta od začiatku vlny horúčav predminulý týždeň.

Keďže v meste vypadol elektrický prúd, obyvatelia v noci vodia svoje psy na prechádzku pomocou svietiacich tyčiniek ako obojkov na uliciach ponorených do tmy. Cez deň sa schádzajú na brehoch rieky Dneper, ktorá sa vinie Kyjevom, dúfajúc, že sa schladia.

Odborníci na energetiku tvrdia, že súčasné výpadky sú predzvesťou toho, čo príde túto zimu. Podľa úradov nedávne ruské útoky zničili približne polovicu ukrajinskej energetickej výrobnej kapacity a do zimy nie je dostatok času na opravu alebo obnovu mnohých elektrární.

Ľudia sa prechádzali pod vodným rozprašovačom v parku Tarasa Ševčenka v Kyjeve. Foto: Brendan Hoffman pre New York Times

Oleksandr Charčenko, vedúci Výskumného centra energetického priemyslu v Kyjeve, odhaduje, že výpadky elektriny v decembri a januári budú mať približne rovnakú frekvenciu a dĺžku ako v súčasnosti, hoci iní odborníci varovali ešte pred horšou situáciou, keď výpadky ochromia napríklad kanalizačné systémy.

Rusko začalo útočiť na ukrajinskú energetickú infraštruktúru na jeseň 2022 a zameralo sa na rozvodne, ktoré distribuujú elektrickú energiu. Väčšinu z nich sa Ukrajine podarilo opraviť, čo jej umožnilo prežiť minulú zimu bez výrazného narušenia dodávok elektrickej energie. Na začiatku tohto roka mala krajina približne 18 gigawattov výrobnej kapacity, čo stačilo na pokrytie špičky spotreby v lete aj v zime.

Najnovšia ruská kampaň proti ukrajinskej energetickej sieti, ktorá sa začala koncom marca, sa však priamo zamerala na elektrárne. Prezident Volodymyr Zelenskyj minulý mesiac uviedol, že boli zničené takmer všetky ukrajinské tepelné elektrárne a tretina vodných elektrární, čím sa výrobná kapacita krajiny znížila na deväť gigawattov.

To nestačí na pokrytie letného dopytu, ktorý Charčenko odhaduje na približne 12 gigawattov. Dodal, že vlna horúčav zvýšila spotrebu o 25 percent, takže vláda nemala inú možnosť ako zaviesť postupné plánované výpadky elektrickej energie.

Ukrajinci si každý deň prezerajú online harmonogramy plánovaných odstávok elektriny, ktoré označujú hodiny plánovaných odstávok modrými prečiarknutými bleskami a možné výpadky sivými bleskami.

Ruslan Bakumov, nezamestnaný obyvateľ Kyjeva, uviedol, že výpadky elektriny sa u neho doma stali novým štandardom a spôsobili, že potraviny v jeho chladničke začali hniť. Väčšinu dní teraz trávi opaľovaním sa na pláži pri rieke Dneper.

Rieka Dneper. „Nemôžete zapnúť klimatizáciu a je veľmi horúco,“ povedala 20-ročná študentka Maria Čerevko. „Takže prídete sem a môžete sa schladiť vo vode – a zároveň sa opáliť.” Foto: Brendan Hoffman pre New York Times

Okolo neho si stovky mladých aj starších ľudí užívali popoludnie na pláži v horúčavách. Vyzeralo to ako oáza pokoja v meste, ktoré len minulý týždeň zasiahol jeden z najsmrtiacejších ruských leteckých útokov počas vojny, pri ktorom zahynulo viac ako 30 ľudí.

Ukrajinské orgány skúmajú rôzne riešenia, aby sa pokúsili obnoviť čo najviac výrobnej kapacity pred príchodom zimy. Rokujú s Európskou úniou o odstránení obmedzení, ktoré limitujú ukrajinskú kapacitu dovozu elektrickej energie na 1,7 gigawattu, a naliehajú na západných spojencov, aby poskytli náhradné diely z vyradených elektrární.

DTEK, najväčšia ukrajinská súkromná elektrárenská spoločnosť, v stredu zverejnila zoznam všetkých naliehavo potrebných zariadení, ako sú transformátory, v celkovej hodnote 176 miliónov dolárov. Úradníci a experti však pripúšťajú, že opravené elektrárne by mohli byť pred zimou opäť zasiahnuté ruskými raketami, čím by toto úsilie vyšlo navnivoč.

Generátor napojený do súkromného bytu je pripevnený reťazou k stĺpu v Kyjeve. Foto: Brendan Hoffman pre New York Times

Ukrajinskí predstavitelia sa tiež zaoberali myšlienkou inštalácie stoviek malých plynových turbín po celej krajine, čo by malo dodatočnú výhodu v podobe rozptýlenia energetickej infraštruktúry, čím by Rusku sťažilo jej napadnutie. Roman Vybranovskij, spoluzakladateľ think tanku Ukraine Facility Platform, povedal, že „myšlienka je skvelá na papieri, ale ťažko realizovateľná v praxi“.

Podľa jeho slov si pripojenie plynových turbín ku komunitám vyžaduje zariadenia, ktoré nie sú ľahko dostupné, a poznamenal, že niektoré nedávno nainštalované turbíny nefungovali. „Turbíny nie sú riešením typu zapojíš a funguje to.“

Ukrajinská vláda uviedla, že plánované odstávky elektriny sa zmiernia budúci mesiac, keď budú opäť v prevádzke jadrové elektrárne, ktoré sa v súčasnosti opravujú.

Na pláži pri rieke v Kyjeve bolo niekoľko opaľujúcich sa ľudí skeptických, či sa situácia zlepší vzhľadom na neúprosné letecké útoky Ruska na elektrárne. „Dúfajte v najlepšie, očakávajte najhoršie,“ povedal 37-ročný Oleksandr Kravčenko. „Len Boh vie, čo sa stane.“

Článok pôvodne vyšiel v denníku New York Times. Všetky práva vyhradené.