Investori zmenili svoju náladu. Akonáhle sa ukázalo, že túžobne očakávané prvé zníženie sadzieb sa blíži niekoľko mesiacov, začali prehodnocovať riziká. Technologické akcie ustupujú a investori sa zameriavajú skôr na malé firmy s dobrými fundamentmi. Defenzívne akcie sú dnes väčšinou podhodnotené, pretože ležali mimo záujmu známych a mediálnych investorov. Bohužiaľ, ide o značné zjednodušenie situácie na trhu, pretože by bolo jednoduché si myslieť, že ide o obyčajnú sektorovú rotáciu. V hre je viac vplyvov.

Odstúpenie Joea Bidena z hry

Joe Biden vzdal zápas o nový prezidentský mandát kvôli zdravotnému stavu. Pre mňa osobne zostáva otázka, ako je možné, že človek, ktorý evidentne nie je schopný viesť politickú kampaň, je schopný riadiť najmocnejší štát na svete.

V boji o kreslo amerického prezidenta ho má nahradiť Kamala Harrisová, ktorá bola doteraz prakticky neviditeľná ako jeho viceprezidentka. Jej hlavný problém je v tom, že aj napriek jej bohatej politickej kariére nemá na konte žiadny reálny výrazný úspech. Harrisová sa dostala na vrchol politického systému vďaka tomu, že je jeho vtelením. Je to hlavne žena miešanka pre ekologicky zmýšľajúcich voličov. Sú to zaujímavé atribúty, ale nie je to samo o sebe politické alebo ekonomické myslenie.

Prečo trhy neklesli po tom, čo sa americká politická situácia stala nečitateľnou?

V pondelok sa očakávalo, že trhy začnú poklesom. Médiá predvídateľne vytvorili vlnu záujmu okolo Harrisovej s tým, že má šancu poraziť Donalda Trumpa. Pokles trhov mal prísť, pretože sa počítalo s tým, že situácia je znovu neprehľadná. Po neúspešnom atentáte na Trumpa trhy videli ako budúceho amerického prezidenta práve jeho. Teraz sa situácia komplikuje, trhy však reagovali neutrálne až ľahko pozitívne. Ako to vysvetliť?

Vývoj indexu Nasdaq za posledných päť dní. Odstúpenie Joea Bidena nie je na grafe vidieť.

Prvé možné vysvetlenie spočíva v tom, že sa to očakávalo. Kto má dlhšiu pamäť, spomenie si na komentár Trumpa deň po debate s Joeom Bidenom. Trump považoval za hotovú vec, že Biden odstúpi a nahradí ho práve Harrisová. Takže to bol variant, na ktorý bol dobre pripravený a ktorý aj trhy zvažovali.

Druhé vysvetlenie spočíva v tom, že v pondelok trhy držali práve technologické akcie. Komentátori hovorili o tom, že známe technologické akcie sa cez noc stali zároveň defenzívnymi akciami. K tejto úvahe ich viedla skutočnosť, že nech zasadne ktokoľvek v Bielom dome, nič sa nezmení na tom, že Meta alebo Google budú mať ďalej značný vplyv na spoločnosť. Žiadny americký prezident nepôjde proti záujmom týchto spoločností. A tak sa tieto spoločnosti stávajú bezpečným prístavom.

Tretie možné vysvetlenie sa zakladá na tom, že rástli akcie zo sektoru zelenej energie a elektromobilizmu, ktoré by mali lepšie podmienky, keby sa vlády v USA ujal demokratický kandidát. Naopak, klesal ropný sektor a akcie klasických amerických priemyselných spoločností, ktoré rástli minulý týždeň v nádeji, že o novom americkom prezidentovi je prakticky rozhodnuté.
Alebo posledné možné vysvetlenie spočíva v tom, že išlo len o technický pohyb smerom nahor po predchádzajúcom zlom týždni na zámorských trhoch. Inak povedané, trhom je úplne jedno, kto bude v Bielom dome a žijú si vlastným životom. Trhy nestíhajú reagovať na unáhlené politické udalosti. Veď sa už dnes zdá, že atentát na Trumpa je už zabudnutý.

Krutá výsledková sezóna za druhý štvrťrok 2024

Práve prebiehajúca výsledková sezóna sa pomaly, ale iste stáva nočnou morou. Akcie rastú len v prípade, že firma prekoná odhady analytikov a navyše musí poskytnúť veľmi pozitívny výhľad do budúcnosti. Čo je samo osebe veľmi ťažké vzhľadom na aktuálnu makroekonomickú a geopolitickú situáciu. Pokles cien akcií, aj keď firmy prekonali odhady, sa stal úplne bežným javom. Príkladov je požehnane.

Vývoj akcií firmy Verizone od začiatku tohto roka.

Telekomunikačná spoločnosť Verizon stratila 6 percent po tom, čo publikovala relatívne dobré čísla, ku ktorým ale pridala nasledujúcu informáciu. Predĺžila sa doba, keď ľudia vymenia starý telefón za nový. Predtým bolo zvykom, že ľudia menili telefóny každých 18 mesiacov. Teraz je priemerná doba výmeny tri roky. Možno to súvisí s tým, že nové telefóny nie sú také technicky vyspelé, aby nútili ľudí k častej výmene. Alebo je to len ďalší z mnohých znakov, že väčšina ľudí začína mať hlboko do vrecka, a tak nákup nového telefónu odkladajú najdlhšie, ako to ide.

Vývoj akcií firmy Thales od začiatku tohto roka.

Francúzska spoločnosť Thales zverejnila zlé výsledky pod očakávania analytikov a tvrdo za to zaplatila stratou 10 percent za jediný deň. Rovnako tak výrobca lodí a plachetníc Bénéteau odpísal vyše 12 percent, pretože očakáva, že celý sektor zažije ťažšie časy.

Vývoj akcií UPS od začiatku tohto roka.

V zámorí sme boli svedkami masakru prepravnej spoločnosti UPS. Zlé čísla a neistý výhľad zrazili akcie spoločnosti o 12 percent. Zaujímavé na tom je, že jej hlavný konkurent Fedex zverejnil nedávno aj svoje čísla, ktoré, naopak, trhy pozitívne prekvapili. Je to zaujímavý fenomén, pretože obe spoločnosti sú v zavedenom sektore, ktorý odráža celkové zdravie ekonomiky. Pokiaľ sa prepravuje veľa balíčkov, je to neklamná známka toho, že ekonomika funguje.

Niekoľko víťazov výsledkovej sezóny

Aby sme nevideli všetko čierno, našli sa aj svetlé výnimky. Nemecká spoločnosť SAP prekonala odhady a potvrdila dobré vyhliadky na ďalší štvrťrok. To je dobrá správa, pretože to znamená, že celkovo európska ekonomika na tom ešte nie je úplne najhoršie. Akcie SAP pridali 4 percentá. Ešte lepšie sa darilo akciám Spotify. Hospodárenie firmy sa zlepšilo na všetkých frontoch. Výrazne stúpol počet predplatiteľov. Akcie Spotify tak vyskočili o 12 percent.

Vývoj akcií SAP od začiatku tohto roka.

Rovnako veľmi solídne rástli ceny akcií zbrojárskej firmy Lockheed Martin. Vzhľadom na to, že sa teraz bojuje skoro na každom svetovom kontinente, sa dobré čísla u zbrojárov predpokladajú. Lockheed Martin svojich akcionárov nesklamal a pridal cez 5 percent. Vojny a konflikty sú, bohužiaľ, veľmi dobrým biznisom.

Vývoj akcií Lockheed Martin od začiatku tohto roka.

Najdôležitejšie výsledky uplynulého týždňa: Google a Tesla

Publikácie výsledkov IT gigantov sú dôležité predovšetkým pre ich akcionárov. Väčšina z nich nemá dostatočnú silu na to, aby so sebou strhla celý trh. To však neplatí o dvoch spoločnostiach, ktoré zverejnili aj svoje hospodárske čísla. Ide o Google a Teslu.

Hospodárenie Googlu dopadlo dobre

Výsledky boli prakticky vo všetkých oblastiach nad očakávania. Väčšina analytikov sa zhodla na tom, že celkovo sú čísla pozitívne. To však dnes nestačí. Investori starostlivo skúmajú výhľad do budúcnosti. A tu našli zaváhanie zo strany výkonného šéfa Googlu.

Ten naznačil, že možno v ďalších štvrťrokoch sa niektoré aktivity Googlu budú musieť vyrovnať s väčším tlakom na svoje marže. Ďalšia vec, ktorá sa investorom nepáčila, boli nižšie zisky na YouTube. To sa dá vysvetliť tak, že firmy začínajú pomaly šetriť na marketingu. V každom prípade, aj napriek veľmi dobrým číslam, akcie Googlu oslabili o 2 percentá.

Vývoj akcie Googlu od začiatku tohto roka.

Musk tentoraz investorov nepresvedčil

Prípad Tesly bol oveľa komplikovanejší. Po prvé, samy čísla boli veľmi zlé. Tržby automobilky sa oproti predchádzajúcemu roku znížili o 7 percent na 19,9 miliardy dolárov, pričom klesli aj marže. Tesla tak už nemôže byť považovaná za rastovú akciu. Aspoň v tomto sektore svojej činnosti, ktorý aj napriek všetkým Muskovým snahám a nápadom zostáva zatiaľ najdôležitejším.

Ďalší nárast predaných áut bude pre Teslu veľmi ťažko splniteľný. Jednak sa musí vyrovnať s veľmi ťažkou čínskou konkurenciou a zadlžené západné štáty si následne nebudú môcť dovoliť dotovať sektor elektrických áut.

Tesle sa podarilo zostať v zisku. Zisk na jednu akciu bol 52 centov, pred rokom v rovnakom období to však bolo 62 centov. Pre firmu, ktorá sa mala predovšetkým zamerať na rast svojej ziskovosti, je to jednoznačne sklamanie. Marža tiež klesla z 8 percent na 6,3 percenta. Tesla sa tak svojimi maržami čoraz viac blížia ku klasickým automobilkám, ktoré bežne dosahujú marže medzi 3 až 6 percentami.

Rovnako sme sa dočkali toho, že Musk znovu odsunul svoj projekt Robotaxi o niekoľko mesiacov. Práve tento projekt zachránil výsledky pred troma mesiacmi. Musk totiž oznámil, že už v auguste sa tento projekt spustí. Dátum sa znovu odložil, aj keď majiteľ Tesly verí, že sa mu podarí získať všetky potrebné povolenia do konca roku 2024. Musk sa ako vždy na tlačovej konferencii ukázal ako sebavedomý vodca. Vyzval tých, ktorí neveria, že Tesla bude v blízkej budúcnosti predávať autonómne riadené autá, aby radšej akcie predali.

Vývoj akcií Tesly od začiatku tohto roka.

Zdá sa, že niektorí investori ho poslúchli. Akcie Tesly sa tak po zverejnení výsledkov prepadli o 12 percent. Pesimizmus okolo akcií Tesly následne stiahol celý trh.

Záver: Zachráni trhy znova umelá inteligencia?

Výsledky Googlu a Tesly ukázali, že celá výsledková sezóna môže byť značne komplikovaná. Hospodárenie Tesly vykazuje známky spomalenia. Ekonomické výsledky Googlu ešte nespomaľujú, ale nemožno vylúčiť, že sa tak nestane už v budúcom štvrťroku.

Trhom tak zostáva posledná nádej v podobe umelej inteligencie. Tesla ani Google nepatria k absolútnej špičke v tomto odbore, aj napriek tomu, že obe firmy hovoria a realizujú projekty okolo umelej inteligencie. Celý osud výsledkovej sezóny tak bude ležať v rukách dvoch firiem: Microsoft a Nvidia.

Obe spoločnosti pravdepodobne vykážu dobré čísla za uplynulý štvrťrok, avšak oveľa dôležitejší bude výhľad do konca tohto roka. V posledných týždňoch sa dá pozorovať, že záujem o tému umelej inteligencie pomaly opadá. Prejaví sa to aj v interpretácii výsledkov týchto dvoch technologických gigantov?