Prehľad trhov: Americké HDP odvrátilo silnejší pokles trhov. Bude to však stačiť?

Ako je možné mať dnes nejaké istoty v dnešnom svete? Pred pár dňami sa zdalo, že o novom americkom prezidentovi je rozhodnuté a že Francúzsko sa rúti do priepasti. Stačí kontroverzne začať olympijské hry a už sa nehovorí o ničom inom. To neznamená, že problémy prestali existovať. Francúzsko nemá vládu a štátny dlh rastie. V tomto štýle by som mohol pokračovať ešte dlho.

Je teda logické, že firmy nemôžu svojim akcionárom sľúbiť, že koniec roka bude bez problémov. Skôr naopak. Je lepšie teraz hovoriť o problémoch a na konci roka akcionára prekvapiť. To nič nemení na tom, že situácia na trhu je veľmi napätá. Trvalo viac ako 361 dní, kým sme opäť zažili, že index S&P 500 stratil viac ako 2 percentá za jeden deň. Index Nasdaq dokonca počas jedného dňa stratil cez 4 percentá. Aké sú dôvody tohto poklesu?

Vývoj index S&P 500 za posledný mesiac.

Prečo trhy klesajú?

Prvá je, samozrejme, vyberanie ziskov v spoločnosti Magnificent 7. Vďaka umelej inteligencii a špekulácii o blízkom poklese úrokových sadzieb na americkom dolári tieto akcie od novembra 2023 nezadržateľne rástli. Akcie sa stali takými drahými, že aj veľmi dobré výsledky spoločnosti Google nezabránili tomu, že sa ich akcionári začali zbavovať.

Vývoj akcií Google za posledný mesiac. Aj napriek slušným výsledkom sa akcie Google prepadli.

Druhým dôvodom poklesu je otázka, či nám na trhu neuzrela svetlo sveta bublina umelej inteligencie. Už dlhší čas sa objavujú špekulácie o návratnosti investícií do umelej inteligencie. Teraz sa rozvíja predovšetkým hardvér, na ktorom umelá inteligencia funguje. Avšak dvojnásobné zrýchlenie výpočtovej kapacity čipov pre umelú inteligenciu automaticky neznamená, že sa dvojnásobne zlepší umelá inteligencia. Je otázkou, čo vlastne znamená pokrok v jazykovom modeli za aktuálnych podmienok. Ďalšou nepríjemnou otázkou je, či terajšia architektúra a filozofia jazykového modelu nie je vyčerpaná.

Nedôveru v umelú inteligenciu možno dobre pozorovať na vývoji akcií Super Micro Computer. V marci 2024 akcie dosiahli svoj vrchol. Odvtedy klesajú.

Rovnako čoraz firiem bude očakávať návratnosť od svojich investícií do umelej inteligencie. Tá je zatiaľ v nedohľadne. Na trhu stále chýba veľké množstvo aplikácií, kde by skutočne využitie umelej inteligencie dávalo zmysel. Rozšírenie chatovacích robotov pri obsluhe webu alebo zákazníckych centier to určite nie je. Navyše pri tejto činnosti veľká časť firiem nahrádza lacnú pracovnú silu drahou a komplikovanou technológiou. A to dlhodobo nie je veľmi výnosný biznis plán. Sektor polovodičov tak teraz zažíva ťažké časy, čo sa odráža aj na indexoch.

A ako tretí dôvod môžeme uviesť nečitateľnosť celej situácie. Príde recesia v dôsledku vysokých sadzieb alebo sa podarí mäkké pristátie? Ako dopadne vojna na Ukrajine? A nerozhorí sa väčší konflikt na Blízkom východe? Všetky tieto dôvody, či už sú hlavné alebo vedľajšie, vedú investora k tomu, že najlepším riešením v aktuálnej situácii je hotovosť. Cash is king.

Makroekonomické dáta: Nič ľahké nečakajte

V závere týždňa sme sa dozvedeli dva veľmi dôležité makroekonomické údaje. Problém s týmito údajmi však spočíva v tom, že ich interpretácia je veľmi zložitá. Prvým údajom bolo americké HDP. To spočiatku investorov veľmi pozitívne prekvapilo, keď za druhý štvrťrok dosiahlo 2,8 percenta. Analytici očakávali 2,5 percenta.

V prvom štvrťroku sa zdalo, že americká ekonomika pomaly smeruje k rastu HDP pod jedno percento, čo by bolo logické vzhľadom na to, ako dlho sú úrokové sadzby vysoké. To sa však nedeje. Americké HDP rastie. Rast o 2,8 percenta je silný a zaručuje predovšetkým tvorbu nových pracovných príležitostí.

Vývoj amerického HDP.

Na prvý pohľad sa teda môže zdať, že americké číslo HDP je silne pozitívne, ale pri podrobnejšom skúmaní je tu hneď niekoľko problémov. Prvým je, samozrejme, to, že teraz sa Fed nemusí nikam ponáhľať so znižovaním sadzieb. Recesia sa neblíži.

Aj keby americká ekonomika výrazne spomalila v druhej polovici roka, do recesie sa nedostane, teda, pokiaľ sa nezopakuje COVID-19 alebo nejaká iná obdobne veľká udalosť. Pokojne sa môže stať, že z dôvodu dobrej kondície americkej ekonomiky Fed môže odložiť zníženie sadzieb na neskorší termín ako september.

To by bol veľký problém pre ECB, ktorá by nemohla znižovať svoje sadzby. Americké HDP tak značne ukazuje veľký rozdiel medzi Európou a USA. Európa je na pokraji recesie a politika vysokých úrokových sadzieb ju dusí viac ako Ameriku.

Z dobrého čísla amerického HDP tak najviac profituje Kamala Harrisová, ktorá má teraz argument pre svoju kampaň. Za demokratov americká ekonomika rástla, a to aj napriek tomu, že všetci predpokladali, že USA budú v recesii.

Druhý dôvod je, že aj napriek tomu, že sa americkej ekonomike darí, je tu veľké množstvo amerických firiem, ktoré vyhlasujú profit warning a už dnes zaznamenali veľké poklesy tržieb.

Makroekonomický údaj HDP je tak do značnej miery skreslený. Možno sa pýtať, či pri súčasnom deficite amerických verejných financií môže vôbec HDP niekedy spadnúť do recesie. V roku 2023 bol deficit verejných financií 6,1 percenta HDP. V tomto roku sa očakáva deficit na rovnakej alebo vyššej úrovni.

Vývoj PCE inflácie v USA.

Na záver týždňa sme sa dozvedeli aj číslo PCE inflácie za mesiac jún, ktorá je pre Fed najdôležitejším údajom. V júni PCE inflácia medziročne poklesla na 2,5 percenta. Čo sa týka jadrovej inflácie PCE, tá zostáva bez zmeny na 2,6 percenta.

Platí skoro to isté ako v prípade amerického HDP. Samo o sebe je toto číslo pozitívne. Inflácia nerastie. Druhá inflačná vlna sa nekoná. Na druhej strane, pri bližšom pohľade vidíme stagnáciu inflácie. Ak Fed naozaj bude chcieť dosiahnuť dvojpercentný inflačný cieľ, čaká ho ešte dlhá cesta. Inak povedané, sadzby naozaj nemusia klesnúť v septembri.

Akcie: Američanom zemiaky zhorkli

Spoločnosť Lamb Weston bude u nás poznať iba pár ľudí. Buď ide o defenzívne ladených investorov, alebo znalcov rýchleho občerstvenia v USA. Táto spoločnosť sa zaoberá spracovaním zemiakov do podoby zmrazených produktov. Výsledky hospodárenia dopadli tragicky.

Spoločnosť oznámila pokles zisku. Zisk na jednu akciu bol 76 centov oproti očakávaným 1,26 dolára. Ide o naozaj veľký rozdiel, keď si uvedomíme, čím sa spoločnosť zaoberá. Ľudia len ťažko zmenia zo dňa na deň svoje návyky a prestanú jesť zmrazené hranolčeky. Ťažko si predstaviť defenzívnejšiu komoditu ako práve zemiaky v USA. Navyše spoločnosť ohlásila, že ďalší rok a pol vidí ako veľmi ťažké pre ich podnikanie.

Vývoj akcií Lamb Weston od začiatku roka.

To nie je dobrá správa hlavne pre McDonald’s. Lamb Weston je totiž výhradný dodávateľ zmrazených potravín do tohto fastfoodového reťazca. Zlé výsledky firmy Lamb Weston ukazujú, že veľkou obeťou zvyšovania sadzieb a inflácie sú práve fastfoodové reťazce. Mnoho Američanov má teraz hlboko do vrecka a rozhodli sa šetriť práve na výdavkoch za rýchle občerstvenie. Táto kríza trvá už dlhší čas. Už tento pondelok sa dozvieme, ako si na tom stojí práve hospodárenie McDonald’s.

Na výsledkoch Lamb Weston vidíme, že investorská doba je komplikovaná. Pasívne investovanie už nie je úplne bezpečné. Kupovať defenzívne akcie nemusí byť vždy univerzálne riešenie, ako sa pripraviť na krízu. Reťazce rýchleho stravovania boli považované za odvetvie, ktoré investorom pomôže preplávať ťažké časy. To už teraz neplatí.

Kryptomeny: ETF ethereum investorov neoslnilo

Najznámejšej kryptomene bitcoinu sa relatívne darilo. V čase písania článku sa jeho hodnota pohybovala na hranici 67 650 dolárov, čo predstavovalo týždenný zisk na úrovni 2,6 percenta. S ohľadom na to, ako veľmi klesali technologické akcie, sa výsledok bitcoinu dá považovať za úspech.

Vývoj kryptomeny ethereum za posledný mesiac.

Nebol to však bitcoin, ktorému boli venované rubriky v ekonomickom spravodajstve. Svojho spotového ETF sa totiž dočkala druhá najväčšia kryptomena ethereum. Obchodovanie s týmto ETF sa tak pre niekoho prekvapivo rozbehlo už tento týždeň. Išlo však o sklamanie. Ethereum oslabilo o viac ako 6 percent. Samozrejme, kto drží túto kryptomenu od začiatku roka, tak ho takýto pokles nemohol nejako rozhodiť. Ethereum od začiatku roka posilnilo o viac ako 38,9 percenta.

Neúspech spotového ETF sa vysvetľuje rôzne. Ethereum nie je v mainstreame také známe ako bitcoin. Práve mainstreamové publikum by malo byť cieľom spotových ETF. Bitcoin je už teraz väčšinou vnímaný skôr ako digitálne zlato alebo alternatíva voči súčasným fiat menám. Ethereum je skôr výrazom určitej subkultúry, pre ktorú sa stal bitcoin masovou záležitosťou.

Etherové ETF neponúka svojim držiteľom takzvaný staking, ktorý robí držanie tejto kryptomeny výhodným pre dlhodobých investorov. Platformy Binance alebo Coinbase totiž staking umožňujú. To predstavuje možnosť zhodnotenia svojej investície o 2 až 5 percent ročne. A v neposlednom rade, mediálne pokrytie nebolo také veľké ako v prípade začatia spotového ETF na bitcoin.

Záver: Vrchol výsledkovej sezóny pred nami

Nadchádzajúci týždeň bude v znamení ďalšieho odtajňovania hospodárenia veľkých firiem. Tento týždeň pôjde naozaj o vrchol, pretože sa predstaví väčšina firiem zo skupiny Magnificent 7. Svoje výsledky predstavia Microsoft, Meta, Apple a Amazon. Tieto spoločnosti to budú mať naozaj ťažké, aby presvedčili investorov, že môžu ďalej rásť silným tempom.

Nebudú to však len spoločnosti z Magnificent 7, ktoré budú na programe dňa. Dozvieme sa výsledky už spomínaného McDonald’s. Osobne budem sledovať aj ďalšie spoločnosti ako Merck, AMD, Pfizer, Mondelez, Starbucks, PayPal, MasterCard, Qualcomm, Boeing, Intel, Exxon Mobil, Chevron a Linde.