Koniec bipolárneho sveta

Václav Bělohradský v svojej najnovšej eseji píše o tom, čo sa stalo so Západom po konci studenej vojny a ako falošné vedomie Západu poškodzuje svet za jeho hranicami. Text publikujeme v pôvodnom českom jazyku.

Museum of Fine Arts of Argentina dedicates first individual exhibition to Leon Ferrari León Ferrari a jeho dielo Západná a kresťanská civilizácia počas minuloročnej výstavy v Buenos Aires. Ferrari bol argentínsky konceptuálny umelec, zomrel v roku 2013. Foto: Profimedia

Vzpomínám si na setkávání „naživo“ se západní kulturou na FF UK v šedesátých letech, třeba na návštěvu Johna Steinbecka a Edwarda Albeeho, autora hry Who is afraid of Virginia Woolf, tehdy, v roce 1963, nepříliš známého, slavný film s Burtonem a Taylorovou ještě nebyl natočen. Besedoval s námi také Kirk Douglas, z československé filmové tvorby toho mnoho neznal, ale mluvil s obdivem o filmu Obchod na korze, který v roce 1966 dostal Oscara. Někteří studenti z publika se mu snažili vysvětlit, že ten film „přehnaně kritizuje“ Slovensko, což muselo vyvolávat groteskní pocity v umělci zvyklém považovat radikální kritiku své vlasti za intelektuální ctnost.

Vlivná byla přednáška J.-P. Sartra (a Simone de Beauvoirové) v roce 1963. Myslím si, že tehdy vyzýval, aby „přes všechen nesouhlas“ nikdo nevystupoval z komunistické strany, protože marxismus je horizontem doby, vystoupit ze strany by bylo dezercí z dějin. Ale přítel A. J. Liehm, který mu tehdy tlumočil, tvrdil, že si to „domýšlím“, že to Sartre neřekl. Nevím.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Po kliknutí na tlačidlo Registrovať sa Vám bude na uvedenú e-mailovú adresu doručená správa s odkazom pre dokončenie procesu registrácie. Kliknutím na odkaz v zaslanej správe vyjadríte súhlas so Všeobecnými obchodnými podmienkami Prémiového Obsahu a potvrdíte, oboznámenie sa s Podmienkami k ochrane súkromia.