Poškodeného zaujíma v prvom rade náhrada škody. O čom je restoratívna justícia

Moderný prístup k riešeniu vecí v žiadnom odbore nepodliehal takej masívnej kritike, ako tomu bolo v prípade novely Trestného zákona, ktorá otvára cestu vedúcu k restoratívnej justícii. Boli to práve progresívne nastavené osobnosti, ktoré sa snažia zabrániť pokroku v nefunkčnom nastavení politiky zastaraného a drakonického trestania, na ktoré poukázal aj Ústavný súd SR.

Zrekonštruovaná väznica (Justièák) v Bratislave Priestory Ústavu na výkon trestu odňatia slobody a Ústavu na výkon väzby v Bratislave. Foto: Martin Baumann/TASR

Praktický pohľad do problematiky s hodnotením účinkov novely priamo z vnútra systému ponúka sudca Mestského súdu v Košiciach a generálny riaditeľ sekcie restoratívnej alternatívnej justície na Ministerstve spravodlivosti Daniel Petričko, pričom vyvracia aj niektoré chybné interpretácie médií.

Je to práve pohľad odborníka z praxe, ktorý dokáže objektívne zhodnotiť účinky novely na fungovanie súdov a ich presadzovaní spravodlivosti v trestných konaniach. Sudca Petričko v rozhovore o účinkoch novely poukazuje na pomerne krátku lehotu tridsiatich dní, počas ktorej musia súdy preskúmavať možný zánik trestnosti.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.