Nemecký „zákon o sebaurčení“, ktorý teraz umožňuje každému občanovi zmeniť si pohlavie, nekritizujú ostro len ženské združenia v samotnom Nemecku. Teraz sa do veci vložila aj osobitná spravodajkyňa OSN pre násilie páchané na ženách a dievčatách. V otvorenom liste odsúdila nebezpečenstvá, ktoré z tohto zákona pre ženy vyplývajú. Nemecká ministerka zahraničných vecí Baerbocková sa však reakcii vyhla.
Človek by mal byť vďačný, keď sa k bezuzdnému šialenstvu v Nemecku vyjadrí napoly solídna inštitúcia. Veď nemeckí politici sú v zásade poslušní a to, čo požaduje predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová je v tejto krajine posvätné. Vždy prízvukujú, že predsa medzinárodné štandardy potrebujeme. Je mimoriadne praktické vyhlásiť, že k niečomu neexistuje alternatíva len na základe toho, že vyššia inštancia údajne nič iné nedovoľuje. Akékoľvek znepokojivé argumenty sa následne dajú takto odignorovať štýlom: prepáčte, ľudia, iná možnosť neexistuje. Mám zviazané ruky.
Námietka osobitnej spravodajkyne OSN pre násilie páchané na ženách a dievčatách Reem Alsalemovej prišla na 17 stranách v júni tohto roku. Ide o kritiku takzvaného zákona nemeckej vlády o sebaurčení, ktorý už bol prijatý, ale do platnosti vstúpi až 1. novembra. Za Alsalemovou stoja mnohí, ktorí sú presvedčení, že tento zákon je úplný omyl. O čo vlastne ide?