Tisícročné kostoly na Slovensku

Tak ako je Slovensko bohaté na hrady a zámky, minimálne rovnako to platí aj pri sakrálnych stavbách, v našom prípade primárne kresťanských kostoloch. Nájdeme ich takmer v každej obci, staré tisíc či len pár rokov, prakticky všetkých umeleckých štýlov aj typov, ktoré sa v priebehu stáročí v Európe objavili. A hoci sme patrili skôr na perifériu západného sveta, stále sa môžeme pochváliť mnohými hodnotnými stavbami či ďalšími vzácnymi pamiatkami sakrálneho umenia.

kopcany1 Kostol svätej Margity Antiochijskej v Kopčanoch. Foto: Štefan Podolinský/apsida.sk

Búrlivé historické udalosti, ktoré zanechali stopu na našom území, sa zasa podpísali pod pohnuté osudy mnohých chrámov. V našom seriáli článkov tvorených v spolupráci s webstránkou Apsida.sk vám budeme prinášať zaujímavé príbehy o kostoloch, kláštoroch aj kaplnkách. Priblížime si stavby unikátne vo viacerých oblastiach od architektúry, maliarskej výzdoby alebo zasvätenia, ako aj chrámy zaniknuté len v nedávnej minulosti, chátrajúce či využívané na iné účely. Budeme radi, ak sa články pre vás stanú aj istou inšpiráciou k lepšiemu poznaniu nášho kresťanského Slovenska.

Prví kresťania sa dostali na naše územie ešte počas trvania Rímskej ríše, no o organizovanom prenikaní spojenom aj s výstavbou prvých kostolov možno hovoriť zrejme až od 9. storočia. Práve tu Slovensku patrí pomyselné prvenstvo v podobe najstaršieho z písomných prameňov známeho kostola postaveného v našom „stredovýchodnom“ regióne Európy. Bolo to v Nitre na majetku kniežaťa Pribinu, kde vraj salzburský biskup Adalrám vysvätil kostol okolo roku 828. Doteraz nepoznáme jeho presnú polohu, možno sa len domnievať, že to mohlo byť na hradnom kopci.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.